ÚvodČeská nejPřírodníRůže Gruss an Teplitz – nejslavnější odrůda růží v Teplicích
Přírodní

Růže Gruss an Teplitz – nejslavnější odrůda růží v Teplicích

Až pojedete do Teplic v Čechách všimněte si zdejších růží, jsou totiž neobyčejné. Silně voňavou květinu vyšlechtil roku 1897 Rudolf Geschwind a pojmenoval ji Gruss an Teplitz (Pozdrav Teplicím). Dnes rostou před bývalou kolonádou za divadlem.
Jméno Rudolfa Geschwinda (1829 – 1910) je spojeno s růžemi. Vyšlechtil jich více než 130; jeho kniha „Die Hybridation und Sämlingszucht der Rosen” (Hybridizace a sadba růží) dodnes platí za zásadní dílo oboru.
V roce 1897 uvedl Geschwind na trh novou odrůdu růží vzniklou křížením odrůd Bourbon, China a Tea. Silně voňavou květinu věnoval severočeským Teplicím a pojmenoval ji Gruss an Teplitz (Pozdrav Teplicím). Ta se v roce 2010 jako jediná ze všech Geschwindem vyšlechtěných odrůd dostala do světové síně slávy.

Odrůda Pozdrav Teplicím fungovala jako všeobecně známá značka – podobně, jako Karlovy Vary mají třeba becherovku. Růže se dávala třeba na pohlednice, jak se konečně mohou všichni majitelé knihy Antonína Vengrynského Srdečné pozdravy z Teplic přesvědčit hned na titulní straně. A proč Rudolf Geschwind pojmenoval růži právě po Teplicích? Šlechtitel totiž v tomto městě vyrůstal a růži Teplicím věnoval jako vzpomínku na šťastná léta.

Růže se z města časem vytratila. Teplický zahradní architekt Jan Šesták to tak ale nechtěl nechat: Před lety inicioval rekonstrukci rosaria před bývalou kolonádou za divadlem a zároveň nechal Pozdrav Teplicím namnožit ve světové databance královny květin. Roku 2017 se tedy slavná růže vrátila do města, kterému byla věnována.
Výlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad

Výlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad

Přelom jara a léta je časem královen květin, časem růží. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po růžových zahradách, starých i nových, nedávno obnovených či téměř zapomenutých. Nejlepší příležitost nám k tomu dává Den červených růží, který slavíme 12. června.