ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceHistorické betlémy v Brně
Historické betlémy v Brně
"> ">
24. 12.9. 1.
Přidat foto
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální.
Akce stejného názvu a místa:
Brněnské Vánoce 2024 – Evropské hlavní město Vánoc
Brno, Jihomoravský kraj
Nejen vánoční trhy nabízí vánoční Brno. Nechte se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice, svezte se na vyhlídkovém kole nebo...

Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Rozmanité varianty betlémů představují brněnské kostely, kde objevíte díla vytvořená mistrnými řezbáři i ta složená z figurek, které darovali jednotliví farníci. Zájemci mohou navštívit betlémy v kostelích a modlitebnách v moravské metropoli a jejím okolí.
Betlémy jsou k vidění nejčastěji od Štědrého dne, ve většině kostelů se však figurka Jezulátka dostane do jesliček až během půlnoční mše. Postavy Tří králů by se pak měly podle tradice připojit k procesí mířícímu do Betléma 6. ledna.


Výběr brněnských kostelů a jejich betlémů

kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí) 

Betlém v zadní části chrámu zhotovil r. 1955 brněnský sochař a restaurátor Jaroslav Vaněk a za svého života ho také sám stavěl (naposledy r. 1990). Mezi figurkami je též reliéf sv. Františka z Assisi, zakladatele tradice stavění jesliček. Postava je zpracována podle motivu z příběhu o vlku z města Gubia a tuto figurku dokončil později Vaňkův spolupracovník p. Kokeš. Možnost navštívit betlém: 24.12. 15:30-16:15; 25.-26.12. 11:00-16:30; 27.12.-30.12. 9:15-16:30; 31.12. 11:00-16:30; 1.1. 11:00–16:30; 6.1. (a každou lednovou sobotu) 9:15-16:30; 7.1. (a každou lednovou neděli) 11:00-16:30.
 

kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie na Křenové (Křenová 99/21) 

Betlém najdete vzadu mezi vchody do kostela, je starý cca 100 let, velikost figurek od 26-33 cm. Později byly k betlému zhotoveny ještě další sádrové figurky pastýřů a ovečky.
 

kostel sv. Augustina (nám. Míru 7)

Betlém byl pořízen jako součást nově postaveného kostela v roce 1935. Autor není znám. Postavy Svaté rodiny, pastýřů a králů byly vyrobeny ze sádry a měří 55 cm. Během času byl betlém rozšířen o dva anděly a postavičky přinášející dary Jezulátku. Tyto figurky jsou menší, měří 33 cm. V roce 2006 byla k betlému vyrobena pokladnička, jako figurka černouška, který za příspěvek poděkuje kývnutím hlavy. Příspěvek je určen na projekt adopce na dálku. Farnost sv. Augustina podporuje dlouhá léta několik dětí v Indii.  

kostel sv. Janů (Minoritská 1) 

Betlém u minoritů začal vznikat brzo po 2. světové válce. Na žádost P. Škrdlíka vyřezal brněnský sochař a řezbář Jaroslav Vaněk v roce 1946 jesličky (byly bohužel odcizeny). V dalším roce přibyla socha Panny Marie a svatého Josefa a v roce 1948 byla vyřezána stáj a základní sestava kolem jesliček. V roce 1949 přibyl první ze Tří králů a pan Vaněk postupně vyřezával další figurky, mezi nimiž se objevují i postavy dvou chlapců, ve kterých řezbář znázornil své syny. Zvláštností betlému je figurka P. Škrdlíka, díky jehož podpoře a dlouholeté spolupráci s panem Vaňkem mohl tento betlém vzniknout. Betlém má takřka 20 metrů dlouhý podstavec, na jeho ohradě jsou reliéfy navštívení, obřezání, obětování a útěk do Egypta. Figury jsou z lipového dřeva, o velikosti 0,5 – 1 m, poslední z nich přibyla roku 1990 před autorovou smrtí a představuje sv. Anežku Českou. V roce 2012 betlém zrestauroval pan Zdeněk Mayer.
 

kostel sv. Tomáše (Lidická 1981/6) 

O hlavních vánočních svátcích 25. a 26.12. je kostel s betlémem otevřen vždy odpoledne od 14 hodin, prohlídku je třeba ukončit před začátkem večerní bohoslužby. Potom, po celé vánoční období (do neděle po 6. lednu) je možnost prohlídky betléma i kostela cca hodinu před začátkem každé bohoslužby. Betlém navrhla kolem r. 1950 sochařka Jánská. Figury vyřezané v dílně bratří Kotrbů bývají uspořádány s ohledem na perspektivu. Zvláštností tohoto betléma je existence dvou souborů Svaté Rodiny. Druhý soubor Svaté rodiny je do betléma instalován spolu se třemi králi vždy až těsně před slavností Zjevení Páně (6. 1.)
 

kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Brno-Husovice) 

Betlém v husovickém kostele byl zakoupen před několika lety místními věřícími. Středem je samozřejmě Svatá rodina, k ní putují postavy pastýřů s ovečkami. Nechybí ani prostí vesničané. Figurky jsou z plastické hmoty z Itálie. Velikost figurek je 20-30 cm, zvlášť povedení jsou mudrci. Betlém má své místo v zadní části kostela vpravo.
 

kaple Svaté Rodiny (Brno-Kohoutovice) 

Kohoutovický betlém byl pořízen k vánočním svátkům v roce 1953. Je to původní betlém ze Žebětína, který koupil K. Vížďa ve Vídni již v roce 1894. Pro Kohoutovice ho opravil pan František Daler a doplnil ze dvou jiných betlémů, o jejichž původu nic nevíme. Velikost figurek je asi 8 cm, zvlášť povedené jsou ovečky. Betlém má své místo pod sochou Svaté Rodiny. Betlém je možné navštívit půl hodiny před a po mších svatých sloužených v kapli Svaté rodiny.
 

kostel sv. Vavřince (Brno-Komín) 

Nový, originální betlém byl pro kostel sv.Vavřince v Komíně pořízen v roce 1946. Zhotovením figur byl pověřen známý brněnský řezbář Jaroslav Vaněk. Pro figury dary přinášejících rolníků a pastýřů byla zvolena podoba komínských, resp. žabovřeských a jundrovských vesničanů v místních krojích. Tím dostal betlém nesporně unikátní podobu. V první fázi byly pořízeny figury Svaté rodiny, anděla se stuhovým nápisem, postav v komínském kroji, tří pastýřů a ponocného, vola a osla, ovcí a palem, a také zlacená hvězda. Během prací na opravách kostela v posledním desetiletí minulého století došlo k odcizení značného počtu figur, především těch v komínských krojích. Betlém byl proto doplněn figurami z dílny mistra Netíka. Po roce 2000 byla většina zcizených figur nalezena v dědictví jistého sběratele. Znovunalezené figurky restauroval houslař Josef Skalský ml. 
 

kostel sv. Jiljí (Brno-Líšeň) 

Betlém v líšeňském kostele sv. Jiljí pochází z roku 2007 a bývá umístěn pod hlavním oltářem v lodi kostela. Jeho autorem je známý brněnský sochař, řezbář a restaurátor Jiří Netík. Postavy v jeho betlémech se vyznačují precizně vypracovanými detaily výrazů obličeje, anatomickými detaily a drapériemi. To vše vypovídá o dokonale zvládnutém řemesle.
 

Seznam dalších brněnských kostelů, kde tradičně na Vánoce bývají betlémy

  • katedrála sv. Petra a Pavla (Petrov 9)
  • kostel sv. Jakuba (Jakubské náměstí)
  • kostel sv. Michala (Dominikánské náměstí)
  • Blahoslavův dům Českobratrské církve evangelické
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže
  • modlitebna Sboru Církve bratrské, Kounicova
  • řeckokatolický chrám sv. Josefa
  • kaple sv. Kateřiny Sienské a sv. Václava (Brno-Dolní Heršpice)
  • kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty (Brno-Bystrc)
  • středisko Archa (Brno-Bystrc)
  • kostel sv. Klementa Marie Hofbauera (Brno-Horní Heršpice)
  • kostel sv. Jiljí (Brno-Komárov)
  • kostel Nejsvětější Trojice (Brno-Královo Pole)
  • salesiánské středisko (Brno-Líšeň)
  • kostel sv. Václava (Brno-Obřany)
  • kostel Povýšení sv. Kříže (Brno-Slatina)
  • Brno-Staré Brno (bazilika Nanebevzetí Panny Marie)
  • kostel sv. Jana Nepomuckého (Brno-Starý Lískovec)
  • Husův sbor Církve československé husitské (Brno-Tuřany)
  • kostel Zvěstování Panny Marie (Brno-Tuřany)
  • kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Brno-Žabovřesky)
  • kostel svatého Bartoloměje (Brno-Žebětín)
  • Chrám Spasitele, CČSH (Brno-Židenice)

Informace o dalších kostelech na webu pořadatele.

Provozovatel

Biskupství brněnské

Petrov 269/8
601 43 Brno
Tel.:
+420 533 033 111
Email:
brno@biskupstvi.cz
WWW:
https://www.krest...
GPS:
49,190966 16,606619
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality