Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.
Návštěvníky čeká od července 2024 zrenovovaný základní okruh
Zámecké interiéry,
nabízející pohled na původní funkci, zařízení a dekoraci všech místností v podobě z let 1852 až 1853 tak, jak byly zařízeny pro penzionovaného rakouského císaře Ferdinanda V. Habsburského a jeho manželku Marii Annu. Prohlídková trasa prochází 11 místností. Kromě nástropních maleb významného českého malíře Josefa Navrátila je instalace zcela nově zařízena zrestaurovaným nábytkem, tapetami a čalouněním vyrobenými dle původních vzorů. Vybavení místností mobiliářem odráží doložená místa, a to dle historických pramenů přinášejících informace o vzhledu a rozmístění místností ve 2. polovině 19. století.
Dnešní podoba zámku v
Ploskovicích pochází z 2. poloviny 19. století, kdy se upravoval pro odstoupivšího císaře
Ferdinanda V. Habsburského. V této době zde pracoval
malíř Josef Navrátil, jehož krásné malby zdobí 1. patro zámku. Dobová interiérová instalace 2. poloviny 19. století navozuje atmosféru
letních pobytů penzionovaného rakouského císaře a posledního českého korunovaného krále
Ferdinanda V. Habsburského. Zámek, jako
barokní letní sídlo, sloužil jako Ferdinandova soukromá rezidence. Prohlédnete si zde sbírky nábytku, obrazů, skla a porcelánu, nástropní malby významného českého malíře Josefa Navrátila a také
sochařskou výzdobu Václava Levého. Ve druhém patře zámku je instalována výstava obrazů "Z českého malířství 19. století".
V přízemí jižní strany zámku můžete navštívit také
umělé vodní jeskyně, tzv. grotty. Barokní prostory s kašnami a nástěnnými malbami pochází z počátku 18. století. Jádro grott tvoří oválný sál zaklenutý stlačenou kopulí. Na stěnách jsou částečně
plastické zříceniny antických staveb. Voda je do trysek přiváděna ze studně pomocí tlakové nádoby a provoz je zcela automatizován.
V úřednickém domě na zámku Ploskovice je otevřena
kavárna a recepce s pokladnou. V opravené budově spojené se zámkem arkádami je i zázemí pro návštěvníky a
salonek s interaktivní tabulí.
Zámecký park a jeho komentované prohlídky
Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout ani důmyslně řešený zámecký park o rozloze 8 ha s kašnami, vodotrysky, rybníkem a vzácnými porosty. Jeho základní koncepce vznikla po roce 1720. Dnešní podoba parku pochází z let 1850-53, kdy došlo k úpravě zámku ve stylu druhého rokoka. Využít lze také nabídku na organizaci svatebního obřadu na zámku a v parku.
Na zámku Ploskovice můžete vyrazi i na komentované prohlídky parku. Prohlídky s odborným komentářem botanika se budou konat od dubna do září ve vybrané dny. Návštěvníci se dozvědí, jak vypadal park v 18. století a které původní rostliny se zde dochovaly.