ÚvodČeská nejOsobnostEduard Bartelmus – vynálezce užitkového smaltu
Osobnost

Eduard Bartelmus – vynálezce užitkového smaltu

Smaltování neboli povrchová úprava kovových předmětů nanesením křemičité taveniny, je prastará umělecká technika známá už od starověku. Až do konce 18. století však smalt obsahoval i některé jedovaté příměsi a těžké kovy, a proto se vůbec nehodil k povrchové úpravě kuchyňského nádobí. Zásadní změnu v této oblasti přinesl až muž jménem Eduard Bartelmus z jihomoravského Blanska.
Protestantský rod Bartlemů pocházel původem ze Švédska, jeho členové se však již v průběhu 18. století usadili ve Slezsku. Eduard Bartelmus se narodil 28. prosince 1805 v Německém (Havlíčkově) Brodě jako druhorozený syn Jana Traugotta Lastona Bartelma. Ten byl sice protestantským pastorem, ale protože pocházel z rodu obchodníků s látkami, po čase přijal místo ředitele přádelny a tkalcovny v Letovicích. Eduard měl jednou kráčet v otcových šlépějích právě v jeho druhé, průmyslnické, profesi a stal se tedy chemikem a magistrem farmacie.

Byla dvacátá léta 19. století, na Moravě se rychle rozvíjely hutní a výrobní podniky hraběte Huga Františka ze Salmu a tak mladý Bartelmus nastoupil do blanenských železáren, kde se začal věnovat chemickým úpravám kovů. Vedle celé řady dalších zlepšení jej tehdy v Blansku potkal i jeden opravdu převratný úspěch – vynalezl právě onen zdraví neškodný smalt na litinové nádobí. Přišel totiž na správné chemické složení skloviny, která se při výpalu dobře snese s plyny, vznikajícími při vypalování železného plechu a litiny. Smaltované nádobí bylo navíc snadno omyvatelné, dobře rozvádělo teplo a zanedbatelný nebyl ani jeho příjemný estetický vzhled a široké možnosti výroby různobarevných vzorů. Eduard Bartelmus dostal v roce 1832 patent k výrobě smaltovaného nádobí a roku 1833 založil společně s bratry Gottfriedem a Augustem v Brně dílnu, jež se časem změnila na významnou továrnu na smaltované nádobí. V roce 1839 vybudoval druhý podnik v Novém Jáchymově u Berouna, který v roce 1870 (z důvodu draze dováženého uhlí) přestěhoval do Plzně. Tato továrna existovala až do roku 1948!

Bartelmus ve svých smaltovnách vyráběl nejrůznější pekáče, rendlíky, hrnce, celníky, naběračky, pokličky, ale i konvičky, bandasky lžičníky. Bývaly to doslova přehlídky barevné i tvarové krásy. Smaltované nádobí mívalo nejrůznější barvy, nejčastěji modrou, ale nechyběla ani bílá, černá, červená, nebo dokonce žlutá. Průmyslník a vynálezce Eduard Bartelmus zemřel 12. července 1877 v Plzni. Dnes už jeho jméno téměř upadlo v zapomnění, ale i když se v našich kuchyních objevuje stále častěji moderní teflonové, titanové nebo mikrokeramické nádobí, je Bartelmusův blanenský vynález miliony lidí na celém světě s oblibou používán dodnes.


A jak se nádobí smaltovalo?

Výroba smaltu vyžadovala tavicí pec, kulové mlýny na mletí skloviny a stroje na tvarování kovu. Kovové předměty se vyráběly z tenkostěnného plechu v lisech a klempířských dílnách. Očištěné výrobky se mořily v kyselině a poté polévaly řídkou skelnou polevou (tzv. smaltéřskou břečkou). Tu si velké smaltovny vyráběly podle vlastních tajných receptur z vytavené rozemleté skloviny (frity). Přesná receptura skloviny byla střeženým firemním tajemstvím. Do skelné polevy se výrobky namáčely, nebo se jí polévaly. K tomu bylo určeno speciální nářadí. Po vysušení se výrobek vypálil. Usušené výrobky se vypalovaly v muflových pecích na teplotu 800-1000 °C. Nejprve základní smalt, poté další barevné vrstvy. Popřípadě dekory, které se nanášely vždy na vypálený podklad.
 

Současné smaltovny v České republice

  • V současnosti existuje smaltovna společnosti Belis v Českých Budějovicích, která je nejvýznamnějším výrobcem kuchyňského smaltového zboží.
  • Smaltovna společnosti MORA Moravia si vyrábí potřebné smaltované díly sporáků, které jsou nejvíce namáhané provozem v kuchyni. Dále vyrábí smaltované ocelové nádrže do ohřívačů vody, plechy a mřížky do trub.
  • Smaltovny vyrábějící nejrůznější cedule, štítky, hrnky a krabičky se nachází v Brně-Veveří (Smalt Brno), Praze-Hlubočepích (Smaltovna GAEN), Tupesích na Uherskohradišťsku, v Želechovicích na Zlínsku nebo v Záluží na Českobudějovicku.
Rodinné muzejíčko smaltu Kultura

Rodinné muzejíčko smaltu

Smaltované předměty nás doprovázejí životem od poloviny 19. století. V muzeu poznáte půvab obyčejných věcí denní potřeby, které po léta běžně používáme, ale možná nevnímáme jejich krásu v denním chvatu.

Smaltérie – kreativní dílna Zážitky

Smaltérie – kreativní dílna

Unikátní dílna, kdy si vytvoříte vlastní smaltovaný originál.

Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí Kultura

Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí

Stálá expozice Galerie uměleckého smaltu a litiny přibližuje nejzajímavější fázi výroby umělecké litiny, která začíná v první třetině 19. století a doznívá v době secese.