ÚvodAktualityCesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Poslechněte si audio verzi článku
Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Spojte umělecké zážitky s výletem a vydejte se s Kudy z nudy na Cesty za uměním. Nabídneme vám galerie, které určitě budete znát, i takové, které zaručeně znát nebudete. Prozradíme vám, kde najdete skutečné umělecké poklady a na co se vyplatí zaměřit pozornost. Obdivujte současně i staré umění společně se skvosty naší architektury!
 

Umění moderní a ryze současné

Že nezačínáme Národní galerií v Praze? Nebojte, i na ni dojde. Cesty za uměním ale zahájíme v regionech, kde se leckdy rodí fascinující umělecké počiny. Třeba takové, jako je galerie Plato v Ostravě. Kdysi nehostinná a opuštěná budova městských jatek se proměnila v moderní galerii, kterou stojí za to poznat zblízka. Novou podobu dal výstavním sálům polský architekt Robert Konieczny, který také přišel s myšlenkou pohyblivé architektury a zachování režného zdiva. Budova si tak uchovala původní genius loci, i když se její obsah zásadně proměnil.



Fascinující rande s uměním si můžete dát také v Kutné Hoře: GASK aneb Galerie Středočeského kraje sídlí v citlivě zrekonstruované barokní budově bývalé Jezuitské koleje, jen pár kroků od chrámu svaté Barbory. Navzdory historické fasádě se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Třetí pozvánka za modernou míří do Brna, kde Moravská galerie po rekonstrukci otevřela Uměleckoprůmyslové muzeum. To se proměnilo v centrum současného designu, nabízející originální koncept Art Design Fashion. Svá díla tu vystavují současní umělci z nejrůznějších oborů, namátkou Maxim Velčovský, Lucie Koldová, Krištof Kintera, Liběna Rochová, Jiří Pelcl nebo Olgoj Chorchoj.

Kam za uměním 20. století?

Láká vás umění 20. století? Určitě se vyplatí prozkoumat Alšovu jihočeskou galerii. Ta formou aktuálních výstav láká hlavně na moderní umění. Současně můžete navštívit zámek Hluboká, protože uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje sídlí v Zámecké jízdárně. A nenechte si ujít ani stálou expozici českého sochařství 20. století anebo Muzeum keramiky v Bechyni.



Na současné výtvarné umění, fotografie nebo světelné instalace láká Galerie Benedikta RejtaLounech. Je pojmenovaná podle královského architekta Benedikta Rejta, který tvořil v období mezi gotikou a renesancí, ovšem ve čtyřech patrech středověkého městského opevnění vás čeká jedinečná sbírka moderního umění.

Možná vás uchvátí galerie, které sídlí v bývalých pojišťovnách, bankách či obchodních domech.Taková je třeba Galerie moderního umění v Hradci Králové. Domov má v bývalém Záložním úvěrním ústavu, postaveném podle návrhu architekta Osvalda Polívky v letech 1911 až 1912, a sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století se řadí mezi nejvýznamnější v České republice.

Zapomenout nesmíme ani na již zmíněnou Národní galerii v Praze; stálou expozici umění 19., 20. a 21. století najdete ve Veletržním paláci. V Museu Kampa pak můžete obdivovat rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a také sbírku středoevropského moderního umění Jana a Medy Mládkových.
 

Sbírky starého umění

Ještě jednou se vrátíme do Národní galerie v Praze, tentokrát do Anežského kláštera. Tady je vystavena sbírka středověkého umění v Čechách a střední Evropy v letech 1200–1550 včetně cenných děl Albrechta Altdorfera či Lucase Cranacha staršího.



Díla středověkých mistrů ale najdete i tam, kde byste to možná nečekali – v Diecézních muzeích. Například v Diecézním muzeu v Brně je vystaven obraz Madony z Veveří z dílny Mistra Vyšebrodského oltáře z období po roce 1340, další poklady nabízí Muzeum církevního umění plzeňské diecéze v bývalém františkánském klášteře v Plzni anebo Arcidiecézní muzeum v Olomouci.

Tipy na zajímavé aktuální výstavy
 

Leonardova Mona Lisa a Klimtova Judita

Leonardo da Vinci coby malíř, který inspiroval Světový den umění, je také autorem nejslavnějšího obrazu všech dob, portrétu zvaného Mona Lisa. Obraz byl majetkem francouzských králů, visel na zámku Fontainebleau a později ve Versailles, dnes je vystaven v obrazárně v Louvru.

