Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Cejl se silným geniem loci. Najdete zde pestrou expozici Příběh Romů, prezentující dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky i další akce pro veřejnost. Pro školy aj. nabízí na míru šité edukační programy.
Expozice Muzea romské kultury v
Brně nazvaná
Příběh Romů prezentuje
romské dějiny a kulturu od svých počátků po současnost a svým tématem i rozměrem je světovým unikátem. Expozice odkrývá nejen romskou historii na pozadí obecných dějin, ale také fakta týkající se vývoje a
zákonitostí romské komunity. Expozice je umístěna
v prvním patře muzea na ploše o rozloze 351 m
2.
Aktuálně je k v Muzeu k vidění výstava Černý motýl finské romské umělkyně a lidskoprávní aktivistky Kiby Lumberg.
Vedle stálé expozice nabízí muzeum veřejnosti řadu dalších veřejných akcí – každoroční Muzejní noc, oslava Týdne romské kultury, přednášky, besedy, workshopy, edukační programy.
V přízemí muzea sídlí
kavárna s venkovním posezením a v muzejním obchodě lze nalézt širokou nabídku upomínkových předmětů a knih věnujících se romské tématice.
Navštivte také muzejní pobočky:
- Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě - autentické místo bývalého tzv. cikánského tábora (původní historické označení) s expozicí věnující se historii tábora i osudům Romů a Sintů během II. sv. války.
- Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách – na tomto autentickém místě bývalého tzv. cikánského tábora (původní historické označení) je k vidění Kulturní památka Lety (nouzové pohřebiště, kamenný památník, repliky táborových baráků a naučná stezka věnující se historii tábora i osudům Romů a Sintů během II. sv. války. V těsné blízkosti Kulturní památky Lety je nově otevřen Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách – místo piety a poznání. Vnitřní a venkovní expzice provedá návštěvníky historií tábore skrze autentické vzpomínky pamětníků.
- Centrum Romů a Sintů v Praze - specializované pracoviště Muzea romské kultury (dočasně bez stálého sídla) se může pochlubit obsáhlou výstavou Otevřená cesta / The road is open / Phundrado Drom v Národopisném muzeu Národního muzea. Zároveň nabízí pro školy edukační programy věnované stereotypům a holokaustu Romů a Sintů.
Muzeum romské kultury
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2018: Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku – za publikaci „Amendar Pohled do světa romských osobností“
2021: Cena Gloria musaealis 3. místo v kategorii Muzejní publikace –za publikaci „...to jsou těžké vzpomínky: Vzpomínky Romů a Sintů na život před válkou a v protektorátu"