ÚvodAktualityChemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů
Zážitky

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Poslechněte si audio verzi článku
Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Slavní čeští chemici a jejich vynálezy

heyrovskýJaroslav Heyrovský (1890–1967) – fyzikální chemik a profesor Karlovy univerzity v Praze vynalezl metodu, která dokáže odhalit nepatrné množství látky v roztoku. Zkonstruoval měřicí přístroj zvaný polarograf a položil tak základ nového vědního oboru. Třicet sedm let po vynálezu polarografie převzal Jaroslav Heyrovský 10. prosince 1959 jako první Čech v historii Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Otto Wichterle (1913–1998) – světoznámý chemik a objevitel kontaktních očních čoček je považován za zakladatele makromolekulární chemie. Z jeho dalších 150 vynálezů jsou známy především umělé polyamidové vlákno – silon a hydrogel.

pivovarské kvasinceAntonín Holý (1936 – 2012) byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů.

Gabriela Basařová (1934) působí v oblasti kvasné chemie, oboru pivovarctví a sladařství. Je přední mezinárodně respektovanou odbornicí v oboru pivovarnictví, autorkou řady učebnic, teoretických monografií a dalších prací.
 
NanovláknoNanovlákna – nanomateriály jsou nový typ hmoty se zcela odlišnými možnostmi použití než u všech doposud známých materiálů. Objev se zrodil na Technické univerzitě v Liberci a jeho autorem je vědecký tým pod vedením profesora Oldřicha Jirsáka. Průměr nanovláken je výrazně menší než vlnová délka světla, jednotlivá vlákna tak nejsou vidět ani pod optickým mikroskopem. Jejich využití je možné prakticky ve všech oborech lidské činnosti, například v medicíně. V science centru iQpark v Liberci si na demonstračním přístroji Nanospinner můžete vyrobit vzorek nanovlákna, k vidění jsou i makrofotografie textilií z nanovláken.

Umělé cévy – umělá céva impregnovaná kolagenem – tenká bílá ohebná trubička, která je dnes v medicíně samozřejmostí, ovšem svého času přepsala učebnice cévní chirurgie. Vymyslel ji tým vědců a lékařů kolem chirurga Milana Krajíčka. Vývoji umělých cév se věnuje již zmíněná Technická univerzita v Liberci.
 

Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

oto wichterlePříběh Otto Wichterleho, jednoho z nejvýznamnějších českých vědců, zaujme v Národním technickém muzeu každého návštěvníka. V expozici uvidíte jeden z prvních „čočkostrojů“ z roku 1961, lahvičku s částí prvního milionu odlitých čoček, odlévací desku na přípravu prefabrikátů pro výrobu kontaktních čoček soustružením a mnoho dalších zařízení i druhů kontaktních čoček z různých období.

Součástí expozice Národního technického muzea je také funkční model „čočkostroje“ z Merkuru, jehož autorem je sběratel Jiří Mládek.
 

TULaborka v iQlandii

TULaborkaVše o aktuálním výzkumu i objevech na Technické univerzitě v Liberci zjistíte v iQlandii. Zde naleznet especiální expozici s názvem TULaborka.

Technická univerzita v Liberci se v minulosti proslavila nanovlákny. Jak tato pouhým okem neviditelná vlákna vznikají, jaké mají vlastnosti či zhlédnout, jak vypadá jejich výroba v průmyslovém měřítku a dokonce si nanotextilie osahat, to rovněž patří mezi věci, které je možné v expozici TULaborka zažít. Mimo to zde objevíte také model elektronového mikroskopu, dráhu, na které se můžete prohánět s Lego Mindstorms nebo třeba mapa, která ukazuje zdejší region v mnoha vrstvách. V nově vybudované laboratoři je místo pro objevování spousty fyzikálních i chemických zákonů.
 

Edutorium v Techmánii

Edutorium techmánieV plzeňské Techmánii na vás čekají experimenty všeho druhu. U každého exponátu najdete také návod, jak s ním zacházet, tipy na to, co lze s exponátem zkoušet, a vědecké poznatky, které se k exponátu váží.

Ovšem přidat se můžete i do týmu Chemistrů! Chcete se dozvědět, které látky nesmíte doma smíchat nebo proč jedna látka voní pokaždé jinak? Přidejte se k týmu Chemistrů a objevte fascinující svět chemie, která nás obklopuje na každém kroku. Pět vášnivých chemiků vás zasvětí do tajů chemie. Spolu s nimi zjistíte, že chemie je velmi důležitá a nepostradatelná. S každou postavou budete provádět různé experimenty. Uvidíte, jak vzniká popcorn, zavřete se do mýdlové bubliny, zmrazíte si svůj stín a dozvíte se, že superlepidlo je opravdu super. S Chemistry ovládnete chemii!
 

