ÚvodVýletyVýlety s příběhemVýlet do Valašských Klobouk za malířem Bohumírem Lindauerem
Výlet do Valašských Klobouk za malířem Bohumírem Lindauerem

Výlet do Valašských Klobouk za malířem Bohumírem Lindauerem

Bohumír Lindauer, také známý jako Gottfried Lindauer, či Lindaur (5. ledna 1839 Plzeň – 13. června 1926 Woodville, Nový Zéland), se proslavil svými portréty Maorů. Nepatrná náhoda s dalekosáhlými důsledky, tak by se dal označit moment, kdy plzeňský rodák Bohumír Lindauer na útěku z vlasti nastoupil v Hamburku na špatnou loď. Omylem se tak dostal na Nový Zéland – a tam se natolik proslavil, že je dodnes považován za zakladatele moderního umění, významem srovnávaný třeba s naším Josefem Mánesem.

V Česku je Bohumír Lindauer téměř neznámý, ostatně i většina jeho tvorby zůstává právě na Novém Zélandu. Své křestní jméno navíc přeložil do němčiny, takže se mnohem častěji můžete setkat s variantou jména Gottfried Lindauer. Jmenuje se po něm ulice v centru Plzně a nějkolik jeho obrazů byste našli i ve sbírkách Západočeské galerie.
 

Z Plzně až na Nový Zéland

Kampe Cyrila a MetodějeBohumíra Lindauera přivedla do hamburského přístavu především nechuť nastoupit vojenskou službu v rakouské armádě. Dobře věděl, co dělá; bylo mu už pětatřicet let, vyučil se zahradníkem, sedm let studoval na malířské akademii ve Vídni a měl za sebou i pár velkých prací. V roce 1860 například pro výzdobu novogotické kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách zhotovil osm fresek a 21 obrazů; ty bývají uloženy v depozitáři, ale na vlastní oči je můžete například vidět při cyrilometodějských oslavách.

Hrozící nástup na vojnu odvracel portrétováním plzeňských důstojníků, jejich manželek i dalších lokálních veličin, vycestoval do do Polska, kde učil malbě mladé šlechtičny, a také do Ruska, kde vytvořil několik chrámových obrazů. Když se vrátil do Plzně, armáda na sabe nenechala dlouho čekat – a tak se Bohumír Lindauer vypravil do Hamburku a odtud na parníku Reichstag dál do světa...
 

…až přistál na Novém Zélandu

MaořiKdyž 6. srpna 1874 přistál v Port Nicholsonu, dnešní části Wellingtonu, uměl prý jediné anglické slovíčko: "Yes". Pilně se tedy učil jazyk a mezitím dělal to, co uměl nejlépe: fotografoval a maloval. Záhy se z něj stal velmi úspěšný portrétista nejen koloniálních Britů, ale také domorodých Maorů. Těm podivný běloch učaroval – nejenže s nimi jednal jako se sobě rovnými, ale k náčelníkům se choval jako ke skutečným králům ostrova. A tak zatímco někteří soudobí kritikové Lindaureovi vytýkali, že se s detaily jejich oděvů, tetováním i etnickými doplňky vykresluje příliš dopodrobna, etnografové jsou mu za jeho preciznost dodnes vděční.
 

Zpět do Evropy? Jen na návštěvu!

Nový ZélandNový Zéland Lindauera rozhodně nezklamal. Oženil se, měl dva syny a s výjimkou několika návštěv Evropy až do své smrti žil ve vlastním domě s ateliérem v Pinfold Road nedaleko Woodwillu. Jako vyučený zahradník se také pečlivě staral o okolní zahradu; některé ze stromů, které vlastnoručně zasadil, tu rostou dodnes. Lindauer stál u vzniku významné galerie Partridge Galery v Aucklandu; ve stejném městě má pomník a bylo po něm pojmenováno i první novozélandské šampaňské.

Lindauer zůstával ve spojení s českými vlastenci i s rodnou zemí: Náprstkovu muzeu v Praze věnoval kromě některých maorských předmětů i dva své portréty. O jeho první návštěvě Evropy a také Prahy v letech 1900–1902 se zmiňuje i cestovatel Kořenský. Jeden postřeh za všechny: Lindauer zvyklý na novozélandskou volnost, nesrovnatelnou s poměry v Rakousko-Uhersku, se prý v Praze necítil ve své kůži. Tu zjevně nechal na Novém Zélandu.

Zemřel roku 1926 a je pochován na woodwilském hřbitově společně s manželkou Rebeccou. Jeho obrazy jsou vystaveny v Auckland City Art Gallery a v dalších novozélandských muzeích a galeriích.

Mapa výletu

Export GPX