Brněnské výstaviště nabízí jedinečnou podívanou – spojení dvou světů secesního malíře Alfonse Muchy. Poprvé jsou na jednom místě k vidění plakáty a majestátní cyklus Slovanská epopej. Výstava, která se stala oblíbeným cílem nejen českých turistů, bude v Brně minimálně do konce roku.
Brno se stane
prvním místem, kde budou k vidění propojené
dva světy českého secesního velikána, malíře Alfonse Muchy. K výstavě devíti největších pláten z majestátního cyklu
Slovanská epopej se nově přidá jedinečná
nejrozsáhlejší sbírka Muchovy plakátové tvorby na světě.
Vznikne tak unikátní výstava, která nemá nejen u nás, ale ani nikde v zahraničí obdoby. Původně třítýdenní výstava se díky své unikátnosti výrazně prodlouží. Lidé z celého světa ji budou moci na
brněnském výstavišti navštívit mimimálně do konce roku. Unikátní kombinace Muchova díla mohla vzniknout díky spolupráci Hlavního města Prahy jako majitele cyklu Slovanská epopej, statutárního města Brna, Veletrhů Brno a Nadačního fondu Richarda Fuxy, který spravuje sbírku plakátů.
Unikátní výstava bude umístěna v historickém pavilonu H na brněnském výstavišti. Celkem devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr 8x6 metrů, bude umístěno v hlavní lodi pavilonu. Sbírka Richarda Fuxy, která čítá bezmála dvě stovky artefaktů, mezi něž se kromě plakátů řadí také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společenské a kulturní události, pak bude v prostoru pod galeriemi pavilonu. Od roku 2013, kdy byla sbírka vystavena v Obecním domě v Praze a stala se historicky nejúspěšnější výstavou výtvarného umění v ČR, se podstatně rozšířila. Návštěvníci tak v
Brně uvidí řadu exponátů,
které dosud nespatřily světlo světa. Výstava bude pojata atraktivně především pro diváky: v bočních chodbách kolem ústředního prostoru se setkají s výběrem Muchových plakátů. Výstava buduje na kontrastu vizuální zkušenosti, sílu bude získávat z dynamiky vnímání, z prudkých přechodů, umožněných dispozicí výstavní síně, z průhledů mezi chodbou a hlavním sálem, kde se divák setká s těmi nejnosnějšími a zároveň i nejrozměrnějšími obrazy ze Slovanské epopeje. Od úvodního plátna, strhující výpovědi o původu Slovanů přes pohanské slavnosti a zavedení křesťanské liturgie divák přejde přes triptych věnovaný dějinám husitství až k úchvatnému zrušení nevolnictví v Rusku, vyhlášenému v Moskvě.
Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a rezervovat si je lze online – během léta od úterý do neděle. Výstava se pro návštěvníky probouzí v 10:00 hodin a poslední prohlídka osvěží v 18 hodin.
Kvůli udržení klimatických podmínek i bezpečnosti j počet osob v pavilonu limitovaný. Na jednu prohlídku je kapacita 150 lidí. Hodinová prohlídka stojí 250 korun, zlevněné vstupné vychází na 200 korun. Rodinné vstupné připadá na 500 korun, přičemž dva dospělí s sebou mohou mít až 4 děti.
Součástí vstupenky je tištěný průvodce návštěvníka, který obsahuje výklad jednotlivých pláten. Lidé mohou zdarma využít i speciálního audioprůvodce, který je k dispozici v českém, anglickém a německém jazyce.