ÚvodCo chcete dělat?KulturaSvět Komenského ve Fulneku
Kultura

Svět Komenského ve Fulneku

Poznejte Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost znát měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Stálá výstava Na prahu vichřice vám umožní setkat se s mladým správcem sboru, rektorem školy a knězem, který do města na pomezí Moravy a Slezska přichází v bouřlivém roce 1618.

Ve Fulneku najdete expozici věnovanou jednotlivým etapám života učitele národů Jana Amose Komenského. Expozice je umístěna v areálu bývalého bratrského sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou z konce 15. století. Kromě tradičních expozičních předmětů tady nechybí ani intermediální prvky jako videomapping, projekce či dobová hudba.

Budova sboru, ve které dnes sídlí Památník Jana Amose Komenského, je součástí Areálu bývalého bratrského sboru ve Fulneku. Ten zde vznikl v roce 1484. Při modlitebně existovala svobodná bratrská škola, zahrada, patrně i hřbitov a obydlí správce.

Dnešní podoba je výsledkem mnoha stavebních úprav. V letech 1618-1621 byl správcem místního sboru Jan Amos Komenský a s jeho odchodem v roce 1621 zanikl i sbor. Pozdější snaha kapucína P. Bonaventury při rekatolizační misii ve Fulneku vysvětit modlitebnu na katolický kostel sv. Václava se neujala. V druhé polovině 17. století ztratil kostel svůj účel a stal se sýpkou a dokonce i panskou jízdárnou. V roce 1691 objekt zakoupil fulnecký měšťan Eliáš Knurr, který ve své závěti z roku 1699 stanovil, aby byl objekt upraven jako špitál pro šest chudých starců.

Expozice v Památníku se poprvé realizovala v roce 1954, v roce 1957 byla rozšířena na celou budovu a v roce 1967 byla stará expozice nahrazena novějším provedením dle téhož libreta. Podruhé byla otevřena nová expozice v roce 1970 a potřetí v roce 1992 ke 400. výročí narození J. A. Komenského. V roce 2020 proběhla kompletní generální rekonstrukce objektu a v následujícím roce započala instalace nové stálé expozice. Nová expozice Památníku J. A. Komenského ve Fulneku je technicky inovativní, avšak prokazuje úctu k historickému místu, k původnímu Bratrskému sboru ve Fulneku, založeném již v roce 1484. Muzeum Novojičínska otevřelo od září  2021 novou expozici nazvanou Na prahu vichřice, která návštěvníkům představuje Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války.

Jan Amos Komenský byl v letech 1618–1621 posledním správcem fulneckého českobratrského sboru. Architektura modlitebny, pozdějšího špitálu s kaplí sv. Wilgefortis, je v jádru renesanční, její současná podoba je výsledkem přestavby z počátku 18. století.

Kaple byla znova vysvěcena roku 1706. Svému novému účelu budova sloužila ještě v průběhu 19. století, avšak objekt dosti chátral. Areál byl v roce 1962 vyhlášen národní kulturní památkou.
 

Nová expozice: Na prahu vichřice

Expozice je instalována v areálu bývalého bratrského sboru ve Fulneku. S ohledem na muzejní koncepci stávajících expozic věnovaných životu a dílu Jana Amose Komenského seznamujících návštěvníky s osobností biskupa Jednoty bratrské především optikou jeho pozdních děl, nabízí fulnecká expozice návštěvníkům mírně odlišný obraz.

Stálá výstava představuje Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Nabízí se vám možnost setkat se s mladým správcem bratrského sboru, rektorem školy a knězem, který přichází v bouřlivém roce 1618 do převážně německého města na pomezí Moravy a Slezska. Prostřednictvím intermediálních prvků (videomappingu, projekcí...) nabízí expozice emotivní zážitek z prohlídky. Nebudou chybět ani repliky dobových předmětů, jako jsou zbraně a oděvy.

Další část expozice v mezipatře budovy je věnována liturgii a kancionálnímu zpěvu v jednotě bratrské – některé písňové texty psal i sám Komenský. Stálá výstava rovněž připomíná Komenského tvorbu. Ve Fulneku napsal spis Listové do nebe a pracoval také na mapě Moravy.

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí