ÚvodAktualityČesko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát
Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Poslechněte si audio verzi článku
Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Králem našich hororů režisér Juraj Herz. Posuďte sami: v žebříčku nejlepších českých hororových snímků obsadil první místo jeho Spalovač mrtvol, druhé Panna a netvor a na páté příčce se drží Deváté srdce. Ke smůle všech milovníků hororové turistiky se však obě pohádky točily z velké části ve studiích, a dokonce ve stejných kulisách. Ve filmových studiích na Barrandově zkrátka v roce 1979 šetřili.

Větší štěstí budete mít u dalších Herzových hororů. Po stopách Spalovače mrtvol se můžete vydat do krematoriaPardubicích. To je jako jedno z filmových míst dostatečně známé a pravidelně – zpravidla na podzim o Dušičkách – pořádá dny otevřených dveří či prohlídky, spojené s povídáním o filmu. Další Herzův horor T.M.A. se natáčel hlavně na zámku Valeč a jako dům hlavního hrdiny posloužil letohrádek Jinotaj ve valečském zámeckém parku.

 

Hororové pohádky: Panna a netvor, Deváté srdce a Čarodějův učeň

V obou Herzových pohádkách – tajemných, hororových a opravdu jen pro silné nátury – se tak mihne jen pár míst, která můžete dodnes vidět na vlastní oči. Pro záběry sídla čaroděje Aldobrandiniho z filmu Deváté srdce filmaři využili průčelí Trojského zámkuPraze, natáčelo se také v Litoměřicích, na zámku Ploskovice a ve znojemském podzemí.

Pro film Panna a netvor, který se řadě dětí postaral o noční můry, si filmový štáb vybral například Orlí bránu v zámeckém parku v Mnichově Hradišti anebo grottu v pražském parku Gröbovka. Zchátralá a zubožená památka plná umělých skal, chodbiček, schodišť, krápníkových jeskyněk, výklenků a odpočívadel si zahrála exteriér netvorova zámku. Ve filmu ji uvidíte tak, jak vypadala před rekonstrukcí. V dnešní podobě by se filmařům už do hororu rozhodně nehodila.

V sedmdesátých letech rovněž natočil režisér trikových filmů Karel Zeman animovanou pohádku Čarodějův učeň. Předlohou mu byl příběh z knihy Ottfrieda Preusslera Krabat podle staré lužickosrbské legendy, Zeman ale dal příběhu mimořádně ponuré ladění.
 

Upír z Feratu: auto, které jezdilo na lidskou krev

Podobně jako Herzův horor Morgiana (1972), který vedení Barrandova označilo za „sadomasochistický film“ a Herz dostal na dva roky zákaz režírovat, vyvolal při svém uvedení poprask i jeho další film, Upír z Feratu o autě, poháněném lidskou krví. Hlavní role hráli Jiří Menzel, Dagmar Havlová a legendární vůz Škoda 724 Super Sport, který díky filmu získal v tehdejším Československu kultovní postavení.

Původní záměr koupit pro film nějaké porsche by udělalo filmařům obrovskou díru do rozpočtu, a tak nakonec zapracoval filmový výtvarník Theodor Pištěk, pozdější držitel Oscara za kostýmy k filmu Miloše Formana Amadeus. Deset let starý prototyp se proměnil v ikonický vůz s motorem vzadu, jehož dveře se společně s čelním sklem a střechou vyklápěly vzhůru. Slavného Ferata můžete na vlastní oči vidět v mladoboleslavském Muzeu automobilky Škoda.
 

Temná místa z českých kriminálek a mysteriózních seriálů

O nevlídnou kulisu několika mysteriózních detektivních seriálů se postaraly Krušné hory, zjizvená krajina bývalých Sudet, kde se natáčely dva krimi seriály: seriál Rapl vypráví o problémovém drsňákovi detektivu Kunešovi, kterého nadřízení uklidí do zapadlého pohraničí. Pustina, osmidílná dramatická minisérie HBO Europe, mapuje novodobé osudy krušnohorské vesnice, ohrožené těžbou uhlí.

Ačkoli se zdá, že Rapl i Pustina se natáčely v podobných kulisách, skutečným Krušným horám zachoval větší věrnost Rapl. V policejní stanici šlo snadno poznat budovu radnice Jáchymově, natáčelo se také ve zdejším Dole Svornost, u elektrárny Tisová poblíž Sokolova a v klášteře Teplá. Zájem novodobých filmových turistů přitahují i nehostinné horské pláně a chalupa, ve které seriálový detektiv Kuneš bydlel. Ta stojí kousek za osadou Ryžovna a pokud pojedete z Horní Blatné na Boží Dar, nemůžete ji minout. Ikonickým místem je rovněž temné vodní oko, které se mihne v leteckém záběru v úvodu každého dílu první série; to je bývalý důl Rolava, ztracený hluboko v lesích u Přebuzi.

Pustina sice několikrát využila atraktivní záběry na zámek Jezeří, osadu Výsluní s obnoveným kostelem sv. Václava a prašné povrchové doly u Kadaně, ale jinak se Krušných hor dotkla jen okrajově. Filmovou náves byste našli ve Vrbici u Rakovníka, natáčelo se i v Kladně, zejména v okolí hutě Poldi a na autobusovém nádraží.
 

Kladivo na čarodějnice: historický horor plný zla a strachu

Děsivé čarodějnické procesy, které se koncem 17. století odehrály v podhůří Hrubého Jeseníku, v okolí Velkých Losin a řadě míst od Mohelnice přes Šumperk a Jeseník až po polskou Nysu, připomíná několik muzejních expozic, speciální čarodějnická cyklotrasa a také film Kladivo na čarodějnice. Scénář napsali režisér Otakar Vávra a kostýmní výtvarnice Ester Krumbachová podle knihy spisovatele Václava Kaplického, kromě románu se ale inspirovali i dochovanými soudními zápisy.

V příběhu plném zla, prodchnutém atmosférou strachu a vynuceného doznání viny, vystupuje několik skutečných historických postav. Vedle děkana Kryštofa Aloise Lautnera (1622–1685, ve filmu Elo Romančík) a jeho hospodyně Zuzany Voglickové (Soňa Valentová) je to císařský laický inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu (1612–1698) v podání Vladimíra Šmerala. Příběh o sadistickém fanatikovi, který měl na svědomí přes sto upálených osob a s místní šlechtou se podělil o většinu jejich majetku, se natáčel přímo tam, kde se procesy odehrávaly, tedy na zámku ve Velkých Losinách.

Protože však film mnohým připomínal politické procesy z padesátých let s Miladou Horákovou a Rudolfem Slánským, záhy po uvedení putoval do trezoru a dalších dvacet let se jen občas objevil ve filmových klubech. Televizní diváci ho mohli vidět až po roce 1989.
 

Česko jako hororová země pro zahraniční filmaře

Česko je oblíbenou destinací zahraničních filmových štábů, a to i pro natáčení hororů. Ve filmu Hannibal – Zrození ze série o psychiatrovi, kanibalovi a sériovém vrahovi Hannibalu Lecterovi si rodinné sídlo Lecterů v Litvě zahrál hrad Kost, natáčelo se i v brněnské vile Tugendhat a pražská zákoutí se proměnila ve filmovou Paříž.

Mytická a záhadná Transylvánie se sice nachází hluboko v karpatských horách, ale američtí filmaři ji našli v Česku: hollywoodský horor Van Helsing s Hughem Jackmanem v hlavní roli se natáčel převážně u nás. Ve filmu se objeví třeba malostranský chrám sv. Mikuláše, proměněný v plesový sál, zákoutí pod Karlovým mostem, kde si v pozadí můžete všimnout Národního divadla, anebo areál kunratické tvrze, na jejímž dvoře tehdy vyrostly kulisy středověké vesničky.
 

Další filmové horory

Když zazní jméno režiséra Jiřího Stracha (*1973) vybaví se vám zřejmě pohádky Anděl Páně, ale také mysteriózní filmy a seriály s hororovým laděním. Drama Santiniho jazyk podle románu Miloše Urbana propojilo prvky thrilleru, mystiky a filozofie, po něm následoval seriál Ďáblova lest o tajemství Ďáblovy bible, a další série Labyrint (2015–2018), Ztracená brána (2012) a Lovec (2024).

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Česko ve filmu: Kde vládne Strach aneb nejlepší filmy režiséra Jiřího Stracha

Česko ve filmu: Kde vládne Strach aneb nejlepší filmy režiséra Jiřího Stracha

Dvakrát Anděl Páně, mysteriózní série Ďáblova lest a Ztracená brána, seriály Labyrint a Lovec nebo drama Santiniho jazyk: to je pouhý výběr z nejznámějších filmů režiséra Jiřího Stracha (*1973). Když se řekne jeho jméno, mnozí diváci si ale dosud vybaví loupežnického synka z Pohádky Lotrando a Zubejda. Pojďte si s Kudy z nudy užít nejhezčí a nejlepší Strachovy filmy a pohádky!

