Nové Hamry

Podobně jako v Horní Blatné, Nejdku a jiných městech na Karlovarsku se kdysi nerostné bohatství těžilo i v Nových Hamrech. Dnes jde o oblíbené letovisko v nejzachovalejší části Krušných hor, v zimě je tu v provozu několik lyžařských vleků, pozornost si zaslouží i zdejší železnice.

Oblíbené v obci

Nové Hamry a krušnohorský Semmering

Obec v Krušných horách založili v 15. století horníci a dali jí jméno podle nového hamru, postaveného pod Dvorským vrchem. V centru obce stojí kostel sv. Jana Nepomuckého, hlavní dominantou je ovšem Krušnohorský Semmering, železniční trať z Karlových Varů do saského Johanngeorgenstadtu, postavená v letech 1896–1899. U Nových Hamrů vede přes vysoký viadukt a z jedné strany údolí se dostává na druhou takzvanou novohamerskou smyčkou v oblouku s poloměrem 180 metrů.
 

Stará řemesla a slavná sklárna

Doly na železnou rudu se v Nových Hamrech udržely až do druhé poloviny 19. století. Lidé se věnovali také dřevařství, chovu dobytka a výrobě jemných krajek, plechových pocínovaných lžící a perleťových knoflíků. Stávala tu jedna z největších krušnohorských drátoven a také sklárna Soví huť, kde byl poprvé použit zdokonalený způsob barvení skla kobaltem. Svůj objev prodal sklář Kryštof Schürer Angličanům, kteří pak modré kobaltové sklo začali vyrábět ve velkém.

 

Na sjezdovky, běžky i pěšky

V Nových Hamrech v zimě objevíte několik lyžařských vleků i dětský vlek, do okolí se rozbíhá několik tras pro běžecké lyžování. Směrem na sever se nachází přírodní park Jelení vrch, k výletu láká naučná stezka Ruperta Fuchse, zaměřená na hornictví a historii krušnohorských obcí i zajímavosti horské železniční tratě. Rupert Fuchs (1892–1962) je patrně nejslavnější novohamerský rodák a působil tu v letech 1920 až 1945 jako portrétní a krajinářský fotograf.

Ubytování a restaurace v obci Nové Hamry