Za pivovarnictvím do Žatce

chmelPokud vás v našem vyprávění zaujaly informace o profesorce Gabriele Basařové a jejím oboru, vydejte se na výlet do Žatce. Právě tady objevíte Chrám Chmele & Piva, jenž je zábavným, poučným komplexem nacházející se v zóně technických památek chmelařství, který svými kořeny sahá do tradice světoznámého chmelařského regionu na severu Čech.

Vývoji chmelařství a vaření piva se věnuje Chmelařské muzeum. Prohlídka trvá přibližně hodinu, přičemž po absolvování prohlídky si návštěvník uvědomí co znamená stručný výraz „dobré české pivo“.
iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit zná téměř každý: plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná modelovací hmota pro tvořivou práci dospělých i dětí, z níž se dá vyrobit téměř cokoliv. Málokdo ale ví, že jde o ryze český vynález, který vznikl na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.

Vstupenka S láskou k poznání – prohlídka Pevnosti poznání výhodně

1. 1.31. 12.
Vstupenka S láskou k poznání – prohlídka Pevnosti poznání výhodně

Pro všechny nadšence do vědy a přichází jedinečná příležitost vstoupit do fascinujícího světa vědy za zvýhodněnou cenu! Zažijte planetárium, vědecké dílny a experimenty v laboratoři za pouhých 140 Kč..

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice Kultura

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého Zážitky

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Otto Wichterle – světově proslulý český vědec a vynálezce kontaktních čoček

Otto Wichterle – světově proslulý český vědec a vynálezce kontaktních čoček

Otto Wichterle (27. října 1913, Prostějov – 18. srpna 1998, Stražisko) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, působící zejména v oblasti makromolekulární organické chemie. Člen řady mezinárodních společností, držitel řady zahraničních cen, čestný profesor mnoha univerzit a autor více než dvou set odborných publikací měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Jeho nejznámější vynález, měkké kontaktní čočky, využívají denně miliony lidí po celé planetě.

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Otto Wichterle (1913–1998) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, který měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Nejznámější z nich jsou měkké kontaktní čočky, které profesor Wichterle poprvé vyrobil u sebe doma o Vánocích roku 1961 na přístroji, sestaveném z dětské kovové stavebnice Merkur.

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu Kultura

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Janský.

Simax – varné sklo ze skláren Kavalier

Simax – varné sklo ze skláren Kavalier

Boritokřemičité, borokřemičité nebo borosilikátové sklo znáte také pod názvem varné sklo či Simax. Má řadu výhod a využívá se jak v domácnostech, tak v laboratořích a průmyslu. Vyrábí je sklárny Kavalier v Sázavě, které jsou s tavicí kapacitou přes 220 tun skloviny za den největším výrobcem borosilikátového skla na světě.

iQpark – první science centrum v České republice! Zážitky

iQpark – první science centrum v České republice!

Unikátní, zábavně poučné centrum pro nejmenší objevitele! Ve 4 patrech najdete interaktivní exponáty, které prostřednictvím hry a experimentů podporují dětskou zvídavost a představivost. V expozicích dětem ukazujeme, že i věda může být zábava!

Silonky – punčochy z materiálu, který vynalezl Otto Wichterle

Silonky – punčochy z materiálu, který vynalezl Otto Wichterle

Jsou vynálezy, které zazáří jako kometa a zase rychle zmizí. Jiné ale zůstávají a jejich obliba s lety neklesá. To je případ silonek, dámských punčoch a punčocháčů z umělých vláken, která v polovině 20. století nahradila drahé luxusní hedvábí. Za jejich zrodem stál vědec Otto Wichterle a zlínská firma Baťa.

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) je první český laureát Nobelovy ceny za chemii (1959). Akademik Heyrovský byl zakladatelem Polarografického ústavu ČSAV a spoluzakladatel časopisu Collection of Czechoslovak Chemical Communications (1929).

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

K objevu metody polarografie došlo mezi 9. a 10. únorem 1922. O dva roky později, v roce 1924, sestrojil Jaroslav Heyrovský se svým žákem Japoncem M. Shikatou polarograf – přístroj pro automatický záznam křivky závislosti proudu na napětí při elektrolýze roztoku vzorku. Dne 10. prosince 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský za svůj objev polarografie Nobelu cenu. Až dosud je jediným českým přírodovědcem, kterému byla tato pocta udělena.

Antonín Holý – český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců

Antonín Holý – český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců

Prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc, Dr.h.c. (1. září 1936 – 16. července 2012) se déle než 35 let se zabýval syntézou antimetabolitů jako léčiv proti leukémii, rakovině a virovým onemocněním včetně hepatitidy a AIDS. Byl objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV, hepatitidy typu B i oparů.

Expozice sladovnictví v Žatci Kultura

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj
Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj