Kelč

Kelč leží v malebné záhorské pahorkatině na rozhraní Hané a Valašska. Podle města dostala název i Kelčská pahorkatina a také nejvyšší hora Hostýnských vrchů Kelčský Javorník s nadmořskou výškou 864 metrů. K rozhledně na jeho vrcholu z Kelče vedou značené trasy.

Kelč: rodné město bratří Křičků

Z historických památek vás na první pohled zaujme renesanční zámek; prohlédnout si jej ale můžete jen zvenčí, sídlí v něm odborné učiliště a praktická škola. Severně od náměstí stojí barokní kostel sv. Kateřiny, jihovýchodně od centra pak najdete barokní kostel sv. Petra a Pavla s empírovým interiérem. Naproti stojí rodný dům bratří Křičků, básníka a hudebního skladatele, s malou stálou expozicí. Prohlédnout si můžete i Muzeum dýmkařství.
 

Dýmky z Kelče

Když v Kelči zaslechnete slova rybí ocas, kozí brada, kozí míšek či baňačka, řeč bude patrně o zdejších dýmkách, jejichž výroba město proslavila od druhé poloviny 19. století do první světové války. Vyvážely se do všech koutů českých zemí, ale také do Rakouska, Polska, Uher a dokonce až do Ameriky; říká se, že jedna z dodávek údajně ztroskotala na slavné lodi Titanic. V Muzeu dýmkařství, které připomíná zašlou slávu dávného řemesla, si prohlédnete původní dílnu a všechny potřebné nástroje.
 

Rozhledna, kopce a sluneční hodiny

K výletům do okolí Kelče láká pověstná krása Valašska a Hostýnských vrchů. Vypravit se můžete k rozhledně na Kelčském Javorníku a na nedaleký vrch Hostýn s mariánskou poutní bazilikou. Oblíbeným cílem výletů bývá také Valašské Meziříčí nebo Hranice a lázně Teplice nad Bečvou, v nedaleké Skaličce můžete navštívit Muzeum námořníka Tomáše Vítka. Milovníci kuriozit by měli prozkoumat sousední vesnici Rouské s řadou slunečních hodin; v přepočtu na počet obyvatel jich patrně víc nemá žádná jiná obec v Česku.

Aktivity ve městě Kelč