Počepice

Obec Počepice se nachází asi 10 km jižně od Sedlčan v turistické oblasti Toulava. Ves leží v nadmořské výšce 441 m a skládá se z 5 místních částí – Počepice, Rovina a Veselíčko, Skuhrov, Vitín, Oukřtalov. Název obce je odvozen od slova čáp, protože místní vladykové měli tohoto ptáka ve svém znaku.
počepiceObec Počepice se nachází v turistické oblasti Toulava. Kdy přesně byly Počepice založeny, není známo. První písemná zmínka o Počepicích se datuje až k roku 1219, zmínka pochází z darovací listiny Přemysla Otakara I., který milevskému klášteru věnoval statky, a na které je kromě jiných podepsán Ctibor z Počepic. Je pravděpodobné, že obec vznikla už někdy v 11. století. Počepičtí rytíři tu založili kostel, který se poprvé zmiňuje roku 1350. Rytíři Počepičtí z Počepice užívali erb jako šlechtický rok Dobřenských z Dobřenic, totiž bílého čápa s černými křídly v modrém poli modrém. Počepice jsou malebnou vesničkou v údolí Počepického potoka, kterou obklopují čtyři vrchy Počepická hora (536 m), vrch Radešín (546 m), Skuhrovský vrch (565 m) a Pivovarská hora (486 m).

obec počepiceTuristům se zde nabízí nevšední zvlněná krajina se zajímavými cíly: užít si tu můžete Adventure golf Počepice, dětem se bude líbit herna Perníčkovna, která je součástí areálu U Radešínka. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Na sever přes kopec se nachází Vysoký Chlumec se skanzenem vesnického života našich prababiček a prodejnou ručně vyráběné tradiční keramiky; jižně se za osadou Oukařov (za dvěma kopci a jedním lesem) objevíte známou Husovu kazatelnu a Divišovu jeskyni v Týnčanském krasu. V těsné blízkosti obce je například přírodní památka Štola Jarnice, křížová cesta Počepice, kostel Narození sv. Jana Křtitele, naučná stezka Petrovicko nebo malebný Křížkův mlýn. Dálkoví turisté zde najdou křižovatku stezek Via Czechia – Středozemím a Poutní cesta Říp-Blaník. Cyklisté zde naleznou cyklotrasu č. 8144 Veselíčkov – Skoupý spadající do sítě cyklotras Sedlčanskem na kole.