Stráž nad Ohří

V nejseverovýchodnější části okresu Karlovy Vary najdete obec Stráž nad Ohří. Na rozdíl od většiny ostatních sídel v oblasti byla Stráž založena za konkrétním účelem – tím zde bylo vybírání cla. Lze tak usuzovat i z názvu obce. Stráž nad Ohří leží zhruba 9 km severovýchodně od Ostrova, v údolí řeky Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami.

Oblíbené v obci

Ze Stráže do Pekla i na Nebesa

K nejpůsobivějším lokalitám nad levým břehem Ohře patří přírodní park Stráž, vyhlášený v r. 1979 na ploše 17 km2. Vyskytují se tady četné chráněné stromy a zajímaví plazi. Mezi Doupovskými a Krušnými horami vedla kdysi obchodní cesta, spojující Sedlecko a Lucko, právě na místě Stráže nad Ohří bývalo strážní místo. Jedna z cest vedla i přes osadu Peklo, dnes ní zbyla jen skromná samota. Jedná se cestu v údolí Pekelského potoka. Místo dostalo svůj název prý pro svoji nehostinnost.

Nad údolím se však naopak vypínají Nebesa – vrch v nadmořské výšce 638 m. Na vrcholu hory objevíte zbytky hradu Himlštejn (německé jméno mělo ve své době i městečko Stráž, které se uvádí v mnoha pramenech jako Warta, Wartha či Wartie). Hrad stojí na kopci od 15. století a dodnes se dochovaly zbytky obvodových zdí paláce, parkánové hradby a suterén obytné věže.
 

Objevte pramen Korunní kyselky

Rádi se napijete minerálky Korunní? Pak si udělejte výlet na místo, kde tato kyselka pramení. Najdete ho asi kilometr od mostu ve Stráži, přímo k prameni vás dovede červená značka. Minerální vodu na tomto místě objevil roku 1876 šéf parní pily Carl Gölsdorf, který požádal o odbornou analýzu významné c. a k. profesory. Když její analýza prokázala léčivé vlastnosti, byla založena firma a minerálka z Krondorfu vyrazila do světa. Její úspěchy nebyly nemalé – prodávala se do mnoha zemí (včetně Argentiny) a minerálku odebíral i c. a k. dvůr. Podnikatel Gölsdorf chtěl v Korondorfu vybudovat i lázně, k čemuž nakonec nedošlo. Přesto byl Krondorf oblíbeným výletním místem s malou promenádou a nádhernou přírodou kolem.

Po 1. světové válce převzala firmu společnost Heinrich Mattoni, za 2. světové války si místo oblíbil šéf SS Heinrich Himmler. Ten vydal příkaz, aby byly všechny jejich kantýny zásobeny „výlučně vlastní SS minerálkou“. Stáčírna do konce války prosperovala díky otrocké práci vězňů z koncentračních táborů. Po válce byla většina budov stržena nebo se rozpadly. V současnosti na místě stojí moderní stáčírna. Lahodnou kyselku však můžete ochutnat z pítka v zastřešené boudičce.
 

Čediče, kam se podíváš

V okolí Stráže nad Ohří najdete několik přírodních památek. Jedná se většinou o čedičové skalky. Přímo nad městem se nachází přírodní památka Malý Stolec – geologický útvar čedičového příkrovu a částečně odtěžené čedičové sloupy, kamenné moře, suché trávníky a charakteristické teplomilné druhy flóry a fauny.
 
Na druhém břehu Ohře, naproti Korunní kyselce spatříte vrch Boč. Přírodní památka zde chrání čedičovou žílu, která je ukázkou sloupcovitého rozpadu čediče. V okolí rostou suťové lesy s kamennými moři. V lokalitě žije ohrožená užovka stromová.