Píšete levou rukou? Pak patříte mezi leváky a každý rok 13. srpna můžete slavit Mezinárodní den leváků. Tento den vyhlásil Dean R. Campbell, který v roce 1975 založil organizaci Lefthanders international. Svátek všech levorukých se ve světě slaví už od roku 1976.
Přestože podle statistik mezi leváky patří jen každý desátý člověk, podle výčtu slavných osobností to tak nevypadá. Mezi leváky patřili například Leonardo da Vinci, Wolfgang Amadeus Mozart, Julius Caesar nebo Albert Einstein, levou rukou píšou například bývalý americký prezident Barack Obama, hudebník Paul McCartney anebo herečky Jiřina Bohdalová a Tatiana Dyková.

I když spousty předmětů od nůžek přes hrnečky až po kytary se už dají koupit i v „levoruké“ variantě, leváctví má pořád řadu nevýhod: zkuste si třeba otevřít konzervu levou rukou nebo pracovat s myší na levé straně klávesnice. Existují ale i výhody – třeba v šermu, judu, boxu, baseballu, tenise nebo hokeji, kde hra s opačnou orientací dokáže soupeře docela rozhodit. Leváci prý také lépe řeší matematické, zrakové i prostorové úlohy.
Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit Kultura

Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru "nový cirkus". Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr.

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Hned v úvodu varujeme: tenhle článek není korektní! Ani nemůže být, protože nad stejným jídlem se jedni olizují až za ušima, zatímco druhým se zvedá žaludek. Které jsou největší bizarnosti české kuchyně? Co vyvolává největší nevoli a znechucení? A která jídla z našich jídelníčků jednou provždy vyřadily školní jídelny? Čtěte, bavte se a ochutnávejte – možná vám náš výběr otevře zcela nové gastronomické obzory i hloubky.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“