Poslední stopa všestranného českého génia, spisovatele a pedagoga Járy Cimrmana, kterému jen o fous utekl titul Největší Čech, vede do jizerskohorského města Tanvald. Po jeho stopách se mohou všichni milovníci aktivní turistiky vydat po 30 kilometrů dlouhé cyklostezce.
Svět ženské módy Cimrmanovi vděčí za dvojdílné plavky, odpůrci disket za vynález CD (Cimrmanův disk) a
Tanvald za cyklostezku s podtitulem
Na kole kolem Liptákova. V červnu roku 2006 ji slavnostně otevřeli členové Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.
Devět zastavení nám Cimrmana představuje jako stavitele, vizionáře, svědka, pedagoga a sportovce, objevitele, rádce, proroka a světoběžníka. Stezka začíná u řeky
Kamenice v Návarově a končí na česko-polském přechodu
Kořenov-Orle.
- V Návarově stojí první důkaz Cimrmanovi přítomnosti ve zdejším kraji. Dodnes se zde dochovaly zbytky pilířů, jediného co zbylo z Cimrmanova tehdejšího snu spojit oba břehy Kamenice mostem. Sen zůstal snem, údajně proto, že se lidé na obou březích nedokázali dohodnout.
- Na druhé zastávce, u křižovatky nad Bohdalovicemi, se mistr kdysi zastavil a dal místním lidem cennou radu, aby místo lopoty s brambory zbohatli na rýžování zlata ve zdejším potoce podél olší. Důkazem, že se lidem Cimrmanova rada vyplatila je i budoucí název obce, jež se na památku zlaté historie nazývá Zlatá Olešnice.
- Příhodu, kdy se Cimrman v hospodě U Labutě stává svědkem rvačky, načež ze dveří putyky vybíhá cikán s kudlou v zádech, popisuje tabule na zastávce u hotelu Grand v Tanvaldě. Událost zanechala v umělecké duši Cimrmanově takový dojem, že ji použil ve své budoucí divadelní hře Vizionář.
- Pedagogický odkaz Cimrman zanechal na Českém Šumburku. Tady pokračoval v šíření českého vlastenectví v jazykově převážně německém Tanvaldu. Působil v jednotřídce a děti i dospělé vedl ke sportu. Věhlas získaly především jeho sportovní disciplíny alá závody v zimníku, s batohem či kufrem. Pracoval zde také na novátorských pedagogických postupech. Coby vizionář žáky připravoval na neodvratný technický pokrok (učil je telefonovat). Coby realista zase vyvinul metodu jak se vypořádat s vrtkavostí dětské pozornosti. Předem totiž určil, kolik procent učiva mohou žáci zapomenout a kolik si musí pamatovat.
- Další zastávka cyklisty čeká v části Desné Sladká Díra. Toto místo připomíná první Cimrmanovo dostaveníčko s Mariánkou.
- Zastavení o pár kilometrů dále, na schodech na Mariánskou horu, představuje Cimrmanovu myšlenku „Do kopce je lépe po schodech aneb Jdeš po rovině a jdeš vlastně do kopce.“
- Informační tabule na vyhlídce Protržené přehrady připomíná, že český génius již při stavbě přehrady prorokoval blížící se tragédii. Z konstrukce hráze totiž ihned poznal, že dlouho nevydrží. Bohužel, stalo se mu, jako již mnohokrát, že mu tehdy nikdo nenaslouchal.
- Předposlední zastavení je na Vlašském hřebenu v Kořenově. Toto místo bylo rozhodujícím faktorem v Cimrmanově rozhodnutí, vydat se vstříc novým dobrodružstvím v dalších zemích.
- Pátrání po jeho stopách končí na hraničním přechodu Jizera – Orle. Stejně jako jeho pouť začala na mostě, tak i na mostě skončila.
Cyklostezka Járy Cimrmana je součástí poměrně rozsáhlé sítě cyklotras na území Tanvaldska, jejichž realizaci umožnil projekt Partnerstvím k naplňování vize nového mezinárodního česko – polského cyklokoridoru.