K nejdražším obrazům světa patří také díla rakouského malíře Gustava Klimta v čele s Juditou. Tržní hodnota díla je odhadována na více než dvě miliardy korun, umělecká hodnota obrazu je však nevyčíslitelná. K vidění je i u nás: Galerie výtvarného umění v Ostravě získala Klimtovu Juditu v roce 1950 jako konfiskát z německého majetku. Obrazů se stejným námětem vytvořil Klimt několik: první Judita z roku 1901 je chloubou Rakouské galerie ve vídeňském Belvederu, další Judita z roku 1909 je vystavena ve sbírce moderního umění v paláci Ca Pesaro v italských Benátkách. Ostravská Judita je podle kunsthistoriků nejenom větší, ležérnější a provokativnější než její dvě umělecké kolegyně, ale hlavně o její pravosti nemůže být pochyb.
 

Kde najdete pravé umělecké poklady České republiky?

Mezi umělecké poklady Česka se řadí také další obrazy, namátkou Růžencová slavnost Albrechta Dürera, podobizna Giuseppe Arcimbolda, obrazy španělského malíře Pabla Picassa či Rembrandtův obraz nazvaný Učenec ve studovně. Ten můžete vidět v expozici Staří mistři II ve Šternberském paláci na Hradčanech, zatímco v Zámecké obrazárněKroměříži je vystaven další umělecký skvost, Tizianův obraz Apollon a Marsyas. V Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě si pak prohlédnete další umělecký klenot, obraz Senoseč z cyklu Měsíce vlámského malíře Pietera Bruegela staršího.

Příběhy ze světa umění
Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

Sankturinovský dům v Kutné Hoře Památky

Sankturinovský dům v Kutné Hoře

Palác s barokní fasádou tvoří dominantu Palackého náměstí. V domě se nachází Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory, Dvorní domek pro výtvarné workshopy a vzdělávací aktivity i stálá Expozice alchymie a renesančních věd. V přízemí domu najdete informační centrum, prodej suvenýrů a půjčovnu kol.

Galerie Klatovy – Klenová Kultura

Galerie Klatovy – Klenová

Galerie Klatovy / Klenová nabízí k zhlédnutí výstavy současného moderního českého i zahraničního umění.

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem Kultura

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Plato Ostrava – městská galerie současného umění Kultura

Plato Ostrava – městská galerie současného umění

Plato poskytuje zázemí všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět současnému světu. Jeho složitost a bohatství reflektuje prostřednictvím umění – v mezinárodním kontextu a na nejvyšší možné úrovni.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně Kultura

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.

Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění Kultura

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Galerie Františka Drtikola Příbram Kultura

Galerie Františka Drtikola Příbram

V historické budově příbramského Zámečku Ernestinum je umístěna galerie Františka Drtikola. Drtikolovo rodné město připravilo ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem výběr z autorova fotografického díla let 1901 – 1935 ve formě výstavních faksimilií.

Galerie Roberta Guttmanna – výstavní prostory Židovského muzea v Praze Kultura

Galerie Roberta Guttmanna – výstavní prostory Židovského muzea v Praze

Židovské muzeum v Praze představuje vlastní výstavní prostor pro prezentaci krátkodobých tematických výstav, Galerii Roberta Guttmanna. Galerie je výstavní prostor o rozloze více než 80 metrů čtverečních, který splňuje veškeré požadavky na moderní prezentaci uměleckých a muzejních sbírek.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně

7. 11.2. 3.
École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně

Navštivte novou výstavu Národní galerie, která se zaměří na pařížskou školu, ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. Od 7. 11. 2024 do 2. 3. 2025 zde bude k vidění asi 250 děl zapůjčených z prestižních evropských muzeí, nejvýznamnějších českých galerií a z řady soukromých sbírek.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury Kultura

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

1. 1.15. 5.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Úroveň projektů se za dobu konání soutěže neustále zvyšuje. Svoji pozornost tak na úspěšná muzea stále více zaměřuje kromě odborné i laická veřejnost.

Galerie Josefa Jambora v Tišnově Kultura

Galerie Josefa Jambora v Tišnově

Galerie se nachází v domě, ve kterém mezi lety 1931–1964 žil a tvořil akademický malíř Josef Jambor (1887–1964).

Mezinárodní den muzeí a galerií v Praze

18. 5.
Mezinárodní den muzeí a galerií v Praze

V neděli 18. května 2025 oslavíme Mezinárodní den muzeí. Muzea a galerie v Praze otevřou své výstavy a expozice zdarma, či za snížené vstupné.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Galerie Sladovna Žatec Kultura

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku Kultura

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Galerie umění Karlovy Vary Kultura

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Den leváků

Den leváků

Píšete levou rukou? Pak patříte mezi leváky a každý rok 13. srpna můžete slavit Mezinárodní den leváků. Tento den vyhlásil Dean R. Campbell, který v roce 1975 založil organizaci Lefthanders international. Svátek všech levorukých se ve světě slaví už od roku 1976.

