ÚvodVýletyVýlety pro dětiDovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program
Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
Vítejte v Pardubickém kraji, který se rozkládá na východě České republiky a částečně sousedí s Polskem. Kraj je bohatý na tradice i historické památky: ukážeme vám renesanční zámek Litomyšl a Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, místa zapsaná mezi památky UNESCO, Muzeum řemesel v Letohradu, skanzen Veselý Kopec i Pohádkové peklo Čertovina. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Hřebčín v Kladrubech, hrad Kunětická hora a Pardubice

Určitě víte, že Pardubický kraj je rovněž rájem koní – jsou zde významné hřebčíny i dostihové závodištěPardubicích, kde se jezdí slavný dostih Velká pardubická steeplechase. Právě v nejznámějším českém hřebčíně náš výlet začíná. Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Byl zařazen mezi památky UNESCO a je domovem nejstaršího původního českého plemene koní. Při prohlídce stájí poznáte život koní od hříběte po klisny a hřebce. Můžete si prohlédnout zámek, muzeum kočárů a saní, vystoupat na rozhlednu, navštívit Lesovnu a na simulátoru si vyzkoušet ve virtuální realitě jízdu kočárem. Opravdovým kočárem se můžete projet také po okolní krajině.

Přibližně půl hodinu odtud leží krajské město Pardubice. Projděte se historickým centrem a vystoupejte na Zelenou bránu, dominantu města a zbytek městského opevnění, z níž se otvírá nádherný výhled na staré město i do širokého okolí. Možná vás přiláká renesanční zámek s Východočeským muzeem, možná raději zamíříte na hrad Kunětická hora. Původně gotický hrad stojí na jedné z mála vyvýšenin v Polabské nížině. Areál je přístupný i bez komentované prohlídky a je z něj je skvělý výhled do kraje; dohlédnete až na vrcholky Krkonoš. Pod hradem se nachází obora s divokou zvěří českých lesů i s domácími zvířaty (kozy, ovce, osli, poníci).
 

2. den: Muzeum loutek Chrudim a skanzen Veselý Kopec

Dopoledne se po odhlášení v hotelu vydejte se do Chrudimi (19 km, cca 20 minut). Přímo v centru města pár kroků od hlavního Resselova náměstí stojí krásný renesanční Mydlářovský dům s válcovou štíhlou věží – hvězdárnou. Sídlí v něm Muzeum loutkářských kultur, které představuje české loutkářství, tradici zapsanou od roku 2016 na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. K vidění jsou stálé expozice s loutkami z celého světa, krátkodobé výstavy a také muzejní herna.

Odpoledne vás pak čeká skanzen Veselý Kopec (asi 25 km, 25 minut). Seskupení lidových roubených domků vytváří pohádkovou vesničku, kde se často natáčejí české filmové pohádky. Vedle zařízených chalup jsou tu i technické památky na vodní pohon, v průběhu roku se ve skanzenu koná řada kulturních a národopisných akcí, nechybí ani občerstvení.

Součástí Muzea v přírodě Vysočina je i Betlém v Hlinsku, soubor roubených a zděných domků s obchůdky a řemeslnickými dílnami. Prohlédnete si dílny ševce, hračkáře či tkalce a také expozici masopustních masek a obchůzek – mimochodem masopustní obchůzky na Hlinecku jsou další národní tradicí, od roku 2010 zařazenou na Seznam nehmotného dědictví UNESCO.
 

3. den: Peklo Čertovina, Toulovcovy maštale a Litomyšl

Po odhlášení z hotelu se vydáme ke všem čertům aneb do areálu Čertovina. Kousek od Hlinska objevíte nefalšované peklo se stovkami metrů chodeb a jeskyní. Děti tu čeká návštěva pekla plného čertů, oběd si můžete dát v Pekelné restauraci, nechybí ani podzemní Pekelná pražírna s kavárnou. Před Peklem sídlí čarodějnice, co vaše děti bude učit létat na koštěti, jsou tu i skákací hrady, trampolína či Luciferovo doupě.

Odpoledne zamíříme do Toulovcových maštalí (cca 25 minut). Přírodní rezervaci s pískovcovými skalami, kaňony a roklemi, která se nachází nedaleko města Proseč, dala jméno legenda o rytíři Toulovcovi. Oblast je protkaná sítí turistických stezek a cyklotras, které lákají k příjemným výletům atraktivní krajinou skalních měst i k trojici rozhleden. Doporučujeme rozhlednu Borůvka či některou z krátkých procházek čistou přírodou; tipy najdete na portálu Kudy z nudy.

