ÚvodČeská nejOsobnostJan Sladký Kozina – nejznámější chodský rebel
Osobnost

Jan Sladký Kozina – nejznámější chodský rebel

Trhanov, Újezd a Domažlice: to jsou místa, kde se v 17. století odehrál příběh Jana Sladkého Koziny (10. září 1652, Újezd u Domažlic – 28. listopadu 1695, Plzeň). Skutečně na popravišti s oprátkou na krku vyzval strůjce svého osudu, bídného šlechtice Lomikara, že se setkají „do roka ha do dne před súdní stolicí Boží“?
Chodové byli svobodní sedláci, kteří přibližně od začátku 14. století zajišťovali ostrahu hranic českého království a od panovníků za to získávali různé výsady. V 17. století ale už jejich služeb nebylo třeba. Po nástupu Habsburků na český trůn začalo hraniční hvozdy kolonizovat německé obyvatelstvo a zbraně vystřídaly smlouvy a listiny. Chodská privilegia ztratila svůj význam.

V roce 1621 císař Ferdinand II. zastavil jedenáct chodských vsí říšskému dvorskému radovi Wolfovi Vilémovi Lamingerovi z Albenreuthu, otci pověstného Lomikara, a devět let později mu je dal do dědičného držení. Vypukl nový boj za uznání starých chodských svobod, který se táhl řadu let. Nová vrchnost po sedlácích chtěla plnění robotních povinností stejně jako od ostatních poddaných, Chodové se bránili, císař uznání starých privilegií zamítl. Když Chodové odmítli složit Lomikarovi – aneb Volfovi Maxmiliánovi Lamingerovi – slib věrnosti, došla panstvu trpělivost. Sedláci putovali do vězení a padlo rozhodnutí, že jeden z nich bude pro výstrahu popraven. Odnesl to ten nejvýřečnější, Jan Sladký Kozina.

A co slavná výzva „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne my dva sejdeme se před súdní stolicí boží. Hyn sa hukáže, kdo z nás,“ která měla padnout na popravišti v Plzni, a kterou zaznamenal spisovatel Alois Jirásek ve Starých pověstech českých? Další dějství tragédie se skutečně odehrálo téměř po roce na trhanovském zámku: 2. listopadu 1969 si tam pro Lomikara přišel Kozinův duch. Laminger tak zemřel necelý rok po Kozinovi, ovšem Chodové mu stejně smrt statečného újezdského sedláka nikdy neodpustili. Jak píše Zdeněk Šmíd v knížce chodských pověstí Dudáci a vlčí hlavy, trhanovský pán stal nejhorším vyvrhelem šlechtického původu v českých pověstech vůbec a stalo se z něj nejuniverzálnější chodské strašidlo. Jana Kozinu připomíná pomník na Hrádku u Újezda a pamětní síň v Kozinově statku v Újezdě.
Domažlice

Domažlice

Když se řekne Chodsko, kdekomu se vybaví pověst o Kozinovi, který se postavil zvůli vrchnosti, pestře malované hrnky a talíře, Jindřich Šimon Baar, povídky Boženy Němcové a Chodové v krojích. A také dvě věže, které už zdálky vítají všechny, kteří přijíždějí do srdce Chodska, do Domažlic.

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.

Zámek Trhanov u Domažlic – po stopách Lomikara Památky

Zámek Trhanov u Domažlic – po stopách Lomikara

Zámek Trhanov nedaleko Domažlic zde postavil syn Wolfa Wiléma Wolf Maxmilián Lamingen (zvaný Lomikar)v letech 1676 – 1677. Původní podoba zámku byla empírově pozměněna v roce 1810 rodem Stadionů. Zdejším slavným rodákem byl mimo jiné věhlasný lékař Josef Thomayer.

Újezd – rodiště Jana Sladkého-Koziny Kultura

Újezd – rodiště Jana Sladkého-Koziny

Zavítejte do obce Újezd, která je rodištěm známého vůdce chodského povstání Jana Sladkého-Koziny. Dnes najdete na Kozinově statku pamětní síň a na nedalekém strážném vrchu Hrádek jeho pomník.

10 tipů k poznávání Chodska

10 tipů k poznávání Chodska

Plzeňský kraj ukrývá zcela ojedinělou národopisnou oblast v celých Čechách – Chodsko. Při posvíceních a poutích se v každé rodině pečou vyhlášené chodské koláče. Přežívá i specifická chodská muzika s charakteristickými dudy nebo blanozvučným fanfrnochem. Zachovala se také tradice pestrých barevných krojů a lidé mluví chodským nářečím. Všechny tyto tradice připomínají mnohé slavnosti a poutě, mezi nejoblíbenější patří domažlické Chodské slavnosti. Dodnes je v kraji tradice výroby keramiky, krajkářství nebo paličkování. Chodsko přímo vybízí k objevování ať již na kole, pěšky nebo přes gastronomii.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Výlet za přízraky pod Čerchov

Výlet za přízraky pod Čerchov

Lomikarův přízrak je nejuniverzálnější chodské strašidlo, které na sebe bere podoby ohnivého jezdce, čerta, černého psa, kočky, koně, králíka, krávy, býka, koně nebo svině, ale také sudu, kamenné zdi, hořící slámy, tajuplného světýlka či mlhy. S trochou fantazie tak Lomikara můžete poznat téměř v čemkoliv, co na Chodsku potkáte.

Když se řekne Chodsko…

Když se řekne Chodsko…

Co se vám vybaví, když se řekne Chodsko? Lomikar a jeho boží soud, Kozina, sedlák, který se postavil zvůli vrchnosti, knížky Jindřicha Šimona Baara, povídky Boženy Němcové a pestře malovaná keramika.

Pomník Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek Památky

Pomník Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek

Pomník Jana Sladkého Koziny stojí na vrcholu Hrádek u Domažlic. Byl postaven roku 1895, deset let po prvním knižním vydání Psohlavců A. Jiráska. Na podstavci je také umístěna pametní deska Čs. legionářům.

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

Pro někoho nejoblíbenější český spisovatel, pro jiné čtenářsky mrtvý autor, který pouhé otvírání dveří dokázal natáhnout na pět stránek. Od narození milovaného i zatracovaného Aloise Jiráska dnes, v pondělí 23. srpna, uplynulo přesně 170 let. Místa, kde žil a tvořil, pro vás zmapoval portál Kudy z nudy.

Chodský pes – největší psí socha v České republice Památky

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

28. 2.4. 3.
Masopust v Postřekově 2025

Masopust v Postřekově 2025

Postřekov, Plzeňský kraj
11. 12.
David Koller

David Koller

Domažlice, Plzeňský kraj
22. 11.
Večer s cimbálovkou Kunovjan

Večer s cimbálovkou Kunovjan

Domažlice, Plzeňský kraj
28. 11.
Divadelní představení – Až naprší a uschne

Divadelní představení – Až naprší a uschne

Domažlice, Plzeňský kraj
30. 11.
Rozsvícení vánočního stromu v Domažlicích

Rozsvícení vánočního stromu v Domažlicích

Domažlice, Plzeňský kraj
4. 12.
Mirka Novak & Ivan Audes Trio

Mirka Novak & Ivan Audes Trio

Domažlice, Plzeňský kraj
9. 1.
Radka Fišarová – Cherchez La Femme

Radka Fišarová – Cherchez La Femme

Domažlice, Plzeňský kraj
16. 1.
Roháči z Lokte

Roháči z Lokte

Domažlice, Plzeňský kraj