ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic
Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic
"> "> "> "> ">

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.
Pozornost milovníků sbírky Kytice a ponurých veršů Karla Jaromíra Erbena láká ve Velharticích původně gotický hřbitovní kostel, založený v druhé polovině 14. století, a hlavně pověst, která má se Svatební košilí několik shodných motivů.
 

Tajemná tvář ve štítu kostela

HřbitovKostel sv. Maří Magdalény stojí uprostřed hřbitova na mírném návrší jihozápadně od Velhartic. Vede k němu příjemná alej a na první pohled při pohledu přes hřbitovní zeď místo vůbec nepůsobí strašidelným dojmem. Milovníci záhad ale mají kromě Svatební košile další trumf: ve štítu kostela se prý objevují podivné temné skvrny, které prý připomínají dívčí tvář. Podle jedné z místních pověstí je to tvář dívky, která zemřela při dopravní nehodě na nedaleké silnici, podle jiné tvář hrdinky z básně Svatební košile.
 

Přes náměstí na hrad

VelharticeOd kostela sv. Maří Magdalény se alejí vydejte do městečka a přes náměstí, kde se můžete zastavit v soukromém muzeu šumavských minerálů, dojdete na hrad Velhartice. Sídlo Buška z Velhartic proslavil Jan Neruda, který přátelství komorníka s císařem popsal v básni Romance o Karlu IV. Od začátku dubna do konce října si prohlédnete gotický Rajský palác a mohutnou věž zvanou Putna, které spojuje unikátní kamenný most. Prohlídka vás zavede také do renesančního paláce, kde se seznámíte s životem šlechtické rodiny v polovině 17. století a do bývalého hradního pivovaru s interaktivními expozicemi. V předhradí se navíc můžete projít malým skanzenem lidové architektury.
 

Údolím Ostružné k chatě Jana Wericha

Werichova chataVelharticko si zamiloval také Jan Werich, který si coby vášnivý rybář nechal v roce 1938 v údolí říčky Ostužné postavit chatu. Stojí tu dodnes a vypadá trochu jako z pohádky. Není divu, podle lidového podání „jedna paní povídala“ ji pro herce navrhl výtvarník Jiří Trnka podle chaloupky Karafiátových Broučků. K chatě vás od hradu dovede naučná stezka, k níž se na náměstí připojí modrá turistická značka. Sejdete do údolí Ostružné, v řezbářství Karla Tittla si prohlédnete Velhartický betlém a údolím lemujícím přírodní rezervaci Borek dojdete až k chatě. Zpět do Velhartic se vrátíte po nepříliš frekventované silnici a cestou si vychutnáte pár krásných výhledů na středověký hrad.
 

Byšičky versus Velhartice

VelharticeJak to tedy bylo s hrdinkou velhartické Svatební košile? Základ příběhu je stejný: mládenec, který zemřel kdesi v cizině ve válce a milá, která na něj doma čekala. Děj velhartické pověsti odlišuje od Svatební košile kamarád, který po vojákově smrti chtěl zaujmout jeho místo, jenže milá ho nechtěla. Zhrzený nápadník proto pomocí čar a kouzel mrtvého vojáka probudil a z pomstychtivosti ho poslal pro bývalou lásku, aby ji zahubil. Konce příběhu jsou opět stejné: když mrtvý unášel živou přes zeď hřbitova, zakokrhal kohout a hororu byl konec.

Ponechme stranou tvrzení očitých svědků, že přízrak zabitého vojáka se prý ve Velharticích zjevuje dodnes, a zastavme se spíš u Erbenova "poznamenání" v závěru Kytice. Autor v něm píše, že podobné pověsti mají téměř všechny národy a dokonce uvádí příklady z Německa, Skotska a Bretaně. Příběhy podobné Svatební košili se proto mohly odehrávat na Šumavě i jinde, mnohem pravděpodobnějším inspiračním zdrojem pro Erbena ale byl kostel sv. Petra a Pavla na Byšičkách, jen pár kilometrů vzdálený od jeho rodného Miletína. To však velhartickému hřbitovnímu kostelíku neubírá nic na kráse a jeho okolí na tajemnosti a jisté pochmurnosti.

Mapa výletu

Export GPX