ÚvodČeská nejPřírodníSamorost – první dům z houbových vláken
Přírodní

Samorost – první dům z houbových vláken

V současné době vzniká v České republice stavba, která může znamenat revoluci v moderním způsobu kempování a nejen tam. Dům Samorost všechny nevýhody kempování buď rovnou smaže, nebo promění v jeho výhody. Bude totiž vrcholem stejnojmenného projektu, který zkoumá a vyvíjí materiál na bázi mycelia pro využití v udržitelném stavebnictví.
Projekt Samorost, který byl zahájen v dubnu 2023, je průkopnickým krokem směrem k udržitelnému stavebnictví a bydlení. Za tímto ambiciózním projektem stojí Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a odborníci ze spolku Mymo, kteří se spojili, aby prozkoumali možnosti využití materiálu na bázi podhoubí ve stavebnictví. Rok 2023 byl rokem intenzivního výzkumu a designu. Odborníci se zaměřili na mykokompozit, provedli řadu testů a zjistili, že tento přírodní materiál má potenciál nahradit neekologické materiály, jako je polystyren, které se v stavebnictví běžně používají.

Že je materiál nejen funkční, ale také krásný a využitelný v rámci moderního designu, dokázala zážitková výstava na mezinárodním festivalu Designblok. Tým Samorostu zde představil nábytek a interiérové doplňky vyrobené právě z mykokompozitu.

V roce 2024 se projekt posunul do další fáze – začala výroba domu Samorost. Tento dům bude ukázkou toho, jak lze mycelium využít v udržitelném stavebnictví. Dům bude dokončen na konci roku a v roce 2025 bude představen veřejnosti. Projekt získal i oficiální uznání, když mu ministr životního prostředí Petr Hladík udělil záštitu.


Dům Samorost z podhoubí

Dům bude demonstrací způsobů, jak lze tento ryze přírodní materiál využít. Nahradit by mohl např. polystyren. V této fázi vědci pracují s variantou obytného domu pro glamping a ekologický způsob kempování. V unikátním domě vám špatné počasí vadit nebude, naopak si ho díky stropnímu světlíku vychutnáte. Dům je navržen tak, abyste v něm byli v bezpečí před nevítanými hosty, abyste si kempování užili pohodlně a luxusněji, včetně základních hygienických nároků.
 

Co je mykokompozit

Když se řekne houby, většina z nás si představí hříbek v lese nebo smaženici. Ale houby jsou daleko komplexnější organismy, mnohem silnější, než si většina z nás myslí. Na světě jich je asi šest milionů druhů a jsou prakticky všude. Jsou nádherné vším, co dokážou, a impozantní tím, na co všechno se dají využít, nebo také co se z nich dá všechno vyrobit. Mycelium, neboli podhoubí, je ta část houby, která zůstává skrytá ve svém substrátu. Zde si žije svůj vlastní život, šíří se a svými vlákny, tzv. hyfy, pojí a zceluje jednotlivé části svého prostředí. Je to systém propletených vláken hub, které prorůstají půdu v sítích dlouhých až v řádech desítek kilometrů. Mycelium si můžeme představit jako kořeny rostliny, ovšem s tím rozdílem, že kořeny mají v jednom krychlovém centimetru půdy jen pár centimetrů vláken, kdežto mycelium desítky i stovky metrů. Roste a rozšiřuje se ve svém prostředí, hledá jakékoli místečko svého substrátu, ze kterého by mohlo čerpat energii, které by mohlo nějak využít. Spojuje tak jednotlivé části dohromady a vytváří pevné útvary. Funguje jako přírodní lepidlo.

Mycelium má jednu zásadní úžasnou vlastnost. Když ho rozdrtíte a vložíte do formy, zůstává živé. Z jednotlivých částí vystrčí své hyfy, které se podívají okolo sebe a napojí se na vedlejší hyfy. Vzájemně se poznají, tvoří totiž jeden organismus. Mycelium tedy opět sroste dohromady a vytvoří tak objekt ve tvaru určeném danou formou. Následným vysušením, resp. zahřátím, jej umrtvíte a zastavíte jeho další růst. Získáte tak hotový produkt připravený na další opracování (impregnace, barvení) a využití.
Nové trendy kempování: glamping, karavany a kempování s ohledem k přírodě

Nové trendy kempování: glamping, karavany a kempování s ohledem k přírodě

Příroda, únik od stresu a čas s rodinou a přáteli – to jsou top tři atributy, které Češi oceňují na kempování. Proti tomu stojí riziko špatného počasí, nepohodlí a omezené podmínky pro hygienu. Více než polovinu z nás láká karavan či obytné auto. Na vzestupu je tzv. glamping, který by rádo vyzkoušelo 43 % lidí a aždý desátý vyhledává výhradně ta místa, která dbají na životní prostředí. To prokázal průzkum Stavební spořitelny České spořitelny, který se v roce 2024 zaměřil na kempovací návyky Čechů.

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.

100 tipů na místa, kde můžete vyzkoušet glamping

100 tipů na místa, kde můžete vyzkoušet glamping

Slyšeli jste už o glampingu? Jedná se o luxusní kempování pro ty, kteří chtějí zůstat v bezprostředním kontaktu s přírodou, ale současně nechtějí přijít o své pohodlí a moderní vymoženosti dnešní doby. Neobvyklý název vznikl z anglických slov "glamorous" a "camping". I v našich luzích a hájích existují glampovací místa, přehled těch nejatraktivnějších z nich vám přináší Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… glampingu

7 věcí, které nevíte o… glampingu

Kde se vzal, tu se vzal, najednou tu s námi byl: nejnovější trend dovolených s trochu tajemným jménem a ještě tajemnějším obsahem. Pro seznámení s glampingem je nejvyšší čas: blíží se vlídné jarní, letní a podzimní měsíce a nejhezčí glampingová místa budou záhy rozebraná a rezervovaná na dlouhou dobu dopředu. Takže si pospěšte, protože kdo zaváhá, ten si letos nezaglampuje.