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Poznejte naši moderní architektura od secese k dnešku. Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu. Objevujte nejnovější počiny, obrovskou plejádu architektů, legendární stavby české moderní architektury a kvalitní současnou architekturu v našich městech a regionech.

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

Vypravte se na výlet ve stopách kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Filly (4. dubna 1882 – 7. října 1953), jedné z nejvýznamnějších osobností českého umění první poloviny 20. století. S rodákem z Chropyně se vypravíme do jeho posledního působiště, do městyse Peruc na Lounsku. V tamním zámku měl malíř svůj byt a ateliér, s velkou láskou maloval Perucko i České středohoří. Pojďte se toulat krajinou v jeho stopách.

Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

František Kupka (23. září 1871 – 24. června 1957) je jedním z nejvýznamnějších českých umělců, který se prosadil i ve světě. Proslul jako jeden z prvních malířů nefigurativního umění. Jeho Amorfa. Dvojbarevná fuga, první veliké dílo abstraktního malířství, se představila veřejnosti v Paříži už v roce 1912. Celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Vydejte se s námi po jeho stopách a poznejte nejenom místa, kde působil, ale také jeho díla.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění Kultura

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Muzeum Montanelli je jedním z mála privátních muzeí v České republice, ale spíše než muzeem by se mělo nazývat galerií. Převážnou většinou výstav totiž tvoří sbírky současného umění. Zažijte atmosféru, kde se snoubí moderní umělecké styly s historií.

Gočárova galerie v Pardubicích Kultura

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se pořádá výstavy a organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny. Expozice najdete v Domě U Jonáše a Automatických mlýnech.

Dům umění města Brna Kultura

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Galerie města Olomouce Památky

Galerie města Olomouce

Historický dům U Bílé růže na Dolním náměstí v Olomouci hostí Galerii města Olomouce. Galerie je jedinou reprezentativní výstavní síní na území města, která systematicky prezentuje tvorbu umělců působících v Olomouci a regionu Střední Moravy.

Synagoga v Hranicích Památky

Synagoga v Hranicích

Bývalá synagoga byla využívána muzeem a galerií, od 1. ledna 2024 přechází budova hranické synagogy do rukou vlastníka, jimž je Církev československá husitská.

Galerie Jiří Švestka Kultura

Galerie Jiří Švestka

Galerie Jiří Švestka je přední česká soukromá galerie se zaměřením na mezinárodní moderní a současné umění, která klade důraz na představení mladých českých umělců globálnímu publiku.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli Kultura

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách Kultura

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí Památky

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Barokní zámek je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební M-Klub a zámecký penzion. Na zadním nádvoří najdeme turistické informační centrum a dvě galerie moderního umění.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze Kultura

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Dům U Kamenného zvonu Kultura

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Pelléova vila v Praze 6 Bubenči Kultura

Pelléova vila v Praze 6 Bubenči

Spolek Porte otevřel v Pelléově vile novou galerii, kulturní centrum a kavárnu. V přízemí se otevřela seniorská Fresh Akademie, dále zde nechybí možnost přihlásit se do jazykových kurzů, či navštěvovat výtvarnou přípravku. Mladé páry si ve zdejší obřadní síni mohou říci své ano.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Co je ošklivé a co je naopak krásné, když každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné věci? Ohledně nejošklivější ženy světa ale panuje vzácná shoda: namaloval ji vlámský malíř Quentin Matsys kolem roku 1513 a obrazu se říká Ošklivá vévodkyně anebo groteskní stará žena.

Galerie z ruky v Křížovicích Kultura

Galerie z ruky v Křížovicích

V Galerii z Ruky v Křížovicích u Doubravníka můžete zažít nevšední kulturní zážitek v jedinečném prostředí uprostřed lesů vysoko nad řekou Svratkou.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká Kultura

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost Kultura

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

10 tipů, kde si prohlédnete moderní muzea a galerie aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů, kde si prohlédnete moderní muzea a galerie aneb ve stínu i na výsluní

Kde objevíte nejzajímavější moderní muzea? Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali originální expozice v moderních budovách, muzea s moderním stylem i muzejní instituce sice v historických prostorech, ale s nečekaně moderním vyzněním. Kam vás pozveme do muzejního stínu i na výsluní?

