ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum Českého ráje v Turnově
Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.
Specializací muzea jsou drahé kameny a jejich zpracování (tzv. kamenářství). Najdete zde geologicko-mineralogickou expozici, která vás zavede do pestrého světa nerostů, na ukázkách broušených a rytých drahokamů se seznámíte s technologií jejich zpracování a představí se i historické šperky, následované těmi, které od roku 1984 vznikají na mezinárodních šperkařských sympoziích v Turnově. V podzemní Klenotnici je vystavena luxusní historická kolekce šperkařských prací ze sbírky turnovské umělecko-průmyslové školy. Expozice Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa je výjimečnou expozicí pro všechny milovníky skal a hor. Jedinečná stálá expozice v České republice svým tématem i výtvarným řešením. Vedle řady interaktivních prvků, jako např. vázání uzlů nebo Via Ferrata, si mohou návštěvníci tuto expozici užít i s horolezeckým hravým průvodcem ve formě karet či audioprůvodcem.

Turnovské muzeum je živou institucí, která aktivně přibližuje zajímavou formou historii, oživuje tradice a řemesla pořádáním řemeslných dílen a workshopů, zábavně-naučných programů pro děti i dospělé. Za prohlídku stojí také Kamenářský domu, kopie roubeného městského objektu z počátku 19. století, nebo Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova – Národní kulturní památka ČR. Muzeum je bezbariérové.
 

Expozice Muzea Českého ráje

V expozici nazvané Klenotnice uvidíte šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891-1954, které patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století. Klenotnice nápaditě využívá dispozice působivých podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století.

Archeologická expozice s názvem Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří představuje výsledky archeologických výzkumů z uplynulých dvou desítek let. 

Historická expozice přibližuje návštěvníkům kulturní dějiny Turnova a jeho okolí. Soustřeďuje se na významné osobnosti a důležité dějinné události spjaté s regionem. Zajímavostí je šestice Hertlových obrazů, lunety v minulosti umístěné v místě nynější haly České pošty na náměstí v Turnově.

Jádro etnologických sbírek muzea o lidové kultuře v Pojizeří tvoří předměty dokumentující kulturu všedního dne od konce 18. století do období po druhé světové válce. Zcela unikátním exponátem je dřevěná malovaná světnice z roku 1709 (datováno na zárubni dveří) přenesená do muzea z roubeného domu čp. 16 na Malé Skále. Krásný je po renovaci kašírovaný betlém z druhé poloviny 19. století vyroben z různých materiálů – sádry, dřeva, plátna, vlny, slámy, větévek či mechu.
 

Kabinet granátového šperku

Mimořádné historické granátové šperky jsou od roku 2021 k vidění v atraktivních prostorách zrekonstruovaného Kabinetu granátového šperku. Součástí proměny kabinetu se staly nové vitríny s lepším osvětlením a bílým pozadím, kde drobné mistrovské práce starých granátníků lépe vynikají. V expozici jsou vystaveny i nedávno získané šperky a dekorativní předměty, které byly dosud ukryté v depozitáři.

Jádrem kabinetu je chronologicky uspořádaný šperk od klasicismu na začátku 19. století, přes elegantní secese a art deco, až po současné šperky. Nechybí ani autorská replika kříže pro Jana Pavla II. od známého zlatníka Jiřího Urbana. Celkem je v expozici vystaveno na 160 šperků a klenotů. Velmi zajímavé je také brusičské a zlatnické náčiní používané v minulosti ve šperkařských dílnách.
 

Expozice horolezectví

Horolezecká expozice je rozdělena do tří základních částí. V úvodu je představeno horolezectví jako fenomén, který se vymanil z nezbytných životních potřeb člověka; jako něco, co se nemusí, ale chce. V další části návštěvníci zjistí, že existuje spousta stylů a způsobů, jak ve skalách dosáhnout svých cílů a třetí část tvoří jádro celé expozice, protože se věnuje více než stoletému příběhu lezení Českém ráji.

Nová třípodlažní budova expozice vznikla na místě bývalé galerie. Z původních prostor zůstala jen její obvodová stěna, kde je již více než 40 let instalován obraz výjimečných rozměrů Bitva pod Hrubou Skálou (10 x 8,5 m). Ten byl ponechán na místě, a nejenže se stal součástí expozice, ale byl do ní i aktivně zapojen. Expozice propojuje klasické výstavní přístupy s nejmodernějšími technologiemi.
 

Vzdělávání a zážitek

Příležitostně v souvislosti s pořádanými výstavami je pro návštěvníky muzea připravovány muzejní animace a komentované prohlídky. Tyto programy jsou určeny dětem i dospělým. Pro děti je tu interaktivní stezka muzeem nazvaná Cesta kamene, naučná hra plynule provádí návštěvníky stálými expozicemi a je jakýmsi putováním kamene od jeho vzniku, po zpracování až v jeho proměnu ve šperk. Dalším herním prvkem je hrací průvodce expozicí Horolezectví, díky kterému vnímáte expozici „všemi smysly".

Muzeum Českého ráje v Turnově
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2023 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2023 – za výstavu „Krystaly ve službách technického pokroku“
2019 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2019 – za projekt „Horolezectví: Z Českého ráje na vrcholy světa“



Pojďte se zasnít... Do Muzea Českého ráje v Turnově

Aktuality