Putim

Putim, ležící jižně od Písku uprostřed luk, lesů a rybníků, patří k nejznámějším jihočeským obcím: proslavila se především díky románu Jaroslava Haška o dobrém vojáku Švejkovi. V Putimi si Švejka připomínají na každém kroku, najdete tady třeba jeho sochu v životní velikosti.

Putim: vesnice dobrého vojáka Švejka

jihočeské Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z knížek spisovatele Jaroslava Haška. Celosvětově proslulý román připomíná řada míst: v roce 1957 se tu totiž natáčel film Poslušně hlásím, pokračování komedie Dobrý voják Švejk. Můžete se vyfotografovat u filmové četnické stanice a projít se po mostě, kudy Švejk přicházel do vesnice. U něj stojí Švejkova socha v životní velikosti. Prý nosí štěstí: když se dotknete Švejkovy nohy, ochrání vás to před artrózou.
 

Z Písku do Putimi přes Putimskou bránu

Znáte studentskou píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou? Zpívá se v ní o jedné z bran v píseckých hradbách, která byla zbořena v 19. století. Stávala mezi nynějšími domy U Koulí a U Zlaté koule, před několika lety byl obnoven most před bránou a část hradebního příkopu. Putimskou bránu navíc dodnes připomíná okrouhá bašta s cimbuřím a na fasádě blízkého domu si prohlédnete panenky, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.
 

Vzpomínka na Jana Cimburu a oblíbené akce

Ještě dřív než Hašek a Švejk proslavil Putim Jindřich Šimon Baar, který coby domažlický gymnazista strávil na místní faře u svého strýce-faráře troje letní prázdniny. V Putimi se odehrává jeho román Jan Cimbura; na rozdíl od Švejka ale jihočeský sedlák skutečně žil, na hřbitově u barokního kostela sv. Vavřince najdete jeho hrob. Putim můžete navštívit třeba při splouvání řek Otavy a Blanice, vesnice leží kousek od jejich soutoku. Mezi oblíbené akce se řadí jarní pochod Švejkova padesátka, letní Švejkovy slavnosti nebo podzimní výlovy Podkostelního rybníka.

Ubytování a restaurace v obci Putim