ÚvodČeská nejPrůmyslSimax – varné sklo ze skláren Kavalier
Průmysl

Simax – varné sklo ze skláren Kavalier

Boritokřemičité, borokřemičité nebo borosilikátové sklo znáte také pod názvem varné sklo či Simax. Má řadu výhod a využívá se jak v domácnostech, tak v laboratořích a průmyslu. Vyrábí je sklárny Kavalier v Sázavě, které jsou s tavicí kapacitou přes 220 tun skloviny za den největším výrobcem borosilikátového skla na světě.
Tradiční české sklo má na světových trzích vynikající pověst, což platí i pro borosilikátové žáruvzdorné sklo Simax. Ve sklárnách Kavalier v Sázavě je podle vlastní receptury vyvinuli 50. letech 20. století. Začal se z něj vyrábět tradiční sortiment sázavských skláren, tedy sklo pro laboratoře, trubice, kapiláry, tyče a skleněné aparatury. V roce 1968 nabídku rozšířilo sklo pro domácnosti, od pekáčů přes zapékací mísy a misky, konvice, šálky a hrnky až po další výrobky, později se přidaly i lampy, svítidla či skleněné cihly.

Výhodou varného skla je odolnost vůči vysokým teplotám, takže kromě samotné přípravy jídla na sporáku, v troubě či mikrovlnce slouží i k servírování a následnému uložení potravin v ledničce, vše v jediné nádobě. Díky tvrdosti se varné sklo nepoškrábe, opakovaně se dá mýt v myčce na nádobí, je odolné vůči působení chemikálií a stále proto vypadá téměř jako nové.

Vynález varného skla je ale staršího data: stojí za ním německý chemik a technolog výroby skla Friedrich Otto Schott (1851–1935). Borosilikátové sklo vynalezl v letech 1887–1893 ve vlastních laboratořích v Jeně, proto se také někdy nazývá Jenské sklo. Dodnes je vyrábí zdejší sklárny Zwiesel Glas.
 
Sklářská huť František v Sázavě Památky

Sklářská huť František v Sázavě

Sklářská huť František se nachází v Sázavě v okrese Benešov. Od 13. dubna 2010 je areál kulturní památkou. Jedná se o hodnotnou stavbu industriálního dědictví, reprezentující fenomén sklářství ve středních Čechách 2. poloviny 19. století, s ojediněle zachovanými exepláři strojního zařízení.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou Kultura

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Světlá nad Sázavou

Světlá nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, která se prostírá na obou březích řeky, patří mezi zajímavá města horního Posázaví. Plastika na hlavním náměstí připomíná, že je městem kamene a skla. Sklárny v okolí vznikaly od 17. století, kromě toho se ve Světlé téměř 200 let brousily polodrahokamy, hlavně české granáty.

Sázava

Sázava

V roce 1032 vznikl na ostrohu nad řekou Sázavou jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách; areál s nedostavěnou lodí gotické baziliky dodnes přitahuje pozornost četných návštěvníků i vodáků, splouvajících sázavské peřeje. V okolí můžete navštívit několik hradů a zámků.

České značky: sklárny Kavalierglass

České značky: sklárny Kavalierglass

Podobný zvuk jako Moser pro Karlovy Vary má pro Sázavu jméno Kavalier. Zdejší sklárny vyrábějí jak designové kolekce, tak průmyslové a laboratorní sklo, ale i pekáče, zapékací misky, konvice a další nádoby z varného skla značky Simax; něco z jejich sortimentu se dá objevit v téměř každé české domácnosti.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Hotel Sázavský ostrov

Hotel Sázavský ostrov

Sázava, Středočeský kraj
Ubytování
Glampingová Chata Hejlovka

Glampingová Chata Hejlovka

Vlkančice, Středočeský kraj
Ubytování
Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Vlkančice, Středočeský kraj
Ubytování
Penzion Rataje nad Sázavou

Penzion Rataje nad Sázavou

Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj