ÚvodČeská nejOsobnostAntonín Holý – český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců
Osobnost

Antonín Holý – český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců

Prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc, Dr.h.c. (1. září 1936 – 16. července 2012) se déle než 35 let se zabýval syntézou antimetabolitů jako léčiv proti leukémii, rakovině a virovým onemocněním včetně hepatitidy a AIDS. Byl objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV, hepatitidy typu B i oparů.
Profesor Antonín Holý (1936–2012) patřil k předním představitelům české vědy 20. a 21. století. Jeho oborem byla medicinální chemie. Ve své vědecké práci se zaměřil především na studium složek nukleových kyselin a jejich analogů. Zabýval se vývojem látek účinných proti virovým onemocněním včetně hepatitidy typu B a nemoci AIDS. Je objevitelem nové třídy látek, které v podobě léků pomáhají stovkám milionů lidí po celém světě.

Se svým týmem vyvinul léky proti řadě virových chorob, jako jsou např. pravé neštovice, pásový opar, virový zánět oční sliznice a virová hepatitida typu B. Ve spolupráci s americkou farmaceutickou firmou Gilead Sciences se podařilo úspěšně převést do lékové formy preparáty používané při léčbě nemoci HIV/AIDS.

V České republice byla úspěšně syntetizována řada látek používaná k léčbě virových onemocnění. Klíčovou úlohu ve vývoji těchto preparátů sehrál výzkum prováděný v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze-Dejvicích.
Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.