ÚvodKalendář akcíVýstavyNejstarší šperky a ozdoby těla a Věstonická venuše
Nejstarší šperky a ozdoby těla a Věstonická venuše
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
19. 8.2. 4.
Přidat foto
Výstavy

Nejstarší šperky a ozdoby těla a Věstonická venuše

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Napadlo vás někdy, jak se zdobily a co asi nosily venuše podobné té věstonické? Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla se pokouší na tuto otázku odpovědět. Vystaveny jsou originály paleolitických artefaktů, včetně slavné Věstonické venuše.
Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea se pro velký zájem návštěvníků prodlužuje do 2. dubna 2023.
 
Prostřednictvím nejstarších ozdob z moravských lokalit je tak možné nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30. tisíc let dříve a zjistit rozsah jejich technologických dovedností, schopností uměleckých a snad i díl jejich duchovního života. V ozdobách a zdobeních, které pravěcí lidé používali, rozeznáváme často hlubokou symboliku -  výraz hierarchie, společenského postavení, sexuální signál, odraz přináležitosti k etnické skupině, rituální prvek. Může se rovněž jednat o milodar, obětinu, ochranný nebo léčivý předmět, komunikační prostředek, součást počítacího systému nebo dokonce hudební nástroj. Člověk využíval a dotvářel nasbírané přírodniny a materiály, nebo speciální typy ozdob vytvářel. Pro některé druhy schránek lidé z Moravy křižovali Evropu a přinášeli je z dálky, shromažďovali je, vyměňovali a uchovávali. Například kvůli některým schránkám, ulitám a lasturám lidé z Moravy křižovali Evropu, opracovávali je, ztráceli, hromadili a vyměňovali.

Vystaveny budou originály paleolitických artefaktů především z období gravetienu a magdalénienu, kterými si lidé zdobili své tělo a oděv. Příběh nejstarších šperků a ozdob těla se odvíjí na příkladu rekonstruované nálezové situace ozdob v hrobě tří jedinců z Dolních Věstonic a antropologické rekonstrukce šamana a jeho loutky z dílny Laboratoře antropologické rekonstrukce MZM. Součástí výstavy jsou první umělecká díla, na nichž je ztvárněn člověk včetně nejstarší keramické sošky na světě – originálu Věstonické venuše.


Jak vypadaly pravěké šperky?

Člověk využíval a dotvářel nasbírané materiály, vedle mamutoviny tzv. bílého zlata prehistorie, to byly kosti, paroží, zvířecí i lidské zuby, drápy, lastury, kameny, fosilie, gagát nebo jantar. Pro některé druhy schránek různých živočichů lidé z Moravy křižovali Evropu a přinášeli je z dálky, shromažďovali je, vyměňovali a opracovávali. Udivující je velké množství forem a typů ozdob od jednoduše perforovaných předmětů přes dokonale opracované perly z různých materiálů, dekorované rondele, přívěsky, náhrdelníky, prsteny, náramky, čelenky, jehlice až po složitá spínadla.

Zdobit si tělo patří mezi univerzální lidská gesta. Z nepřímých dokladů lze usuzovat na to, že tak lidé činili i na holém těle, a to pomocí barev, tetováním nebo jizvením. Příběh nejstarších šperků a ozdob těla se bude odvíjet v interakci s vystavenou rekonstrukcí paleolitického trojhrobu z Dolních Věstonic a antropologickou rekonstrukcí šamana z dílny LAR MZM.
 

TOP předměty výstavy: Věstonická venuše a Šamanova loutka

Věstonická venuše, nalezená týmem profesora Karla Absolona v Dolních Věstonicích v roce 1925, je nejstarší nalezenou keramickou soškou na světě. Jedná se o Národní kulturní památku a nejvzácnější exponát Moravského zemského muzea.

Šamanova loutka, nalezená stavebními dělníky v roce 1891 na ulici Francouzské v Brně, byla vyrobena z mamutoviny, představuje pravděpodobně nejstarší nalezenou loutku na světě a je řazena mezi 15 nejvzácnějších exponátů Moravského zemského muzea.

Provozovatel

Moravské zemské muzeum

Pisárecká 273/5
Pavilon Anthropos
603 00 Brno
Email:
podatelna@mzm.cz
WWW:
www.mzm.cz
GPS:
49,192022 16,567055
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Cena

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 70 Kč

Rodinná cena: 250 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality