Muzeu romské kultury představí fascinující svět tradičního řemesla žen ze skupiny finských Romů – Kale.
Muzeum romské kultury zve na novou výstavu: Příběh romské krajky představuje fascinující svět tradičního řemesla žen ze skupiny finských Romů – Kale. Umění krajky háčkované z bavlněné příze se stalo v těžkých dobách pronásledování a krizí, kdy muži přicházeli o práci a jejich výdělek již nestačil k uživení rodiny, prostředkem přežití. Křehký svět žen Kale a jejich krásné, ale náročné řemeslo návštěvníků, přiblíží artefakty a fotografie ze soukromých a muzejních sbírek.
Ženy ze skupiny Kale byly od mládí vedeny k tradičním „ženským“ řemeslům, jako je háčkování krajkových doplňků do domácnosti, přičemž i dnes žijí podle přísných patriarchálních pravidel, která omezují jejich roli na péči o domov, a pokusy o změnu těchto pravidel jsou často neúspěšné. Výstava je částečně inspirována životním příběhem významné finské umělkyně, spisovatelky a lidskoprávní aktivistky Kiby Lumberg, která ze skupiny Kale pochází. Kiba tradiční roli, kterou ženám vnucuje komunita, přijmout odmítla, opustila ji a svět tradičních zvyků Kale, ve kterém vyrůstala, veřejně kritizovala. Výstavu jejích děl nazvanou
Černý motýl můžete vidět ve výstavních prostorách ve druhém patře Muzea romské kultury. Příběh romské krajky bude v Muzeu k vidění od 4. 10.