Letohrad

Pátrání po dějinách Letohradu se může snadno změnit v detektivku, protože město v podhůří Orlických hor vzniklo teprve v roce 1950 spojením čtyř menších obcí Kyšperka, Orlice, Kunčic a Rotneka. Dnešní cestovatelé často míří do zdejšího muzea řemesel, mezi kuriozity patří světnička Járy Cimrmana.

V Letohradě navštivte největší české muzeum řemesel

Největší Muzeum řemesel v České republice sídlí v obrovské barokní sýpce v areálu Nového dvora na okraji Letohradu. Na hlavní prohlídkové trase jsou přehledně seřazeny expozice několika desítek řemesel a živností. Mezi nejzajímavější předměty patří vyřezávaný skanzen řemesel, mechanické dílny a sbírka historických vozidel od saní až po pohřební kočár. Prohlédnout si můžete i sto let starou školní třídu či stálou výstavu tuzemské fauny, k dispozici je i stylová restaurace.
 

Napoleonovy saně a Cimrmanova světnice

Expozice v Městském muzeu vám připomenou, že v okolí se kdysi zrodila tradice českého sirkařského průmyslu. K vidění jsou originální saně císaře Napoleona, v nichž v roce 1812 prchal z Ruska, ve sklepení si prohlédnete Muzeum Járy Cimrmana. Část se věnuje historii Divadla Járy Cimrmana, najdete tu také řadu Cimrmanových vynálezů a vídeňskou světničku. Možná vám připomene světnici z filmu Jára Cimrman ležící, spící, kde byl k vidění řez postelí i s peřinou – i tady uvidíte všeho jen půlku.
 

Letohradsko: místo, kde se rodí sláva českého biatlonu

Letohrad je skvělým východiskem pro turistiku v Orlických horách. Trasa pro cyklisty a inline bruslaře spojuje Letohrad se Žamberkem, severně od města najdete v zimě upravované běžecké trasy a biatlonový areál; ostatně odchovanci zdejšího biatlonového klubu v posledních letech úspěšně reprezentují Českou republiku na mistrovstvích světa i na olympijských hrách. Na zážitky všeho druhu láká dospělé i děti středověká tvrz Orlice; nahlédnete tu do života šlechty, prohlédnete si zbraně i sklepení.

Turistická informační centra