Letohrádek v zámeckém parku Valeč Památky

Letohrádek v zámeckém parku Valeč

Původně barokní stavba v zámeckém parku Valeč je v současné době nepřístupná.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách Památky

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav Kultura

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Krušnohorská magistrála Zimní sporty

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna Památky

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů Památky

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou Památky

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole Letní sporty

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Renesanční zámek Velké Losiny Památky

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Spalovač mrtvol je jedním z nejznámějších filmových děl režiséra Juraje Herze. Originální ryze český horor v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou natočil podle novely spisovatele Ladislava Fukse (24. září 1923, Praha – 19. srpna 1994, Praha). Mezi další slavná Fuksova díla patří romány Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či poslední román Vévodkyně a kuchařka.

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 12. 2024 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. září a opakovat se bude ješzě v pátek 13. prosince 2024.

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.

Štola Marie Pomocné na Mědníku Památky

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Gotický román z Prahy Sedmikostelí je druhý román Miloše Urbana, první, který vydal pod svým jménem. Píše se v ní o sérii děsivých vražd, do jejichž vyšetřování se pouští neúspěšný historik a neobratný policista Květoslav Švach. Dočká se podobně jako další Urbanův román, Santiniho jazyk, filmové podoby?

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.

Mattoniho lázně Kyselka Lázně a wellness

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol Památky

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Kdo nezná historii Terezína, bude na první pohled přesvědčený, že je to úhledné a milé městečko. Druhá světová válka ale do jeho tváře vyryla tragické a hluboké stopy, které nikdy beze stopy nezmizí. V rámci konečného řešení židovské otázky, jak nacisté eufemisticky nazývali program likvidace evropských Židů, se Terezín proměnil v ghetto pro židovské vězně. První transporty sem přijely 30. listopadu 1941.

Čarodějnické procesy na Jesenicku, Šumpersku a ve Velkých Losinách – nejbrutálnější čarodějnické procesy u nás

Čarodějnické procesy na Jesenicku, Šumpersku a ve Velkých Losinách – nejbrutálnější čarodějnické procesy u nás

V českých zemích sice byly čarodějnické procesy ojedinělé, ale přesto v 17. století zachvátily velkou část podhůří Jeseníků. Celkový počet obětí sice neznáme, ale šlo přibližně o 500 osob. Nejznámější část čarodějnických procesů z 80. let zachycuje kniha Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického a stejnojmenný film režiséra Otakara Vávry.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.

Zaniklá obec Rolava Památky

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.

Pohoří Hrubý Jeseník Příroda

Pohoří Hrubý Jeseník

Po Krkonoších, druhé nejvyšší pohoří v České republice s horou Praděd. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok.

Vrch Mědník v Krušných horách Příroda

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Sudety – pohraniční oblasti naší země se složitou minulostí

Sudety – pohraniční oblasti naší země se složitou minulostí

Když se řekne Sudety, většině lidí se vybaví označení pro pohraniční oblasti Československa za první republiky a před druhou světovou válkou. V roce 1938 po mnichovské dohodě byly Sudety většinou přičleněny k nacistickému Německu, po porážce Třetí říše se vrátily k Československu.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

Berlínské akvárium, fontány v Kasselu nebo umělé skály ve Zhořelci: tam všude hledali inspiraci architekti pražské Grébovky. Díky nim vznikla ve svahu nad Vršovicemi oáza klidu a pohody, ideální pro piknik nebo posezení se skleničkou vína přímo ve vinici. Schválně jestli uhodnete, která známá pohádka se tu natáčela?

Tvrz Kunratice v Praze 4 Památky

Tvrz Kunratice v Praze 4

Areál Tvrz Kunratice vznikl rekonstrukcí budov kunratického zámku. Bývalý panský dvůr byl z valné části vystavěn ve druhé polovině 18. století, kdy Kunratice náležely panství rodu Golčů. Posledním soukromým majitelem zámku i statku byl Karel Korb z Weidenheimu, kterému byl v roce 1945 vyvlastněn.

Štola Země zaslíbená na Mědníku Památky

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

Důl Svornost v Jáchymově Památky

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.