Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.
Objekt Náprstkova muzea sice prochází kompletní revitalizací, ale brány muzea zůstávají otevřené. Návštěvníci zde mohou i nadále objevovat kultury Austrálie a Oceánie a svébytnou kulturu indonéského ostrova Nias, seznámit se s životem Vojty Náprstka i navštívit jedinečný historický interiér jeho knihovny. Po dokončení revitalizace muzea, která zajistí vyšší návštěvnický komfort, se můžete těšit na nové expozice, kde nebudou chybět ani indiánské kultury.
Mezitím se návštěvníkům představí prostřednictvím krátkodobých výstav exotické kultury z různých koutů světa např. ze Súdánu, Ázerbájdžánu, Bhútánu nebo Afghánitánu.
Z historie domu: v roce 1826 zakoupili staropražský dům U Halánků s pivovarem a vinopalnou manželé Fingerhutovi, aby jej pak jejich mladší syn Vojtěch za několik let proslavil doslova po celém světě.
Vojtěch Náprstek (1826-1894) založil původně České průmyslové muzeum. To se stalo centrem české inteligence. V muzeu se shromažďovaly také sbírky etnografické a umělecké, které přiváželi Náprstkovi přátelé a cestovatelé z celého světa. Po jeho smrti se muzeum stalo národopisným a po r. 1946 bylo jeho zaměření orientováno výhradně na neevropské kultury. Sbírky muzea jsou nesmírně bohaté a jen velmi malá část je vystavena ve stálých expozicích (americké a australské kultury v pražské výstavní budově).
V pražském domě U Halánků je návštěvníkům k dispozici rovněž veřejná knihovna, která nenabízí jen knihy a periodika, ale i další kolekce, z nichž mnohé založil již Vojta Náprstek. Je to sbírka historických fotografií, stereoskopických obrázků, dobové grafiky, výstřižkových knih a nyní i gramofonových desek. K dispozici jsou rovněž rozsáhlé archivy rodiny Náprstkovy, cestovatelů a Čechů žijících v zahraničí. Muzeum se snaží všechny své sbírky postupně zveřejňovat a zpřístupňovat.