ÚvodAktualityVýlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad
Příroda

Výlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad

Přelom jara a léta je časem královen květin, časem růží. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po růžových zahradách, starých i nových, nedávno obnovených či téměř zapomenutých. Nejlepší příležitost nám k tomu dává Den červených růží, který slavíme 12. června.

Staronové rozárium v Olomouci

Olomoucké rozárium má rozlohu 3,5 hektaru a je součástí botanické zahrady na východní straně Korunní pevnůstky v Bezručových sadech. Vzniklo již v letech 1970 až 1972, po opravách dle návrhu renomovaného zahradního architekta Zdeňka Sendlera se rozzářilo a proměnilo v moderní odpočinkový areál. Najdete tu například piknikovou louku, brouzdaliště, dřevěné rošty pro posezení, stylové stříšky poskytující úkryt před sluncem nebo hřiště na pétanque. A samozřejmě nesmějí chybět růže – je tu vysazeno přibližně deset tisíc růžových keřů, reprezentujících 400 záhonových i popínavých odrůd. Areál má pokrytí Wi-Fi signálem, u vstupu si můžete půjčit piknikovou deku, do budoucna uvažuje správce také o grilech.
 

Největší sbírku růží objevíte v Průhonicích

Průhonice parkKdyž projdete Průhonickým parkem a budete se držet jeho východního okraje, dojdete do Botanické zahrady na Chotobuzi. Tady jsou už několik desítek let vysazené početné sbírky okrasných rostlin, zejména kosatců, růží, pivoněk, rododendronů, denivek a leknínů. Jde o největší sbírku planých i šlechtěných růží u nás, počet odrůd přesahuje 4 000 kusů. K vidění jsou například historické, popínavé a keřové růže i miniaturní růže či růže plané. Do zahrady je jediný možný vstup z Průhonického parku.
 

Růžové terasy na zámku Stekník

růžeZahrada zámku Stekník patří k několika málo italským zahradám v Čechách. Vznikla v druhé polovině 18. století, kdy ji nechal postavit Jan František Kulhánek z Klaudensteina. Zámek převzal zámek po svém otci v roce 1760. Po druhé světové válce se proměnila v zahradu užitkovou. V té době zmizela většina pískovcových soch a váz, které zdobily terasy a schodiště. Nyní jsou pro Stekník typické hojně kvetoucí popínavé růže, díky nimž je zahrada v letních měsících oblíbeným místem svatebních obřadů.
 

Růže z Petřína

rozarium petřínNejvětší rozárium v Praze je volně přístupná růžová zahrada na Petříně, kousek od horní stanice lanovky z Újezda. Roste tu asi osm tisíc růžových keřů. Pokud chcete vidět růže v plném květu, naplánujete si návštěvu na polovinu června. Mezi "růžové" zajímavosti patří raritní exemplář, růže vyšlechtěná v roce 1936 Janem Böhmem Rosa "Generál Štefánik", rostoucí  jen pár kroků od sochy Rastislava Štefánika a hvězdárny. K vycházkám a relaxaci lákají také další petřínské zahrady: Velká strahovská a Seminářská, zahrada Nebozízek s několika vyhlídkami na Prahu, trvalková zahrada Květnice či zahrada Kinskýchletohrádkem Kinských.
 

Růžový sad v Lidicích

růže

V žádném přehledu růžových zahrad by neměl chybět růžový sad v Památníku Lidice, vysazený v roce 1955 (momentálně kvůli koronaviru do odvolání uzavřený). Roste tu přibližně 25 000 keřů s 240 druhy růží včetně unikátní odrůdy Lidice. V roce 2015 získal lidický růžový sad v rámci 25. ročníku festivalu Pelhřimov město rekordů titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. V témže roce mu World Federation of Rose Societies (Světová federace růžových společenství) udělila nejvyšší možné ocenění, Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě. V roce 2022 došlo k velké rekonstrukci památníku, včetně expozice.
 

Rozárium na zámcích Jemniště a Slatiňany

S růžemi to umí i na zámku Jemniště, rozárium tady založili v roce 2010 a stalo se oblíbeným voňavým dějištěm svatebních obřadů. Navštívit můžete i skalku, žardinětum či malou zoo. okud budete mít štěstí, potkáte na procházce pyšné bílé pávy, ve zvěřinci si popovídáte s papoušky, zhlédnete mývaly, vodní ptáky, kozy, osly, lamy a klokany.

Přístupné je rozárium v parku u zámku Slatiňany, ještě o dva roky mladší než to v Jemništi. Otevřeno tu je od svítání do soumraku.
 

Růžová zahrada na zámku Konopiště

Když arcivévoda František Ferdinand d´Este koupil zámek Konopiště, proměnil jej v luxusní sídlo a pak pokračoval v úpravách okolí. Kolem roku 1900 se již kolem zámku rozkládal anglický park s oborou; jejich celková rozloha představuje 340 hektarů. Jižně od zámku vznikly skleníky pro palmy a orchideje, alpinum s rybníčkem a na místě bývalé barokní zahrady Růžová zahrada. Místo, kde bylo vysazeno 200 druhů růží, a to vysokokmenných i keřových, dodnes představuje nejkrásnější místo celého komplexu okrasných zahrad, teras a parků.
 

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

RůžeV parku u zámku Častolovice objevíte kromě zvěřince a jezírka s romantickou kavárnou také růžovou zahradu, obnovenou v roce 1994. Napočítali byste tu přibližně 150 druhů růží; vyznačují se výraznou vůní a většinou do východních Čech přicestovaly ze zahraničí. Jednou z nejcennějších je stará bílá růže Mme Hardy, ale najdete tu i moderní vzácnou růžovou růži Constance Spry. Většina staromódních růží kvete pouze jednou do roka, nejvhodnější doba k návštěvě je na přelomu května a června, kdy růže rozkvetou.
 

Nejutajenější rozárium mají v Hradci Králové

Proč nejutajenější? Protože rozárium v Hradci Králové – Kuklenách se otevírá jen během dvou víkendů v roce. Jde totiž jediné mezinárodní soutěžní rozárium v Česku, určené k hodnocení a oceňování nových kultivarů růží podle přesných pěstitelských i estetických pravidel. Jedna odrůda pak každý rok získá ocenění nejvyšší, titul Zlatá růže města Hradce Králové. K vidění tu bývá přes 200 druhů a 1 000 keřů různých tvarů a barev ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné a miniaturní.
Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci Příroda

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Součástí botanické zahrady v Olomouci je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá více než 1 000 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku Příroda

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje se pouze na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Rosarium – Růžový sad na Petříně Příroda

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Zámek Stekník na Žatecku Památky

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek Příroda

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci Příroda

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Růžová zahrada Konopiště se skleníky Příroda

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást zahrady u zámku Konopiště.

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště Příroda

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Skládá se z francouzské zahrady a přírodně krajinářského parku. Květy trvalek, růží a dřevin oživují park od jara do podzimu. Areál parku zahrnuje rovněž rosarium a zvěřinec.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech Příroda

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích Příroda

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v Častolovicích se pyšní jedinečnou sbírkou 200 druhů růží. Je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Příroda

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku. V letech 2023-25 zde probíhá rekonstrukce.

Růžový sad v Lidicích Příroda

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".

Rozárium v pražské Botanické zahradě Zážitky

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rozárium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Zámecký park a zahrada Libochovice Příroda

Zámecký park a zahrada Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové Příroda

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada byla založena se vznikem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Expozice je rozdělena do dvou veřejně přístupných částí. Nádherné pohledy nabízí sbírkový skleník, kde jsou pěstovány rostliny ze subtropických a tropických oblastí.