Lnáře

Lnáře leží v malebné krajině na rozhraní jižních a západních Čech mezi Blatnou a Nepomukem. K návštěvě zve zámek, tvrz a neobvyklé muzeum koček, raritou je pomník americké 4. obrněné divize. Jde o jeden ze dvou památníků, které v bývalém Československu přečkaly celý komunistický režim.

Co musíte vidět ve Lnářích

Lnáře byly v minulosti významným duchovním centrem, a to díky klášteru bosých augustiniánů s kostelem; nyní slouží jako zdravotnické zařízení. V centru obce stojí renesanční tvrz, v níž sídlí informační centrum, knihovna a galerie, a raně barokní zámek, obklopený parkem s bohatou sochařskou výzdobou. Zámek nabízí prohlídky interiérů, koná se zde řada akcí a v jeho prostorách sídlí též originální Muzeum kočky, nevšední expozice pro milovníky koček.
 

Demarkační linie a generál Vlasov

Přes Lnáře prochází hlavní silnice E 49 z Plzně do Českých Budějovic, která na konci druhé světové války sloužila jako demarkační linie, určující rozsah operací spojeneckých a sovětských vojsk. Ve Lnářích prý strávil poslední noc na svobodě kontroverzní generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov (1901–1946). 12. května 1945 byl u Nového rybníka jižně od Lnář předán do ruského zajetí, v srpnu 1946 byl v Moskvě odsouzen k trestu smrti a popraven.
 

Bylo kolem Lnář tolik rybníků jako dnů v roce?

Zastavte se také u barokního hřbitovního kostela sv. Mikuláše se zvonicí s dřevěným patrem; na zdejším hřbitově je pochována herečka Karolína Slunéčková (1934–1983). V okolí objevíte spousty rybníků, ostatně rybniční hospodářství má na Blatensku tradici již od středověku a jen ve Lnářích jsou hned tři, Veský, Zámecký a Podhájský. Význam lnářského rybníkářství dal vzniknout pověsti, podle níž dřív bylo na panství 365 rybníků jako dnů v roce a v roce přestupném se napouštěl ještě jeden navíc.