ÚvodKalendář akcíExpozice a dlouhodobé akceGroup Therapy – výstava Galerie hlavního města Prahy
Expozice a dlouhodobé akce

Group Therapy – výstava Galerie hlavního města Prahy

Výstava Group Therapy v domě U Kamenného zvonu je srovnáním sběratelských přístupů sbírek současného umění německého Telekomu a Galerie hlavního města Prahy. Výstava potrvá od 26. 4. do 11. 8. 2024.

Německý Telekom je donátorem rozsáhlé sbírky východoevropského umění vzniklého během posledních dvou dekád. Sbírka byla založena v roce 2010 a sídlí v Bonnu.

Také Galerii hlavního města Prahy se za posledních deset let podařilo shromáždit poměrně rozsáhlý soubor současného umění od devadesátých let k dnešku. 

Projekt přináší srovnání obou sběratelských přístupů a pokouší se konfrontovat autory a jejich témata z obou stran. Pozornost je obrácená také na to, co jedna i druhá instituce reflektují či sledují ve své sbírkotvorné strategii. Výstava ve více než 80 dílech od 46 současných umělců reflektuje aktuální společenská témata jako ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost tváří v tvář klimatické krizi, terorismus a dobyvačné války místo mírového soužití.

Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko.
 
Deutsche Telekom pracuje s celým východoevropským prostorem, čeští umělci jsou v jeho sbírce zastoupeni jen menšinově. Cílem projektu bude postavit české zástupce mladých a mladších generací vedle jejich souputníků ze zbytku zemí bývalého „Východu“ a hledat, v čem jsou na stejné vlně a v čem se mohou dokonce absolutně lišit. Na jejich tvorbu budeme nazírat skrze okruhy, jako jsou Rovnoprávnost a demokracie, Kolektivní autorství, Historie a její aktuální percepce, Co přináší a co negují nové technologie a další.
 
Galerii hlavního města Prahy už v minulosti prezentovala ukázky z různých významných zahraničních kolekcí (Sprengel Museum, Hanover, 1993; Švédská královská sbírka, 1995; Moderna Muset, Stockholm, 1999; Rýnské zemské muzeum, Bonn, 2000; Sbírka Berlinische Galerie, 2002; Prinzhornova sbírka, 2009 ad.). Výstavní projekt Group Therapy je připravován v návaznosti na tuto výstavní linku.

Aktuality