Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.
Expozice Husité
Objevte příběh husitství od zrodu až po jeho druhý život v moderních dějinách! Poznejte významnou etapu českých dějin v jedinečné expozici plné vzácných sbírkových předmětů, věrných replik, interaktivních prvků i nových médií. Prohlédněte si husitský hrneček či originální nálezy výzbroje z dob husitských válek, vyzkoušejte si na vlastní kůži drátěnou košili, dotkněte se modelů husitských zbraní, otestujte si své vědomosti v řadě kvízů a her. Inkluzivní expozice nabízí jedinečný zážitek pro každého návštěvníka. Slavnostně byla otevřena 21.2.2024.
Nová expozice Husité je moderní, interaktivní, ale zároveň věrná muzejnímu poslání uchovávat a důstojně zprostředkovávat doklady o životě našich předků. Návštěvníci se tak mohou těšit na předměty ze sbírek stejně jako na multimediální prvky oživující husitskou minulost. Scénář se opírá o koncept původní expozice z roku 2010. Příběh husitství je vyprávěn v deseti výstavních místnostech, kde sledujeme vývoj od formování reformního hnutí v návaznosti na působení Jana Husa a jeho následovníků až po druhý život husitství v 19. a 20. století. Samostatnou kapitolu tvoří město Tábor a jeho význam pro husitskou revoluci. Expozice je bezbariérově přístupná.
Rozsáhlé sklepení
Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajímavou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla roku 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím. Vstup je ze staré radnice v Táboře.
Od počátku husitského osídlení vznikaly městské sklepy jako nedílná součást hospodářského zázemí středověkého domu. Kromě uchovávání potravin a nápojů sloužily sklepy i jako útočiště před nepřítelem a zejména před ničivými požáry, jež v minulosti několikrát těžce město poškodily. Rozloha táborských sklepů je obdivuhodná. Některé prameny uvádějí celkovou délku až 14 kilometrů. Mnohde vytvářejí tři patra podzemí. Teplota se zde pohybuje po celý rok kolem 10 °C. V roce 1947 došlo z podnětu architekta Vojtěcha Kraupnera k propojení sklepů několika domů, takže vznikl prohlídkový okruh pro návštěvníky o délce asi 500 metrů. Okruh začíná ve sklepení staré radnice, kde je také umístěno lapidárium, a sleduje linii domů na jižní a východní straně Žižkova náměstí. Končí v podzemí domu čp. 6 na severní straně náměstí. Zde nalezne návštěvník také malou expozici, která dokumentuje práci v podzemí v 15. století.
Gotický radniční sál
Gotický radniční sál je druhý největší svého druhu v zemi. Nejvýznamnější památkou je zde kamenný znak s postavičkami Jana Žižky a Jana Husa. Stará táborská radnice je jednou z nejvýznamnějších pozdně gotických profánních staveb v Čechách. Roku 1521 stavbu dokončil architekt Wendel Roskopf, později byla barokně upravena a roku 1878 přestavěna architektem Josefem Niklasem do nynější pseudogotické podoby. Poslední rekonstrukce byla dokončena v roce 2020.
Věž Kotnov
Kromě budovy radnice muzeum provozuje expozice v dalších objektech. Výhled na město Tábor nabízí věž Kotnov. Ta je dominantní památkou na hrad, který zanikl požárem roku 1532 a na jeho zbytcích byl v letech 1612 – 1613 vybudován pivovar. K hradní věži přiléhá jediná dosud stojící městská brána, zvaná Bechyňská. Od července 2020 je zde nová stálá expozice Husitského muzea „Tábor, pevnost spravedlivých i královské město“, která vznikla k jubileu 600. výročí husitského založení města. K hradní věži přiléhá jediná dosud stojící městská brána, zvaná Bechyňská. Na rozdíl od věže se brána dochovala v téměř původním stavu z doby vrcholné gotiky.
Expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město
Expozice v prostoru národní kulturní památky
Bechyňská brána a věž Kotnov představuje světoznámý fenomén
husitské pevnosti Hradiště hory Tábor, ale také neméně zajímavý
příběh prvního založení města, dávné osídlení či naopak rozvoj v raném novověku. Na návštěvníky čekají zajímavé exponáty se sbírek Husitského muzea,
modely,
dioramata, kiosky s digitálním obsahem, ale také
část Táborského pokladu, který měl do roku 2017 své místo ve sladovně bývalého pivovaru. Na své si přijdou i děti, na které je pamatováno s interaktivními prvky. Dokladem pravěkého osídlení je například slavný
keltský kančík, dobu Přemyslovského Hradiště pak připomene
model hradu. Přerod husitské obce spravedlivých v královské město se prolne ve vyšších patrech, kde si každý bude moci osahat interaktivní model měšťanského domu. Výstup na Kotnov připomene původní účel věže jako obranného prvku města. Otevřeno je zde od května do září, od úterý do neděle v čase 10 až 17 hodin.
Husitské muzeum v Táboře
2017 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2017 – za stálou expozici „Život na Blatech a Kozácku“
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2015 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2015 – za publikaci „Jan Hus 1415/2015“
2010 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní výstava roku 2010 – za stálou expozici „Husité – Události, osoby, příběhy“