ÚvodKalendář akcíVýstavyPříběhy palných zbraní
Příběhy palných zbraní
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
7. 11.14. 9.
Přidat foto
Výstavy

Příběhy palných zbraní

Vojenské, lovecké, civilní i sportovní palné zbraně – od mistrovských děl 17. století až po současnost. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci startuje rozsáhlá výstava která na stovce jedinečných příběhů reflektuje osudy vybraných exponátů a jejich tvůrců.
Výstava zdůrazňuje různorodost užití, funkce a vzhledu palných zbraní v průběhu staletí. Návštěvníci poznají proces výroby a řemeslného zpracování i uplatnění technologických novinek a zajímavostí při jejich vzniku. Ve vitrínách se objeví přes 300 exponátů, které tematicky doplní další sbírkové předměty. K vidění bude mimo jiné kolekce olomouckých hradebních pušek, terčovnice zdejších ostrostřelců, vzácné lovecké pušky či orientální zbraně.

Lidé se na výstavě seznámí i s příběhem puškaře Georga Keisera, který vyráběl zbraně pro císaře Leopolda I. a později se staral o zbraně knížecí rodiny Liechtensteinů. Zajímavý osud měl také Antonín Vincenc Lebeda, který je považován za nejlepšího českého puškaře 19. století. V jeho dílně vznikaly ty nejluxusnější zbraně pro bohaté klienty, včetně císaře Františka Josefa I. Na výzdobě jeho děl se podílel i slavný malíř Josef Mánes. 

Rozsáhlá expozice je umístěna do největšího výstavního prostoru Vlastivědného muzea, do sálu sv. Kláry. Je rozdělena na šest tematických celků: dobu doutnákovou a kolečkovou, křesadlovou, perkusní, zadovkovou, opakovačkovou a dobu samonabíjecí a dávkovou. Vitríny s jednotlivými exponáty jsou doplněny dotykovými obrazovkami a projekčními plochami. Nechybí ani interaktivní koutky.

Příchozí uvidí například pušky tereziánských válek, ale i ty, které nosili vojáci napoleonské éry. Chybět nebudou trombony-brokovnice, které měli strážci dostavníků na ochranu před lupiči. Zájemci se dozví, jak vypadaly předchůdkyně přesných sportovních zbraní, které dnes vyhrávají olympiády, nebo zjistí, jak se na střelnicích bavili měšťané s perkusními terčovnicemi. Na výstavě se objeví také prababička útočných pušek, které dnes používají armády většiny států, nebo zbraň, která pomohla sjednotit Německo. K vidění je i samopal, jehož využití zkazilo politické rozhodnutí nebo “zázračná devítka” bratrů Koutských. 

Po celou dobu trvání výstavy až do 14. 9. 2025 se mohou návštěvníci těšit na řadu přednášek a komentovaných prohlídek. Pro žáky a studenty základních a středních škol připravuje Centrum muzejní pedagogiky VMO edukační programy.

Všechny detaily najdete také v nové knize – Příběhy palných zbraní, která vznikla ve spolupráci s Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci. 

Autoři výstavy:  PhDr. Karel Podolský, Mgr. Jan Tetřev, MgA. Pavel Rozsíval
Architekt: Ing. arch. Radek Polívka

Výstava otevírá roční vzdělávací cyklus Fenomén: Obrana Vlastivědného muzea v Olomouci. Jeho cílem je osvěta, vzdělávání a popularizace aktuálních společenských témat spojených se zbraněmi, válkou a odolností společnosti i jednotlivce. V programu budou přednášky, workshopy, školní programy, besedy, panelové diskuze i filmové projekce. VMO se tak stane důležitou platformou pro setkávání široké veřejnosti, odborníků i laiků, a nabídne hlubší kontextuální pohled na složitá témata násilí jako konstanty lidských dějin. Na projektu spolupracují Policie ČR a Ministerstvo obrany a Armáda ČR.

Provozovatel

Vlastivědné muzeum v Olomouci

nám. republiky 5
779 00 Olomouc
Tel.:
+420 603 359 126
Email:
martina.vyslouzil...
Email:
valenta@vmo.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.vmo.cz
GPS:
49,596816 17,256853
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Cena

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinná cena: 200 Kč

Poznámka:Komentovaná prohlídka je v ceně vstupného, na přednášky je vstup zdarma.

 

Časová náročnost

3,0 hodiny