Na
Výstaviště v
Brně přilákal
festival Re:publika už desetitisíce návštěvníků. Ozdobou oslav 100. výročí založení Československé republiky je
Slovanská epopej, největší dílo
secesního malíře Alfonse Muchy. Pokud ji nestihnete navštívit
do neděle 17. června, kdy festival končí, máme pro vás dobrou zprávu:
devět pláten s výjevy z české a slovanské historie a mytologie v Brně zůstane až do konce roku.
Muchova Epopej jako hlavní lákadlo Re:publiky
Slovanská epopej loni cestovala až do Japonska, kde ji vidělo přes půl milionu lidí. Po návratu do Evropy se devět pláten spojilo s kolekcí Muchových plakátů a společně jako
unikátní výstava Alfons Mucha: Dva světy je nyní jedním z největších lákadel
festivalu Re:publika. Poprvé tak máte možnost vidět Muchovo dílo v celé jeho šíři, a to v
areálu BVV v hlavní lodi
pavilonu H. Další díla, tedy kalendáře, reklamy na nápoje a plakáty pro rozmanité společenské a kulturní události, si prohlédnete v prostoru pod galeriemi pavilonu.
Na výstavě uvidíte plátna
Slované v pravlasti, Slavnost Svantovítova na Rujaně, Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě, Hájení Sigetu proti Turkům Mikulášem Zrinským, Jan Milíč z Kroměříže, Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské, Schůzka Na Křížkách, Zrušení nevolnictví na Rusi a
Bratrská škola v Ivančicích. Na posledním plátně s vyobrazením Muchova rodného města si všimněte samotného autora: předobrazem chlapce, který předčítá Bibli slepému starci vlevo dole, byl sám Mucha v jinošských letech.
Epopej je náročná klientka, vyžaduje speciální zacházení i teplotu, a tak bude v pavilonu trvale dvacet stupňů. V létě se budou prostory chladit, od podzimu až do konce roku vytápět. Čas prohlídky si můžete rezervovat online, protože pavilon má omezenou kapacitu. Jako návštěvníci festivalu Re:publika, který je jinak zdarma, zaplatíte snížené vstupné 150 korun (děti, studenti a senioři 100 Kč, rodinné vstupné 300 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma). Po skončení festivalu 17. června ceny stoupnou na 250/200/500 korun.
Moravou za Muchou
V
Ivančicích, kde se
Alfons Mucha 24. července 1860 narodil, můžete navštívit jeho
památník. Po jeho stopách se dá brouzdat i
Brnem: studoval na dnešním
gymnáziu na třídě Kpt. Jaroše a přivydělával si jako vokalista v
chrámu sv. Petra a Pavla na Petrově. Záhy ale odešel do světa, zprvu jako malíř divadelních dekorací do
Vídně a později do
Mnichova a
Paříže. Jeho mecenášem při studiích na mnichovské Akademii a na pařížských akademiích Julian a Colarossi byl
hrabě Khuen-Belasi, rakouský šlechtic a politik, poslanec Moravského zemského sněmu. Mucha pro něj malbami vyzdobil
Emin zámek v
Šanově u
Hrušovan nad Jevišovkou a rovněž
hrad Gandegg v Tyrolích.
Bohužel
Emin zámek po druhé světové válce vyhořel a tím se navždy zničilo i první významnější Muchovo dílo. Dnes v zámečku sídlí Ústav sociální péče a není přístupný veřejnosti, přímo kolem něj však vede
Muchova cyklostezka.
Co (možná) nevíte o Slovanské epopeji?
- Colarossiho akademie, Académie Colarossi, byla umělecká škola, kterou v 19. století v Paříži založil italský sochař Filippo Colarossi. Nestudoval tu jen Alfons Mucha, mezi českými studenty byli i Zdenka Braunerová, František Bílek a Josef Čapek. Akademie zanikla ve třicátých letech 20. století, pikantní konec měl zejména drahocenný školní archiv: paní Colarossiová jej spálila, prý z pomsty za manželovo sukničkářství.
- Myšlenka Slovanské epopeje se zrodila při Muchově pobytu v USA, kde se zapojil do slovanského vlasteneckého hnutí. Kolekce dvaceti rozměrných pláten oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti. Mucha na ní začal pracovat po návratu do Čech v roce 1910 v ateliéru na zámku ve Zbirohu a dokončil ji roku 1928. Obrazy postupně předával Praze s tím, že hlavní město pro ně má postavit důstojnou výstavní síň.
- Mucha zemřel 14. července 1939 v Praze, výstavní síň ale do té doby nevznikla a nestojí dodnes.
- Během druhé světové války Epopej před nacisty zachránil Moravský Krumlov a až do roku 2011 jste plátna mohli vidět na tamním zámku. Pak byla Epopej převezena do Prahy a vystavena ve Veletržním paláci.
- Slovanská epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek. Podle posledních informací by obrazy měly najít domov v budově, která vznikne dostavbou Lapidária na pražském Výstavišti.