ÚvodČeská nejPrůmyslNová huť v Ostravě – největší hutní kombinát v České republice
Průmysl

Nová huť v Ostravě – největší hutní kombinát v České republice

Největší hutí je Nová huť v Ostravě, která zahájila provoz v březnu 1952, tehdy ještě jako huť Klementa Gottwalda. Během šedesátileté historie prošel výrobními závody ohromný počet zaměstnanců a objevili se tady i významní hosté, mezi nimi i Václav Havel (poprvé už v roce 1969) a také Václav Klaus.
Dne 31. prosince roku 1951, byla sepsána zakládací listina Nové Huti Klementa Gottwalda (NHKG). Den na to slavnostně zapálili první vysokou pec, ze které na začátku března 1952 vyteklo poprvé surové železo. Od té doby se píše historie největšího závodu u nás, který má roční výrobní kapacitu 3,6 milionu tun oceli

Areál huti je živoucím organismem, který se v průběhu šedesáti pěti let rozrostl až na několik set hektarů. Zatímco v minulosti se investovalo především do rozšiřování výroby (největší jednorázovou investicí bylo vybudování středojemné válcovny v 80. letech za 7 miliard Kčs), přelom století znamenal pro huť investice do modernizace, ale především do ekologizace výroby. Za šedesát pět let svého provozu podnik vyrobil 140 milionů tun surového železa a téměř 170 milionů tun oceli. I proto byla Ostrava v druhé polovině 20. století nazývána „ocelovým srdcem republiky“.

V roce 2011 byl vybudován moderní tkaninový filtr na severní části aglomerace za miliardu korun. V roce 2012 se pak odsířila koksovna za více než 200 milionů korun a na začátku roku 2013 se odprášily vápenné cesty na ocelárně tkaninovým filtrem. Nejvýrazněji se do historie huti zapsal rok 2015, a to jako rok rekordní ekologizace. Při zachování nadprůměrných mezd se v dnešní době oproti minulosti klade větší důraz na bezpečnost práce a na životní prostředí. O roku 2019 je vlastníkem huti skupina Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.
 

Bludný balvan u jižní brány

Při výkopech základů velké slévárny byl nalezen asi 17 tun těžký bludný balvan o objemu asi 6,5 m3. Jedná se o největší bludný balvan u nás. Je umístěn u jižní brány Nové huti. Obří valoun váží skoro osmnáct tun a do dnešní Ostravy jej dotlačil ledovec před dvěma miliony let. Je tedy nejen největším, ale také jedním z nejstarších poutníků, které byly dosud objeveny.

Balvan ležel v hloubce téměř sedmi metrů! Odtud jej vyzvedly jeřáby a prozíraví lidé jej uchovali pro příští generace. Dnes je kámen přírodní památkou, jako nějaká socha významného státníka byl vyzdvižen na betonový podstavec. Bez zajímavosti není ani to, že jednou za pět let prochází důkladnou očistou, aby lidé mohli dál obdivovat jeho šedorůžovou barvu.
Malý svět techniky U6 Památky

Malý svět techniky U6

Jedinečné expozice odhalují tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Najdete zde celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Zajímáte se o průmyslové dědictví? Potom se vydejte spolu s námi k nejzajímavějším industriálním památkám prostřednictvím Technotrasy – stezky spojující technické památky. Naše trasa vás provede těmi nejzajímavějšími místy v Ostravě a okolí.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích Památky

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Největší bludný balvan v Ostravě Příroda

Největší bludný balvan v Ostravě

Za velkého cestovatele můžeme prohlásit náš největší bludný balvan v České republice, neboť při své cestě někde na území dnešního Švédska nebo Finska urazil téměř 1500 kilometrů. Nyní je k vidění na podstavci ve Vratimovské ulici v Ostravě Kunčicích.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Důl Hlubina v Ostravě – Vítkovicích Památky

Důl Hlubina v Ostravě – Vítkovicích

Černouhelný hlubinný důl založil uhlobaron a bankéř Salomon Mayer Rothschield v roce 1852 vedle jednoho ze svých podniků – Vítkovických železáren. Při znárodňování v roce 1945 přešel důl pod Ostravsko-karvinské doly. Těžba uhlí zde probíhala až do 30. 6. 1992.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

28. 9.23. 2.
Imaginárium

Imaginárium

Ostrava, Moravskoslezský kraj
15. 12.
Adventní jízdy Ostravou historickou tramvají Barborka

Adventní jízdy Ostravou historickou tramvají Barborka

Ostrava, Moravskoslezský kraj
24. 11.
Royal London Ballet – Labutí jezero

Royal London Ballet – Labutí jezero

Ostrava, Moravskoslezský kraj
25. 2.
To nejlepší ze světových muzikálů

To nejlepší ze světových muzikálů

Ostrava, Moravskoslezský kraj
1. 1.31. 12.
32 vrcholů Beskyd

32 vrcholů Beskyd

Ostrava, Moravskoslezský kraj
26. 11.
Kabaret Hrdobci

Kabaret Hrdobci

Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj
1. 12.23. 12.
Vánoční trhy Ostrava-Jih 2024

Vánoční trhy Ostrava-Jih 2024

Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Restaurace Roxbery

Restaurace Roxbery

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Hotel Padre

Hotel Padre

Vítkovice, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Hotel VP1 Ostrava

Hotel VP1 Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj