ÚvodČeská nejPrůmyslPrvní telefonní linka v Českých zemích – z dolu v Ledvicích do Duchcova
Průmysl

První telefonní linka v Českých zemích – z dolu v Ledvicích do Duchcova

První telefonní linky byly u nás zavedeny v roce 1881. Průkopníkem telefonie v Čechách se stal podnikatel Richard Hartmann, který v dubnu 1881 nechal zavést telefonní linku mezi svým dolem v Ledvicích a nádražím v Duchcově.
Psal se rok 1881 a okres Teplice disponoval největším parním výkonem v celé zemi. Průmyslové srdce monarchie tepalo právě tady; sem plynul kapitál německých, rakouských i anglických bank. Mezi 77 hnědouhelnými doly tehdejšího revíru byste ale našli jen jediný povrchový velkolom, tedy důl rozsahu a způsobu těžby, jaký známe ze stejné oblasti dnes. Šlo o provoz Richarda Hartmanna mezi Ledvicemi a Chotějovicemi, kde se uhlí těžilo od roku 1869.

Hartmann byl průmyslník ze Saské Kamenice (Chemnitz), kde jeho strojírenská firma vyráběla lokomotivy. Konjunktura, kterou přinesla průmyslová revoluce, mu umožnila investovat do technologických novinek. Jednou z nich byl i zázrak z Ameriky – telefon. Hartmann nechal telefonicky spojit ledvický důl s dva kilometry vzdálenou správní budovou firmy na nádraží v Duchcově. Vytvořil tak první telefonní linku v českých zemích. O tři roky později (1884) podnikatel nechal jako první svůj důl elektricky osvítit.

K Teplicím se váže ještě jedno telefonní prvenství, byť sdílené s Ústím nad Labem. Mezi přístavem a lázeňským městem byla totiž v roce 1888 zavedena nejstarší meziměstská telefonní linka.
Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

České vynálezy, které změnily svět

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!

Duchcov

Duchcov

Podobně jako města Bílina, Litvínov a Most leží i Duchcov na okraji rozsáhlého území, poničeného těžbou uhlí. Zároveň se tu však z roviny zvedá hradba Krušných hor, obzory krášlí malebné homole vyhaslých sopek Českého středohoří a čeká tu na vás řada zajímavostí v čele se zámkem.