ÚvodČeská nejOsobnostOskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů
Osobnost

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Ve Svitavách, městě na Českomoravském pomezí, vedle sebe dlouhá staletí žili Češi, Němci a Židé. Možná právě z jejich poklidného soužití vzešla motivace Oskara Schindlera (28. dubna 1908 Svitavy – 9. října 1974 Hildesheim, Německo) k záchraně dělníků ze své továrny před jistou smrtí v koncentračních táborech na území okupovaného Polska.
Oskar Schindler pocházel z rodiny drobného podnikatele Hanse Schindlera a jeho ženy Františky. V rodných Svitavách ho provázela značně kontroverzní pověst: říkalo se mu Schindler-gauner, měl rád, ženy, auta a bezstarostný život. Pracoval jako obchodní zástupce různých firem, občas se pokoušel podnikat, několikrát musel měnit zaměstnání. Vstoupil do Henleinovy strany SdP a později i Hitlerovy NSDAP, od roku 1935 pracoval i pro říšskou zpravodajskou službu Abwehr. Po Mnichovské dohodě byl coby politický vězeň propuštěn a společně s manželkou Emílií se přestěhovali do Moravské Ostravy.

Po nacistické invazi do Polska v roce 1939 získal Schindler do správy malou židovskou továrnu na smaltované nádobí v Krakově. Díky armádním zakázkám rychle zbohatl a vybudoval prosperující podnik D.E.F. (Deutsche Emailenwaren Fabrik), kde kromě polských dělníků zaměstnával Židy z krakovského ghetta. Choval se k nim lidsky, v březnu 1943 je uchránil před brutální likvidací ghetta a na sklonku války se rozhodl přesunout továrnu do vnitrozemí. K tomu si vybral Brněnec, obec kousek od Svitav, kde před válkou vlastnila továrny hlavně rodina Löw-Beerů.

Právě tehdy před přesunem do Brněnce vznikl proslulý Schindlerův seznam se jmény asi 700 mužů a 300 žen. Autoři se do něj snažili zapisovat pokud možno celé rodiny. Tábor v bývalém textilním podniku se oficiálně stal součástí koncentračního tábora Groß-Rosen, v továrně se patrně vyráběly součásti protiletadlových nábojů. Do Brněnce přijela pečovat o chod tábora i Emílie Schindlerová.

Když se na sklonku války přiblížila Rudá armáda, manželé Schindlerovi opustili Brněnec a zamířili k americkému okupačnímu pásmu; doprovázelo je několik dělníků. Po výslechu v americkém zajetí a svědectvích zachráněných Židů byli propuštěni a pokračovali v cestě na západ. Tábor v Brněnci osvobodila Rudá armáda 9. května 1945.

Po válce se Oskar Schindler snažil neúspěšně uchytit v Německu a v Argentině. Jeho profesní a osobní život byl v troskách, získal ale řadu mezinárodních ocenění a jeho zásluhy ocenil i „lovec nacistů“ Simon Wiesenthal. Stát Izrael, který několikrát navštívil, mu udělil titul Spravedlivý mezi národy (je určen lidem nežidovského původu, kteří za druhé světové války riskovali svůj život při záchraně Židů před holokaustem). Zasadil olivovník v Aleji spravedlivých v památníku Jad vašem v Jeruzalémě a po smrti byly jeho ostatky převezeny na hřbitov na hoře Sion.
 

Víte, že…?

  • Schindlerův životní příběh inspiroval australského spisovatele Thomase Keneallyho k sepsání románu Schindlerova archa. Podle něj v roce 1993 režisér Steven Spielberg natočil film Schindlerův seznam. Při slavnostní předpremiéře filmu byla proti Schindlerovu rodnému domu ve Svitavách odhalena symbolická pamětní deska.
  • Schindlera připomíná také expozice Hledání hvězdy Davidovy – Oskar Schindler – Spravedlivý mezi národy v Městském muzeu ve Svitavách.
  • Osudy lidí zachráněných Oskarem Schindlerem připomene i továrna v Brněnci na Svitavsku, která se mění na památník nazvaný Archa.
Geofun – hra, co svět neviděl Zážitky

Geofun – hra, co svět neviděl

Užijte si spoustu zábavy s novou unikátní soutěžní hrou Geofun pro uživatele chytrých telefonů. Geofun s osobnostmi Českomoravského pomezí vám přináší super ceny, mezi které patří víkendové pobyty, vstupenky do oblíbených památek, muzeí a dalších míst či řada hodnotných věcných cen.

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách Památky

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Vznik protektorátu znamenal zánik Československé republiky jako samostatného demokratického státu a nastolení totalitního systému. Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se do míst spojených s nejtemnějším obdobím české historie.

Městské muzeum a galerie ve Svitavách Kultura

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie vlastní největší soubor praček a dalších nástrojů a strojů v ČR, které dokumentují historii praní prádla.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa Památky

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.

Svitavy

Svitavy

Svitavy jako první v Česku získaly ocenění za regeneraci městského jádra – a až spatříte náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás, renesančním domem U mouřenínů a kováním zdobenou fontánu symbolizující koloběh života, nebudete se tomu divit. Bonusem navíc je muzeum, galerie či letní aquapark.

Za Oskarem Schindlerem na kole Letní sporty

Za Oskarem Schindlerem na kole

Cyklistický výlet vás provede malebnou zvlněnou krajinou Českomoravského pomezí. Po prohlídce Moravské Třebové, kde navštívíte renesanční zámek nebo netradiční Muzeum egyptské princezny, zamíříte do Svitav, rodiště kontroverzního zachránce více než tisícovky lidských životů Oskara Schindlera.

Po stopách třetí říše: 10 tipů na nacistické továrny a průmyslové areály

Po stopách třetí říše: 10 tipů na nacistické továrny a průmyslové areály

Jedním z tajemství nacistického Německa byly stavby továren skryté očím nepřátel a odolné vůči bombardování, kde se vyráběly zbraně, letecké motory, náhradní díly, střelivo a další arzenál, který měl nepřátelům přinést smrt a zkázu. Utajené podzemní továrny Wehrmachtu zajišťovaly nepřetržitý proud dodávek těchto výrobků. Na našem území se jich nachází nemalý počet a na jejich průzkum vás vezme Kudy z nudy. Nezapomeneme ani na významné průmyslové areály, které se rovněž zapsaly do historie druhé světové války.

Svitavy: Jedno město, tři muzea, o jejichž existenci jste nejspíš netušili

Svitavy: Jedno město, tři muzea, o jejichž existenci jste nejspíš netušili

Svitavy stojí za návštěvu nejen pro své historické centrum, zaujmou muzei zajímavostí, o nichž se jinde dozvíte jen těžko. Například pračku má dnes doma skoro každý, málokdo ale ví, jak prali naši předci. Ve Svitavách můžete navštívit také muzeum mezinárodního jazyka esperanta, nebo se podívat do expozice Oskara Schindlera, který na konci války zachránil stovky Židů.

Porta historica ve Svitavách Zážitky

Porta historica ve Svitavách

Nové oživení venkovních prostor se připravuje v nově opraveném podchodu u Alberta. Jedná se o obrazovou cestu historií města a jejích styčných bodů s dějinami polskými. Otevře se v říjnu 2021.

2. 12.
Vánoční Kooperativa Tour

Vánoční Kooperativa Tour

Svitavy, Pardubický kraj
1. 12.
Prostý advent na Mikšíkově statku

Prostý advent na Mikšíkově statku

Trstěnice, Pardubický kraj
30. 11.6. 1.
Osvětlený dům Polička

Osvětlený dům Polička

Polička, Pardubický kraj
17. 11.5. 1.
Hej mistře, vstaň bystře!

Hej mistře, vstaň bystře!

Polička, Pardubický kraj
29. 11.
Jack Moore

Jack Moore

Moravská Třebová, Pardubický kraj
5. 12.
Mikuláš na zámku

Mikuláš na zámku

Moravská Třebová, Pardubický kraj
7. 12.
Iveta Teclová Fornero – adventní koncert

Iveta Teclová Fornero – adventní koncert

Moravská Třebová, Pardubický kraj