ÚvodČeská nejSportovníFrantišek Plánička – jeden z nejlepších fotbalových brankářů v historii
Sportovní

František Plánička – jeden z nejlepších fotbalových brankářů v historii

Fotbalový brankář František Plánička (2. června 1904, Praha – 20. července 1996, Praha) patřil k nejlepším fotbalistům světa. Celý jeho život i sportovní kariéra byly spojené s pražským klubem Slavia. Za svůj příkladný rytířský přístup ke sportu byl dokonce oceněn cenou fair-play světové organizace UNESCO.
František Plánička se narodil v roce 1904 na pražském Žižkově jako nejstarší ze tří dětí. Rodina se zakrátko odstěhovala na Letnou, kde František začal hrát fotbal s partou kluků. Vyučil se soustružníkem, pracoval a chytal za Slovan Praha VII a později za SK Bubeneč. Trénoval i se Spartou, jenomže měřil jen 172 centimetrů, a tak ho Sparta odmítla. V roce 1923 přišel František Plánička do Slavie, ale veškerou slávu a úspěchy si zasloužil tvrdou prací, dřinou a odříkáním. Od útlého mládí dodržoval příkladnou životosprávu, nepil dokonce ani kávu, nekouřil.

Za národní reprezentaci hrál poprvé v lednu 1926 proti Itálii, největšího úspěchu dosáhl v roce 1934, kdy jako kapitán přivedl Československo až do finále Mistrovství světa. Pamětníci ze Slavie vzpomínají, že nechytal na efekt, ale na spolehlivost. Menší postavu kompenzoval skvělým výskokem, typické pro něho bylo bezchybné chytání „do koše“, rybička v pádu, při níž si ztlumil oběma rukama míč na prsou. Byl pověstný vynikajícím postřehem, mrštností a předvídavostí. Podle slavistických statistik celkem odehrál 1442 utkání, z nich 1044 vítězných. Se Slavií získal osm mistrovských titulů (1925, 29–31, 33–35, 1937) a v anketě Mezinárodní fotbalové federace byl zařazen mezi deset nejlepších brankářů světa.

Sportovní kariéru ukončil František Plánička v roce 1939. Protože si uvědomoval pomíjivost sportovní kariéry, vystudoval obchodní školu a získal místo úředníka Všeobecného penzijního ústavu. Volný čas věnoval fotbalu a rodině: oženil se se svou láskou z dětství Boženou Chvojkovou a vychovali spolu dvě dcery.

Pokud nepočítáme zápasy staré gardy Slavie, za niž nastupoval do svých šestašedesáti let, po ukončení kariéry už brankářský dres nikdy neoblékl, ale celý život pomáhal trenérům i ve výboru Slavie a doprovázel jedenáctku internacionálů. S fotbalem na zeleném trávníku se vlastně rozloučil až v osmdesáti letech, po operaci kyčelního kloubu v roce 1984. I pak ale slavný brankář sedával na tribuně v Edenu, a jak vzpomínají příznivci, byl vynikající vypravěč, který dovedl poutavě vyprávět o slavné minulosti Slavie i národní reprezentace. Dnes je František Plánička jednou z hvězd, které připomíná Slavia Museum.
Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

7 věcí, které nevíte… o fotbale

7 věcí, které nevíte… o fotbale

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Pravidelně ho hrají stovky milionů lidí ve více než 200 zemích světa, každoročně se prodá více než 40 milionů fotbalových míčů, a jeho popularita stále roste. Fotbal je samozřejmě oblíbený i v Česku. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do fotbalového muzea v Praze, na několik slavných utkání a na pár dalších míst – třeba tam, kde se konaly první fotbalové zápasy!

Fotbal to je hra: pojďte se podívat na Stadium Tour a na slavné trofeje do Slavia Museum

Fotbal to je hra: pojďte se podívat na Stadium Tour a na slavné trofeje do Slavia Museum

Fotbal, nejrozšířenější sport na světě, je samozřejmě oblíbený i v Česku. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do fotbalového muzea v Praze a na pár dalších míst – třeba tam, kde se konaly první fotbalové zápasy! Slavia Museum a Stadium Tour je součástí stadionu SK Slavia Praha, který od sezony 2022/2023 nese nový název Fortuna Arena. Fortuna Arena v pražských Vršovicích je domovskou půdou pro fotbalový tým SK Slavia Praha. Aktuálně jde o největší stadion v České republice. Uvidíte tu i kopačky, ve kterých přivedl kapitán František Plánička mužstvo Československa do finále mistrovství světa v Itálii v roce 1934.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Slavia Museum a Stadium Tour Letní sporty

Slavia Museum a Stadium Tour

Prožijte příběh slávistické hvězdy! Jedenáct stanovišť, jedenáct jedinečných červenobílých zážitků! Vychutnejte si návštěvu SK Slavia Praha plnými doušky. Součástí Stadium Tour je i prohlídka největšího fotbalového muzea v Česku.