Želiv

Želiv je obec na Vysočině západně od Humpolce, skrytá v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Nejstarší architektonickou památkou je premonstrátský klášter s kostelem Narození Panny Marie, který po rozsáhlém požáru upravil na začátku 18. století architekt Jan Blažej Santini.

Co musíte vidět v Želivi

Život osady se odedávna točí kolem premonstrátského kláštera, založeného již v roce 1139. Klášterní areál je vyhledávaným turistickým i poutním místem. Pozornost přitahuje zejména kostel Narození Panny Marie, který přestavěl Jan Blažej Santini, a Klášterní restaurace propojená s klášterním pivovarem, kam jste zváni na prohlídku s ochutnávkou tradičních nepasterizovaných a nefiltrovaných piv. Areál nabízí pravidelné prohlídky i možnost ubytování ve starobylém křídle, kde přebýval opat kláštera.
 

Drobné památky ve stínu kláštera

Hlavní pozornost sice přitahuje klášter, ale neměly by vám uniknout menší památky. Santini totiž nezanechal svůj rukopis jen na původně románském klášterním chrámu, přestavoval rovněž hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla a v rohu hřbitova navrhl okrouhlý altán. Na svazích severně od obce stojí nad studánkou barokní kaple Panny Marie, o kousek výš se na vrcholu kopce Kalvárie tyčí rovněž barokní kaple Nalezení sv. Kříže a soubor doplňuje kaple sv. Haštala s pramenem v osadě Haštal.
 

Kraj tří přehrad a jednoho slalomového kanálu

Poloha v lesnaté krajině a na březích dvou řek prozrazuje, že volné dny můžete v Želivě strávit výlety pěšky i na kole, houbařením a koupáním. V okolí totiž objevíte tři vodní nádrže. Nejbližší je přehrada Trnávka se spoustou pláží, rekreačních středisek a slalomovým vodáckým kanálem. O kousek dál na východě obce leží nádrž Vřesník na Želivce s pěkným lesnatým okolím, a ještě o pár kilometrů dál proti proudu stojí za vidění nádrž Sedlicemalebnou hrází, jedna z nejstarších přehrad v Česku.

Akce v obci Želiv