ÚvodAktualitySvětový den vody 2024: Prohlídky vodáren, čistíren a přehrad
Památky

Světový den vody 2024: Prohlídky vodáren, čistíren a přehrad

  • 6. března 2024
Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množstvím akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Motto letošního Světového dne vody je Voda pro mír. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst. Pozor, některé exkurze se konají i o víkendu před oslavou dne vody.

Jiný pohled na Prahu nabídne vodárna v Podolí

Každý rok v rámci Světového dne vody pořádá Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně den otevřených dveří. Letos se sem můžete vypravit v neděli 17. března od 10:00 do 17:00 hodin, vstup je zdarma. Uvidíte tu mimo jiné například  originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a další exponáty. Na nádvoří Podolské vodárny bude probíhat doprovodný program

 

Výpravy do historie i do podzemí

Slavit se bude také ve staré čistírně odpadních vodPraze-Bubenči, kam jste zváni již v sobotu 16. března. V rámci Světového dne vody čistírna nabídne hodinové prohlídky s průvodcem, těšit se můžete na spuštěné parní stroje z roku 1903 a kotelnu. K prohlídkám budou probíhat i plavby na prámu v podzemní usazovací nádrži.
 
kominStará čistírna nedávno oslavila sto let od svého vzniku; národní kulturní památka byla postavena na začátku 20. století jako poslední článek stokové sítě v Praze a k čištění většiny odpadních vod sloužila až do roku 1967, kdy byla na nedalekém Císařském ostrově uvedena do provozu nová čistírna. Spíš než klasické muzeum pozoruhodná budova připomíná technický zámek, a tomu odpovídá i režim prohlídek. Jinak než s průvodcem se do jejích interiérů se zbytky dobových technologií zkrátka nepodíváte. Vystoupat v případě dobrého počasí lze i na komín. 
 

Na prohlídky zvou také přehrady a vodní elektrárny

Povodí Odry slaví Světový den vody celkem velkolepě a 23. března pro veřejnost otevírá přehrady Slezská Harta, Kružberk, Šance a nově po rekonstrukci nádrž Morávka a vodohospodářský dispečink a vodohospodářské laboratoře státního podniku Povodí Odry v Ostravě.

Ve stejný den, 23.března, slaví i Povodí Labe a zve vás na prohlídky několika vodních děl. Můžete vyrazit například do Jablonce nad Nisou, Josefova Dolu, Poděbrad, Brandýse nad Labem či Ústí nad Labem. Na 13. duben je pak naplánovaná exkurze na VD Pařížov.

Světový den vody 23. března můžete také oslavit ve Vodním domě Hulice, kde vás čekají různorodé aktivity, občerstvení a úžasně strávený čas. Přijďte si vyrobit vodní mlýnek nebo nakrmit žábu.


Den otevřených dveří čistíren odpadních vod

Oslavte Světový den vody návštěvou čističek odpadních vod, v neděli 17. března bude otevřena Čistírna odpadních vod v Třebši v Hradci Králové (ČOV HK). Návštěvníci budou mít příležitost prohlédnout si místo, kde se čistí odpadní vody z města Hradec Králové a několika přilehlých měst a obcí.

Ve čtvrtek 21.března od 14 – 18 hodin můžete zavítat do ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. Návštěvníky čekají komentované prohlídky provozu a informace, jak probíhá čištění odpadní vody, kterou doma denně využívají. 

Na den otevřených dveří zve Vodárna Plzeň, která 23. března od 10:00 hodin do 16:00 hodin má připraven bohatý zábavný program a komentované prohlídky i vycházky. 
 

Světový den vody slaví i lázně

Důležitost vody připomenou i akce v lázních. Například Priessnitzovy lázně budou slavit celý Týden vody od 18. do 24. března. Připraveny jsou workshopy, přednášky i procházky. Komentovanou procházku připravilo i TIC v Mariánských Lázních na 22. března. Vydejte se po stopách nejvýznamnějších léčivých pramenů a seznamte se s malebnou lázeňskou atmosférou.
Kalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2024 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!

Vodní nádrž Šance Příroda

Vodní nádrž Šance

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou vybudována v letech 1964 až 1969.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí Kultura

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

V muzeu se seznámíte s historií úpravy a dopravy vody v Praze, s procesem výroby pitné vody v Úpravně vody Podolí a exkurzi zakončíte komentovanou procházkou kolem areálu vodárny.

Přehrada Seč u Chrudimi Letní sporty

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov Zážitky

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem Památky

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici.

Minerální pramen Sadka Příroda

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Přehrada Pařížov Památky

Přehrada Pařížov

Přehrada Pařížov je nádherné vodní dílo, které pro neznalé zůstává ukryto v údolí řeky Doubravy nad obcí Pařížov na Chrudimsku. Jedná se o kamennou přehradu postavenou v letech 1909 až 1913, která nedávno oslavila 100 let své existence.

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem Památky

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. střekovské přehrady vybudované v letech 1932–1935, elektrárna byla spuštěna v roce 1936. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře

Vodní nádrž Kružberk Památky

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Hydroelektrárna Poděbrady Památky

Hydroelektrárna Poděbrady

Prvorepubliková stavba vodní elektrárny v Poděbradech patří k nejstarším svého druhu na řece Labe a od roku 2017 je na seznamu kulturních památek České republiky.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře Letní sporty

Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře

V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny. Součástí přehrady je i hydroelektrárna. Účelem přehrady je výroba elektrické energie, regulace průtoku, ochrana před povodněmi a využití pro rekreaci.

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou Letní sporty

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou

Údolní nádrž Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší přehradou v povodí Lužické Nisy. Proti její výstavbě, roku 1906, místní občané nejdříve bojovali, ale dnes jsou rádi, že zde je a že si zde mohou užívat v letních obdobích koupání, sportování a relaxaci, v zimě zase bruslení.

Vodní nádrž Josefův Důl Letní sporty

Vodní nádrž Josefův Důl

Josefodolská přehrada je největší a zároveň nejmladší přehradou v Jizerských horách. Sestává se ze dvou sypaných hrází s výškou 43 m a délkou okolo 720 m. Obě hráze poskytují ideální podmínky in-line bruslařům.