10 tipů, kam do galerie v Praze

10 tipů, kam do galerie v Praze

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním do galerií v Praze. Najdete mezi nimi spoustu různých instalací moderního umění i postmoderny a soukromých i státních sbírek kvalitních muzeí. Stačí se rozhlédnout a vybrat si z našich tipů, které vás zavedou za uměním, historií, poučením a zábavou do pražských galerií.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

da Vinciho dílna – úniková hra Zážitky

da Vinciho dílna – úniková hra

Úniková hra je volnočasová aktivita pro 2-5 hráčů. Vaším cílem je do 60 minut uniknout ze zamčené místnosti. Hra prověří všímavost, logické uvažování i spolupráci mezi členy týmu. Hra Vás zavede do historicky stylizované Leonardovy dílny, plné jeho vynálezů a umění. Dokážete splnit mistrův úkol?

Galerie výtvarného umění v Chebu Kultura

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu je orientovaná na české umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Nejkvalitnější díla ze sbírkových fondů si můžete prohlédnout v několika expozicích, které galerie neustále doplňuje.

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku muzeí a galerií v netradičních budovách a prostorech! Víc než expozice a obsah nás ale tentokrát zajímají netradiční místa. Muzea totiž nesídlí jen v impozantních budovách na hlavních třídách: například prohlídka Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově vás protáhne několika patry starobylé věže, jinde se zase podíváte do vozovny, do věznice, do továrny nebo na jatka.

Lumia Gallery Kultura

Lumia Gallery

Vydejte se s námi labyrintem světelných instalací a buďte součásti moderního audiovizuálního umění!

Rudolf II. Habsburský: vzpomínka na milovníka umění a žen

Rudolf II. Habsburský: vzpomínka na milovníka umění a žen

Rudolfa II. Habsburského (18. 6. 1552, Vídeň – 20. 1. 1612, Praha) připomínají letos dvě výročí – 470. výročí narození a 410. výročí úmrtí. Rudolf II. byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, který proslul nejen svými vladařskými schopnostmi, ale také citem pro kulturu a umění. Za jeho působení se Praha stala nejvýznamnějším kulturním městem Evropy, kam císař zval nejrůznější umělce a vědce své doby. Na Pražském hradě vznikla nejrozsáhlejší sbírka uměleckých předmětů, která neměla v tehdejším světě obdoby a která položila základ mnoha současným evropským galeriím. V Brně se této velké osobnosti historie věnuje nová výstava s názvem Císař Rudolf II. ožívá.

Art Gallery Café v Kutné Hoře Gurmánská turistika

Art Gallery Café v Kutné Hoře

Nová kavárna Art Gallery Café je mladší sestrou kutnohorského Kafírnictví. Svou polohou v prostorách GASK je předurčena tvořit zázemí pro návštěvníky galerie, její ambicí je ovšem přilákat i další turisty a zejména pak místní obyvatele, kteří zrovna neplánují navštívit expozice galerie.

Galerie Jana Svatoše v Kostelci nad Černými lesy Kultura

Galerie Jana Svatoše v Kostelci nad Černými lesy

Galerie Jana Svatoše v Kostelci nad Černými lesy je především orientována na keramickou plastiku a její ambicí je nabídnout výstavní prostor předním našim i zahraničním keramikům-sochařům, kteří nemají u nás příliš možností vystavovat v adekvátním noblesním prostředí.

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady Kultura

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Multifunkční prostor zaměřený na prezentaci současného a moderního umění, architektury a designu.

Městské muzeum a galerie Hořice Kultura

Městské muzeum a galerie Hořice

Městské muzeum bylo založeno v roce 1887 jako Archeologický a musejní spolek. Během své 130 leté existence muzeum shromáždilo unikátní sbírku s více než 40 000 předměty. Od roku 1942 sídlí v novorenesančních prostorech domu s pískovcovou fasádou od stavitele Františka Karažeje z roku 1877.

Galerie Kotelna v Říčanech Kultura

Galerie Kotelna v Říčanech

Galerie Kotelna je prodejní galerie moderního současného umění situovaná v bývalé říčanské kotelně a dle těchto dispozic náležitě pracuje s interiéry. Expozici Galerie Kotelna tvoří převážně mladí umělci z České republiky, ale i stálice jako např. Michal Singer či Marie Blabolilová.

Modernista – splněný sen pro milovníky designu Zážitky

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

The Chemistry Gallery v Praze – díla současných mladých umělců Kultura

The Chemistry Gallery v Praze – díla současných mladých umělců

The Chemistry Gallery je mladá dynamická kreativní instituce určená pro seriózní komerční a odbornou prezentaci děl současných mladých umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Aktuálně galerie hledá nové prostory.

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny Kultura

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.