V Poličce připravili pro děti hned několik školních programů, jež se dají vhodně zahrnout do školního vzdělávacího programu pro základní a mateřské školy, ale i gymnázia.
Vedle programů věnovaných přímo stálým expozicím, které jsou běžně k dispozici po celý školní rok, mohou školní skupiny zavítat i na programy ke krátkodobým výstavám. Všemi programi žáky provedou zkušení muzejní lektoři. Orientační doba trvání programu se pohybuje okolo 60 minut.
K tradičním programům věnovaným expozicím Centra Bohuslava Martinů přibyl nově od jara 2011 doprovodný program k expozici Barevný svět Bohuslava Martinů. V jeho průběhu budou žáci vtaženi do poutavého vyprávění o fascinujících životních osudech poličského rodáka, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století, který proslavil českou hudbu po celém světě. Celou expozicí žáky provede sestra Bohuslava Martinů Marie, která je seznámí s výjimečnou osobností svého bratra.
Doprovodný program k expozici Sklářství na Horácku s názvem “Křehká krása skla” dětem aktivní a názornou formou přibližuje bohatou sbírku skla a sklářských výrobků, které se na Horácku vyráběly v uplynulých staletích. Představuje sklo nejen jako užitečný materiál, který každý den používáme v běžném životě, ale rovněž jako krásný křehký výrobek. Děti se seznámí s různorodostí, bohatostí tvarů a rozmanitostí vzorů a samy si navrhnou dekor skleněné nádoby. Skutečné nářadí a náčiní, které sklářští mistři v minulosti používali, si žáci dokonce mohou vzít do rukou a prohlédnout.
Z dlouhodobých programů pro školy nabízí centrum rovněž vzdělávací program k expozici Historie města Poličky s názvem: „Výlet do středověku“. Expedice do středověku je zahájena u modelu města, který přibližuje, jak vypadala Polička ve 14. století. Poté následuje výstup na hradební ochoz gotického opevnění města, které patří k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Program zahrnuje návštěvu expozice Historie města Poličky v Centru Bohuslava Martinů, kde se žáci poutavým způsobem seznámí s historií královského věnného města Poličky od jeho založení v roce 1265. Zájemci si zde mohou vyzkoušet celou řadu činností, např. postavit ze stavebnice město v jeho středověké podobě, obléci si část zbroje, vzít do ruky meč nebo nasadit přilbici. Na chvíli se ocitnou v roli ostrostřelce na střelnici či účastníka městského trhu, na němž získají přehled o dobových platidlech a zboží.
Další vzdělávací programy pro školy jsou připraveny i v Městské galerii, kde se mohou seznámit s barokní Poličkou a bohatou obrazovou sbírkou rodu Hohenemsů.
Od června až do konce září mají školní skupiny rovněž jedinečnou příležitost využít nabídky programů ke krátkodobým výstavám. Ve velkém a malém výstavním sále na ně čeká výstava Divadlo žije, kde se seznámí nejen s postupem přípravy divadelního představení od námětů až po konečnou inscenaci před publikem, ale i se vším, co je spojené s činohrou, loutkoherectvím a scénografií. Část výstavy je pak věnovaná dlouholeté tradici ochotnického divadla, neboť v sále, kde je výstava instalována, se divadlo skutečně hrálo a malý Martinů sem chodil se svým otcem na divadelní zkoušky a představení. Součástí instalace je herna, kde si děti vyzkouší rozmanité kostýmy, ocitnou se v roli kulisáka, osvětlovače, scénografa nebo herce na jevišti a nahlédnou tak pod pokličku divadelního řemesla.