Poznejte Malou Stranu trochu jinak, než jak jste zvyklí. V okolí barokních paláců i modernější zástavby z 19. a 20. století se nacházejí památky na obce a osady, které se v této lokalitě nacházely před více než 700 lety. Vydejte se do těchto míst s průvodkyní, která k nim připojí zajímavé informace.
Malá Strana je nádhernou částí Prahy, obdivovanou Pražany i českými a zahraničními turisty. Spojenou ji máme většinou především s monumentálními barokními paláci a kostely. Ovšem, věděli jste, že Malá Strana ještě v první polovině 14. století dosahovala jen za hranice Malostranského náměstí a tehdejší Kartouzskou bránu? A dál už se nacházely obce a osady, na něž tu existují památky, které se dochovaly i do současnosti?
Nebovidy a Újezd byly jen dvěma ze šesti osad na území současné Malé Strany, které jako takové už v dnes neexistují. Památky na ně ovšem dosud najdeme, obzvlášť, budeme-li vnímaví a pozorní
Nejstarších osad na současném území Malé Strany bylo tedy celkem šest. A my se projdeme po územích, na kterých se nacházely dvě z nich, a to
Ten první z názvů vám nejspíš něco říká, neboť po této vesnici se stále jmenuje část jedné z hlavních ulic, hlavních cest a dopravních tepen procházejících Malou Stranou. Ta druhá už je spíš pro informační fajnšmekry a milovníky Prahy, ale jakmile se jednou v Nebovidech ocitnete, budete nejspíš, stejně jako já, naprosto uchváceni a okouzleni.
Přidejte se tedy ke mně a pojďme se společně projít po místech, kde jsou dosud dochovány památky na tyto v současnosti samy o sobě již dávno zaniklé osady a obce.
Co se dozvíte a co vám ukážu?
- Kde se nacházela osada Újezd a co pro ni znamenala výstavba Hladové zdi?
- Kde se nacházela Újezdská a posléze Nová Újezdská brána? A na místě kterého parku stávaly ještě do roku 1932 dělostřelecké kasárny?
- Kde byl postaven první řetězový most v Praze, ještě před výstavbou Národního divadla, jméno kterého panovníka nesl a kde byste se pro něm mohli ještě v současnosti projít?
- Kde se nacházel farní kostel, ze kterého se stala na nějakou dobu prádelna, aby se do něj ve 20. století opět vrátila církev, tentokrát ovšem již československá husitská?
- Kde se narodil Jan Neruda a co v současnosti připomíná místo, na kterém prý stávala jeho kolébka?
- Kde se narodil Karel Hynek Mácha a jak vysoko budete muset vzhlédnout, abyste zaznamenali pamětní desku, která to připomíná, a to navíc s chybou? A odkud se vlastně vzaly šeříky, které máme spojené i s Máchou díky jeho pomníku na Petříně?
- Kde tu býval středověký špitál a co má tato lokalita společného se spisovatelem, právníkem, univerzitním mistrem a humanistou Viktorínem Kornelem ze Všehrd?
- Kde se nacházela osada Nebovidy a co pro ni znamenala výstavba Hladové zdi?
- Kde se nacházel farní kostel obce Nebovidy a jakému účelu v současnosti slouží?
- Co má společného tato lokalita s řádem magdalenitek, klášterem svaté Máří Magdalény a Českým muzeem hudby?
Přijďte se projít, něco se dozvědět a něco zažít!
Ráda vám ukážu známá malostranská zákoutí i pohledy na Pražský hrad a Petřín i Kampu a Vltavu z nejrůznějších úhlů i zákoutí a uličky, které jste možná dosud neznali a která také už několik staletí dotváří podobu Malé Strany tak, jak ji v současnosti známe a vlastně i trochu neznáme, pokud nejsme nadšenci či místní.
Součástí akce není návštěva objektů se zpoplatněným vstupem.