Pak vás čeká další přejezd (cca 20 km, 25 minut) do Litomyšle. Klenotem města je renesanční zámek (památka UNESCO) a krásné historické centrum kolem Smetanova náměstí, kde se po obou stranách zachovala stinná podloubí. Obdivovat můžete překrásně opravené klášterní zahrady či Portmoneum aneb Muzeum Josefa Váchala s originálními pestře vymalovanými interiéry.
 

4. den: Muzeum řemesel Letohrad a úzkokolejka Mladějov

Dopoledne se po odhlášení z hotelu ještě chvilku zdržte v Litomyšli a prohlédněte si renesanční zámek i celé Zámecké návrší. V létě zámek nabízí zkrácené a zjednodušené prohlídky právě pro rodiny s malými dětmi. Pak vás čeká cesta do Letohradu (30 km, cca 35 min) a návštěva Muzea řemesel, největšího muzea svého druhu v celé České republice. Prohlédnete si tu desítky ucelených expozic řemesel a živností z období let 1840 až 1930. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny a pilnice se třemi funkčními katry. Objevíte tu také 100 let starou třídu, historickou vozovnu, Retro expozici a dokonce i zubní ordinaci z doby první republiky.

Odpoledne si pak po kratším přejezdu (cca 35 minut, 30 km) užijete Průmyslové muzeum a výlet úzkokolejkou v Mladějově. Vydáte se do časů před sto lety, kdy nedaleké doly na Hřebči obsluhovaly vlaky s parními lokomotivami; v muzeu jsou k vidění exponáty železniční, silniční nebo zemědělské techniky. Po úzkokolejce, která byla vybudována na sklonku první světové války a sloužila k dopravě vytěžené horniny, jezdí v hlavní sezoně výletní vláčky.

Den zakončíte přejezdem do Horského resortu Dolní Morava (cca 55 km, 60 minut), kde se ubytujete.
 

5. den: Horský resort Dolní Morava – nekonečná zábava v krásné přírodě

O program na celý den a třeba i celý další týden se postará Horský resort Dolní Morava. Na děti tu čeká obrovská škála sportovních, adrenalinových i zábavných aktivit a zážitků. K největším dětským lákadlům patří Lesní zážitkový park (pohádkové domečky na stromech, plné zábavy a her, lanový most, obří tobogán, závěsné chodníky, liány, pařezová cesta, závěsné sítě a houpačky a další atrakce), Mamutíkův vodní park (potůčky, říčky, stavidla, vodní mlýnská kola, brouzdaliště, korýtka, sudy a vodní atrakce) nebo Pískový svět (zábava v písku obklopeném stavbami ve stylu Divokého západu, archeologické vykopávky s kostrou mamuta, rýžování zlata). Najdete zde model mamuta, největší svého druhu na světě, s tobogánem ukrytým přímo v chobotu. Mamutí louže pak láká větší děti k jízdě na vorech.

Vypravit se můžete také na Stezku v oblacích anebo se svézt na Mamutí horské dráze (3 km, převýšení 364 m, podzemní tunel, čtyři jumpy, pro děti od 3 let v doprovodu rodiče). Od horní stanice lanovky Sněžník se lze vydat na sjezd na horských koloběžkách (15 km, pro děti od 7 let) s krásnými výhledy do údolí Dolní Moravy a na masiv Králického Sněžníku. Novinkou roku 2022 je adrenalinová zábava, visutý most Sky Bridge 721. S délkou 721 metrů a výškou 95 metrů jde o nejdelší visutý most na světě.
 

Zbyla vám chvilka času?

  • Ověřte si, že Pardubice
  • Po medu a skořici to voní také pod Kunětickou horou, kde obklopena pohádkovým lesem stojí Perníková chaloupka s muzeem perníku a pohádkovou zahradou. Ideální cíl pro výlet s dětmi!
  • Málokde najdete tolik dětských radovánek na jediném místě jako v Horském resortu Dolní Morava. Na děti čeká rovněž Dětský park Amálka (tři tubingové dráhy, lezecké stěny, vzduchová trampolína), druhá bobová dráha U slona (1600 metrů, převýšení 80 metrů) a Lanový park (pět tras různých obtížností) či Stamichmanova štola (450 m dlouhá podzemní štola a podzemní hra za pomoci mobilu či tabletu) a Stamichmanova stezka.
  • Starší děti ocení cyklotrasy Single Trails a Trail Park, Bag Jump (seskok do vzduchového polštáře ze 4 či 8metrové výšky), dráhu pro šlapací káry a další atrakce.
 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Kraj je dostupný rychlostními silnicemi i mezinárodní vlakovou dopravou. Časová dostupnost krajského města Pardubic z některých velkých měst: Praha 1,5 hodiny, Brno 2 hodiny, Plzeň 2,5 hodiny, Ostrava 3 hodiny.

Mapa výletu

Export GPX