ÚvodKalendář akcíPříroda a ekologieDen otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu 2024
Příroda a ekologie

Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu 2024

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Příroda a ekologie v celé ČR.
Pro návštěvníky chystáme spoustu zajímavostí, doprovodných programů, praktických ukázek měření, ale i dalších atrakcí – ty budou nejen o vodě, ale i o počasí, klimatu a ovzduší.
Děti si užijí zábavu v tvůrčích dílničkách a při interaktivních hrách na stáncích hydrologie, meteorologie a kvality ovzduší.

A to samozřejmě není vše. Naši odborníci si s návštěvníky rádi popovídají o všem, co je zajímá. Třeba o suchu, kvalitě vody nebo sledování povrchových a podzemních vod. Nejvíce atrakcí naleznou milovníci vody na Oddechové loučce u Vltavy v Komořanech.
 
Letošní ročník je zaměřený na hydrologii, a tak se můžete dovědět například:
- Co se děje v krajině s vodou, která u nás naprší
- Kam a kudy odtéká, kde se zadržuje a jak se počítá hydrologická předpověď
- Jak funguje koloběh vody v přírodě
- Praktické ukázky měření vodní hodnoty sněhu a další
 
Den otevřených dveří nabídne praktické ukázky měření kvality ovzduší a samozřejmě nebudou chybět ani zajímavá data. S informacemi od našich biometeorologů se zase můžete dobře připravit na pylovou sezónu nebo třeba na tu houbařskou.

Pro návštěvníky se i letos otevřou dveře Centrálního předpovědního pracoviště, nebo Regionálních předpovědních pracovišť – místa, kde pracují meteorologové a připravují předpovědi počasí.
Také naši klimatologové pro vás mají spoustu zajímavostí a perliček – můžete se jich zeptat třeba na počasí v den svého narození. Určitě vám můžeme doporučit i oblíbené přednášky nebo prohlídku meteorologické zahrádky.

Z bohatého programu vybíráme:
Ústí nad Labem se dozvíte se více o práci meteorologů, klimatologů, hydrologů a pracovníků kvality ovzduší. Dále mají pro vás připravenou Vernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou hlavním autorem na téma: „150 let od povodně na Blšance 1872.“

V Hradci Králové se kromě jiných aktivit můžete dovědět o extrémních hodnotách počasí, nebo o projevech klimatické změny ve východočeském regionu.

Na pobočce v Brně pak bude možnost zkusit si změřit vydatnost pramene a prohlédnout si malé vodní organizmy, zjistit v pokusné laboratoři jaká kouzla dokáže voda v krajině, nebo jak vypadá vzduch pod mikroskopem.

Co se dýchá v Ostravě a zda se mění nebo nemění klima, to se bude možné dovědět od našich odborníků přímo na pobočce v Ostravě, samozřejmě mají připravený i další bohatý program z oblasti hydrologie a meteorologie.

České Budějovice připravují ukázky terénních měření – prohlídku vodoměrné stanice u Boršova, zde uvidíte měření průtoku ve Vltavě a měření podzemních vod ve vrtu s odborným výkladem.
 
Den otevřených dveří bude organizován i na profesionálních meteorologických stanicích (MS) a observatořích (OBS): MS Karlov, MS Cheb, Přimda, Churáňov, Kocelovice, Pec pod Sněžkou, Přibyslav, Plzeň-Mikulka, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Svratouch, Kostelní Myslová, Kuchařovice, Luká, Liberec, Červená, Lysá hora, Holešov a OBS Temelín, Dukovany, a OBS Košetice.

Na stanicích vás náš kolega provede pracovištěm a seznámí s přístroji na meteorologické zahrádce od automatických až po klasické meteorologické přístroje na měření teploty, vlhkosti, vzduchu, rychlosti a směru větru, srážek, nebo slunečního svitu.

Aktuality