ÚvodVýletyCesty krajinouPoznávací výlet za klobouky a nejhlubší českou propastí
Poznávací výlet za klobouky a nejhlubší českou propastí
"> "> ">

Poznávací výlet za klobouky a nejhlubší českou propastí

Výlet z Nového Jičína vás zavede k nejlubší propasti České republiky, do nitra aragonitových jeskyní a k památníkům významných osobností – J.G.Mendela, J.A.Komenského či moravského kovboje Bohumila Kašpárka. Zlatým hřebem výletu je návštěva barokního zámku Kunín.

Do města klobouků a aragonitových jeskyní

Nový JičínNáš výlet začíná v Novém Jičíně – městě klobouků. Těm je zde věnována unikátní interaktivní expozice ve které si kloboučky nejen vyzkoušíte, ale také vyrobíte. Samotné město vás překvapí starobylou atmosférou a malebnými uličkami plnými zajímavých zákoutí.

Dalším městem na naší trase jsou Hranice, městečko s dochovaným systémem středověkého opevnění. Nedaleko Hranic se nachází nejhlubší propast České republiky, jejíž dno se dodnes nepodařilo přesně zaměřit. Z okraje mohutného jícnu spatříte 69 metrů pod sebou dno propasti s „bezedným“ jezírkem; propast totiž pokračuje šikmo se svažujícím kráterem zaneseným bahnem a větvemi do nitra země. Největší dosud změřená hloubka dosahovala téměř 404 metrů. Zbytek, u kterého se předpokládá hloubka 700–800 metrů, na svůj objev zatím čeká pod vodou.

Zbrašovské jeskyněV malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou, jen kousek nad hlavní lázeňskou kolonádou, objevíte jedinečné aragonitové jeskyně. Stěny podzemních prostor zdobí minerál aragonit, nazývaný též vřídlový kámen. Zvláštností jsou i gejzírové stalagmity a kulovité sintrové útvary, připomínající korálové útesy či koblihy.

V obci Vražné, v místní části Hynčice, se nachází rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela se stálou expozicí prezentující život a dílo slavného přírodovědce a rodáka. Nedaleké Odry vás okouzlí městskou památkovou zónu, která je tvořena náměstím s renesančními měšťanskými domy, se sochou Nanebevzetí Panny Marie z roku 1785 a s nádhernou neoklasicisní kašnou. Součástí památkové zóny jsou i zbytky středověkého opevnění s polokruhovitou baštou z 15. století.
 

Za učitelem národů i na zámek Kunín

Zámek KunínDalším zajímavým místem je město Fulnek, kde najdete expozici věnovanou jednotlivým etapám života učitele národů Jana Amose Komenského, který zde býval posledním správcem fulneckého českobratrského sboru. Milovníci dobrodružství a Divokého západu by si neměli nechat ujít westernovou expozici v Suchdole nad Odrou. Muzeum vzniklo na počest "moravského kovboje" Bohumila Kašpárka, který se stal zakladatelem westernového ježdění u nás.

Poslední zastávkou na naší trase je zámek Kunín, barokní perla, která náleží k nejcennějším barokním zámeckým stavbám na Moravě. Mimo zajímavých zámeckých interiérů si můžete prohlédnout také zámeckou půdu s ojedinělým barokním komínovým systémem.

Mapa výletu

Export GPX