Plasy

Historie města v údolí řeky Střely na severním Plzeňsku byla po staletí svázána s cisterciáckým klášterem – a právě ten nesmí uniknout vaší pozornosti. Díky unikátnímu systému odvodňovacích štol si při prohlídce rozsáhlého barokního areálu přijdou na své i milovníci technických památek.

Plasy – město rodu Metternichů

Život cisterciáckého kláštera začal roku 1144. Na řece mniši vybudovali kanál vedoucí klášterem, který hnal vodu na mlýn a poháněl i pilu. Výjimečné je řešení základů konventu, které bylo kvůli bažinaté půdě zpevněno 5 100 dubovými kůly. Dnešní podobu areál získal při barokní přestavbě dle plánů J. B. Santiniho, klášterní prelaturu později Metternichové upravili jako rodinné sídlo. V kostele sv. Václava si můžete prohlédnout hrobku, v níž je pohřben rakouský kancléř coby nejznámější člen rodiny.
 

Naučnou stezkou po stopách Ludvíka Očenáška

Vědec a konstruktér raketových motorů, průkopník letecké a raketové techniky, podnikatel, objevitel a vynálezce – to všechno byl Ludvík Očenášek (1872–1949), který patří mezi naše výrazné neprávem opomíjené osobnosti techniky. Jeho rakety, poháněné tuhými palivy, dosáhly v roce 1930 při zkušebních letech výšky až 1,5 km! S jeho osudy vás seznámí naučná stezka, vedoucí krajinou kolem Plas. Začíná u viaduktu směrem na Lomany a dá se projít pěšky, na kole, na vozíku, s kočárkem i na koni.
 

Golf, neobvyklé muzeum a smůla

Zajímavým místem pro výlet je Alej vzdechů, vedená po břehu řeky Střely, stromořadí 168 mohutných, v průměru 300 let starých památných lip. Plaský Aeroklub nabízí vyhlídkové lety, seskoky padákem, tandemové seskoky a další adrenalinové kratochvíle, navštívit můžete také výstavní síň plaské litiny U Werku a neobyčejné muzeum, která vás seznámí s těžbou borové smoly; najdete je v hájovně Lipovka v Lomanech u Plas. Zváni jste i na neobvyklé golfové hřiště, kombinované s botanickou zahradou a zoo.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace ve městě Plasy