ÚvodVýletyNa hrady a zámkyZámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami
Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami
"> "> "> ">

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.
Od první čtvrtiny 12. století Kroměříž patřila olomouckým biskupům, později arcibiskupům. Kroměřížský zámek se zahradami využívali především jako letní rezidenci, kde se věnovali svým zálibám a odpočinku. Zároveň však dbali na to, aby město reprezentovalo společenský, politický a kulturní význam olomoucké arcidiecéze. Výsledkem je zámek v dnešní podobě: honosná, raně barokní rezidence, jíž vtiskli italský šarm architekti vídeňského císařského dvora Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tencalla, obklopená překrásnou Podzámeckou zahradou. Jen o pár set metrů dál leží další skvost, Květná zahrada.
 

Arcibiskupský zámek a Amadeus

Zámek KroměřížNěkolik prohlídkových tras vás provede desítkami honosně zdobených zámeckých sálů, soukromým apartmá olomouckých arcibiskupů i dvěma knihovnami. Uvidíte například Manský sál, Carský pokoj, Růžový salon, Poradní sál, Trůnní sál nebo Lovecký sál; každý skrývá jiný příběh a jinou historii. Největší z nich (a prý také nejkrásnější rokokový sál v Česku) je sál Sněmovní, který se společně s řadou dalších interiérů objevil ve filmu Amadeus (1984) režiséra Miloše Formana. Víte, že film získal třináct nominací na Oscara, z nichž osm včetně režie bylo proměněno ve zlatou sošku?

Podívat se můžete také do Arcidiecézního muzea a Zámecké obrazárny, kde jsou ve sbírkách středoevropské malby 15. až 18. století k vidění originální díla Tiziana, van Dycka či Lucase Cranacha staršího. Jedinečný výhled na historické jádro Kroměříže se spletí romantických uliček, náměstí, řadou kostelů i okolní roviny Hané se otvírá ze Zámecké věže; dosahuje výšky 84 metrů a k vyhlídkovému ochozu stoupá 206 schodů.
 

Květná a Podzámecká: kroměřížské zahrady

Kroměříž Květná zahradaRomantický park v centru města s potoky, rybníky, minizoo a řadou půvabných staveb, to je Podzámecká zahrada. Byla založena před více než pěsti sty lety a její krása bere dech. Projděte se upraveným krajinářským parkem a poznávejte malebná zákoutí s Colloredovou a Pompejskou kolonádou, Čínským pavilonem nebo Dlouhý rybník s Rybářským pavilonem. Unikátní je též sala terrena, zdobená sochami faunů, bohatými štukaturami i dvěma umělými jeskyněmi; za příznivého počasí odtud vyjíždí na cestu Podzámeckou zahradou vyhlídkový vláček.

Dál od zámku leží Květná zahrada, jedna z nejvýznamnějších ukázek zahradního umění v celosvětovém měřítku. Ve městě zpustošeném třicetiletou válkou ji založil biskup Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu (1624–1695) a dnes vás uchvátí geometricky stříhanými zelenými stěnami stejně jako květinovými ornamenty, rafinovanou symetrií a originálními průhledy. Zahrada se tak mění v mytický labyrint, ve kterém budete téměř na každém kroku objevovat něco nového: třeba Ptáčnici a Králičí kopeček, Pstruží rybníky, Holandskou a Pomerančovou zahradu, palmový skleník, dvě bludiště či Rotundu, jejíž interiéry zdobí mytologické výjevy. Zajímavý zážitek nabízí kolonáda, díky vynikající akustice přezdívaná Dionýsovo ucho. Slovo řečené polohlasem na jednom konci je dobře slyšitelné přes vzdálenost 244 metrů i na konci druhém. Na Květnou zahradu se můžete podívat z výšky ze střešní terasy; vede na ni schodiště na jednom konci kolonády.
 

Co ještě můžete vidět a zažít v Kroměříži?

KroměřížProhlídkou zámku a zahrad ale zážitky spojené s Kroměříží nekončí. Srdcem města je Velké náměstí s mnoha restauracemi, kavárnami a muzeem. Můžete navštívit některý z impozantních kostelů, biskupskou mincovnu nebo knížecí vodárnu, jedinečně zachovalou technickou památku v původním prostředí a s dochovaným vybavením. Pokud chcete ochutnat vyhlášené víno z Arcibiskupských sklepů, objednejte si komentované prohlídky s průvodcem a ochutnávkou. Město také zve na řadu festivalů, akcí a výstav; jedním z pořadatelů je výstaviště Floria. Na rodiny s dětmi tu čeká celoročně otevřený zábavní park Dětský svět, chloubou výstaviště je několik okrasných zahrad, například japonská, provensálská či stepní. 

Mapa výletu

Export GPX