ÚvodČeská nejOsobnostRankl Sepp – obr ze Šumavy
Osobnost

Rankl Sepp – obr ze Šumavy

Šumavský obr Rankl Sepp (16. ledna 1819, Ranklov – 19. ledna 1888, Jáchymov u Stach) měřil 213 centimetrů a měl mimořádnou sílu. Ve svých knihách o životě na Šumavě jej zmiňuje Karel Klostermann. Zvláštností je, že šlo o jmenovce slavného spisovatele – občanským jménem se totiž Rankl Sepp jmenoval Josef Klostermann.
O šumavském muži obří postavy kolují dodnes legendy a na Horské Kvildě si můžete dokonce prohlédnout jeho dřevěnou sochu. Josef Klostermann byl však postavou skutečnou. Narodil se v roce 1819 na samotě zvané Ranklov (mezi Horskou Kvildou a Churáňovem) a právě odtud pochází i jeho přezdívka Sepp Rankl. Sepp se tehdy domácky v této německy mluvící části Šumavy říkalo Josefům a Rankl bylo příjmení takzvaně „po chalupě". Tehdy bývalo mezi lidmi běžné pojmenovávat nového majitele chalupy příjmením bývalého majitele domu. Pod touto „přezdívkou“ pak mohl být dotyčný známý, aniž by místní znali jeho pravé jméno.
 
Jako dospělý muž měřil 213 centimetrů, oplýval mimořádnou silou a laskavou povahou. Byl velmi pracovitý, mírumilovný a každému sousedovi rád pomohl – prostě bodrý horal se smyslem pro humor. Na živobytí si vydělával tím, že vozil křemen a dřevo pro sklářskou huť. Nosíval široký klobouk, krátký kabát a v ruce pořád držel dřevěnou hůl, která měřila téměř metr a půl. Když hospodáři zapadlo kolo do bláta nebo sněhu, nebylo pro Seppa žádným problémem nadzdvihnout celý vůz a vrátit ho zpět na cestu. Jindy zas zastavil splašený dobytek. Mezi obyvateli byl „něžný obr“ velmi oblíbený. Jediné, co nestrpěl byly hospodské rvačky – a že se Šumaváci dovedli poprat. Když létaly stoly a židle vzduchem, Sepp popadl všechny rváče naráz a vyhodil je ven anebo jimi mrštil o zem, kde zůstali ležet.

Na šumavských pláních žil Rankl Sepp spokojeně, nakonec si našel manželku a v 45 letech se oženil. S dvacetiletou Cecílií ze Zhůří měl šťastné manželství, ze kterého vzešlo devět dětí. Když bylo Seppovi přes 60 let, dal na radu svých dětí a velmi nerad se přestěhoval z horské samoty do Jáchymova u Stach, kde o šest let později ve věku 69 let zemřel. O mohutné tělesné pozůstatky projevilo zájem Vídeňské muzeum, pozůstali však preparaci kostry rázně odmítli.
Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě Památky

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě

Horskokvildský řezbář pan Pavel vytvořil podle fotografie dřevěnou sochu Rankla Seppa v životní velikosti, můžete ji vidět v Horské Kvildě na zahradě pana Ladislava Pavla.

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec Ubytování

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec

Hotel byl nově rekonstruován v roce 2004. Stojí na základech usedlosti se staletou historií, známé také jako Pollaufův hostinec.

Kašperské hory zvou na letní prohlídky města i tradiční Kašperskohorskou pouť

Kašperské hory zvou na letní prohlídky města i tradiční Kašperskohorskou pouť

Pokud míříte na Šumavu, neměli byste si nechat ujít prohlídku města Kašperské Hory. Komentované prohlídky jsou k dispozici přes celé prázdniny. Každou neděli, úterý a čtvrtek vás v hlavní letní sezóně průvodci provedou po zdejších historických zajímavostech. O víkendu 2. až 4. srpna 2024 si nenechte ujít tradiční Kašperskohorskou pouť.

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.

Horská Kvilda

Horská Kvilda

Šumavská horská obec na Hamerském potoce s typickými dřevěnými roubenými domy, rozesetými po okolních stráních, leží jen pár kilometrů od Kvildy. Z oblíbeného výletního místa se do všech stran rozbíhají cyklotrasy a turistické stezky, které se v zimě mění v udržované lyžařské trasy.

Kvilda

Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

10. 5.11. 5.
Vltava Run 2025

Vltava Run 2025

Stachy, Jihočeský kraj
21. 12.20. 3.
Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Kvilda, Jihočeský kraj
22. 2.23. 2.
Šumavský skimaraton 2025

Šumavský skimaraton 2025

Kvilda, Jihočeský kraj
28. 12.
Vánoční prohlídka města Kašperské Hory

Vánoční prohlídka města Kašperské Hory

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
30. 12.
Vánoční prohlídka města s šálkem horkého moštu

Vánoční prohlídka města s šálkem horkého moštu

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
1. 1.
Novoroční výstup na Javorník

Novoroční výstup na Javorník

Vacov, Jihočeský kraj
28. 12.1. 1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
22. 2.
Vepřové hody ve Vimperku

Vepřové hody ve Vimperku

Vimperk, Jihočeský kraj