ÚvodVýletyZa památkami UNESCOMontanregion Krušné hory na kole: Cestou necestou do Jáchymova, na Klínovec a Boží Dar
Montanregion Krušné hory na kole: Cestou necestou do Jáchymova, na Klínovec a Boží Dar
"> "> "> "> "> "> "> "> Foto: OÚ Horní Blatná

Montanregion Krušné hory na kole: Cestou necestou do Jáchymova, na Klínovec a Boží Dar

Náročný výlet pro všechny, kteří rádi objevují krásnou horskou krajinu Krušnohoří, která byla pro svou jedinečnost roku 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO jako Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge. Na trase dlouhé 41 km poznáte několik hornických památek, světoznámé lázně Jáchymov, nejvyšší horu české strany hor Klínovec i nejvýše položené město ve střední Evropě – Boží Dar.
Horní BlatnáNaše trasa začíná v horské obci Horní Blatná, kde byla založena první osada již koncem 12. století. Osidlování tohoto území bylo úzce spjato s těžbou cínu a důlní činností. Sama Horní Blatná vznikla roku 1532, kdy saský kurfiřt Jan Bedřich koupil toto území od pánů z Tetova a podal příkaz k vyměření a založení nového horního města Blatná. Po vydání příkazu Janem Bedřichem byla do půdorysu zakreslena pravidelná uliční síť a 199 stavebních parcel, začaly se stavět první hutě, určilo se místo pro výstavbu kostela, školy, radnice a špitálu. Prvními osadníky nové obce byli horníci ze Schneebergu. Horní Blatná leží na vlakové trati Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt a Nejdek - Johanngeorgenstadt, takže se sem dá snadno dostat po železnici.
 

Hronická krajina dolů a propadlin

Červená jámaNejprve vede trasa příkře do kopce k osadě Bludná, která leží u rašeliniště Spáleniště – souboru rašelinných jezírek, vřesovišť a podmáčených luk s typickou vegetací na vrcholové plošině Krušných hor. Po delším stoupání se lze občerstvit na Červené jámě, u "bio chaloupky" postavené ze dřeva a hlíny jako z pohádky. Nestavěla ji žádná firma, ale několik nadšených lidí ve svém volném čase. Cyklisté, lyžaři a turisté mohou využít jak venkovní sezení, tak útulnou místnost s kamínky, odizolovanou od venkovního nečasu přírodní izolací v podobě dřeva a zdejší zeminy. Návštěvníkům se zde nabízí denně domácí polévky, koláče, opečené klobásy, chlazené i horké, alko i nealko nápoje. Chaloupka se nachází jen kousek od propadliny (pinky) cínového dolu Červená jáma – je dlouhá 230 m a hluboká přes 20 m.

Mrtvý rybníkDalší hornickou památkou je nedaleký cínový důl Mauritius u osady Hřebečná. Jedná se o vůbec nejslavnější cínový důl Krušných hor, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944! Prohlídku si tu ale musíte zajistit předem. Naše trasa vás pak zavede k romantickému Mrtvému rybníku v Božídarském rašeliništi. Díky rašelině je jeho voda zbarvena téměř až do černa. Svůj název dostal podle toho, že v něm na první pohled nežijí žádní živočichové. Rybník vznikl v 16. století pro potřeby okolních dolů. U Abertamské zatáčky odbočte k Cihelně a pokračujte směrem k jámě Nikolaj (důlní dílo sloužilo k těžbě radioaktivních rud).


Z lázeňského Jáchymova na Boží Dar lanovkou

lanovka na KlínovecCesta dolů do Jáchymova je tudy lepší než po vytížené hlavní silnici. A navíc podél ní uvidíte zříceninu hradu Freudenstein (Šlikův hrádek), věž Prachárnu či těžební věž jámy Josef, stříbrného dolu založeného již v roce 1520. Nahlédnout lze i do dolu Svornost, Štoly č. 1 Jáchymov – hornického muzea a dole v lázních Jáchymov též do prohlídkové štoly Astoria. Ulicí K Lanovce se pozvolným stoupáním dostanete k lanové dráze Klínovec-jih. V letní sezóně jezdí od května do října a v zimě pak od ledna do března. Je dlouhá 1630 m a během asi 15 minut zdolává převýšení 428 m. Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká radiotelekomunikační věž s nádhernou kamennou rozhlednou, ta zde stála už v 19. století, v roce 2013 se otevřela po rekonstrukci. Ostatní stavby na vrcholu hory jsou však stále v neutěšeném stavu.

Z Klínovce si to posvištíte na Boží Dar – s nadmořskou výškou 1 028 m se jedná o nejvýše položené město ve střední Evropě! Je tu mnoho příjemných hospůdek, například Zelený Dům, Pivovar Červený vlk, hotel Praha, restaurace Radniční Sklípek, restaurant Günther Schänke či nedávno otevřená restaurace na Hranici. Vybrat si můžete také z několika naučných stezek, např. NS Božídarské rašeliniště či NS Ježíškova cesta. Právě po Ježíškově cestě vede naše trasa nyní již stáčející se zpět přes Zlatý kopec do osady Ryžovna s oblíbeným Pivovarem Ryžovna k osadě Bludná. Z Bludné je to už jen kousek z kopce do Horní Blatné, kde doporučujeme nabrat síly po náročném výletě v restauraci hotelu Modrá hvězda, kolibě U Medvěda, restauraci Faustův dvůr, Vlčí jáma či U 4 vran na dolní straně náměstí. Cestou k vlaku se pak stojí za to zastavit v bazaru na Hamerské ulici, kde mají prostě všechno – od malovaných půllitrů s cínovým víčekem přes litinový lívanečník, keramické džbánky, hrnky a kožené kabáty po psací stroj...

Mapa výletu

Export GPX