ÚvodKalendář akcíVýstavyVýstava betlémů a dioráma Život Ježíše Krista
Výstavy

Výstava betlémů a dioráma Život Ježíše Krista

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Patrně nejrozsáhlejší výstavu betlémů na jižní Moravě, co do počtu exponátů, pořádá letos ve spolupráci se sběratelem Zdeňkem Jílkem a jeho přáteli – brněnský letohrádek Mitrovských. Mj. vystavíme také největší dioráma v ČR na téma Život Ježíše Krista (přes 100 figur) a floristické vánoční dekorace.
Zdeněk Jílek žije v Tišnově, je místním patriotem a již 14 roků se věnuje pořádání kulturních a uměleckých akcí – vč. výstav betlémů. První betlém do své sbírky dovezl v roce 2007 od Lubomíra Janouška z Výčap u Třebíče.

Postupně se jeho sbírka rozrostla na současných 220 exponátů. Nejraději má betlémy dřevěné, ale sbírka obsahuje i různé druhy materiálů: keramické, porcelánové, papírové, kovové, látkové, skleněné, polyresinové, perníkové nebo betlémy ze šustí, ze slámy, z lýka, z kůže nebo obrazy a podmalby na skle. Vlastní i dva pohyblivé betlémy, dřevěný a papírový.

Největším exponátem je však Tišnovský betlém, který vytvořili v roce 2018 členové spolku Art Periscope. Betlém vznikl pro zachování vánočních zvyků a tradic na Tišnovsku. Má sloužit pro budoucí generace a připomínat nejen příběh Svaté rodiny, ale i tišnovskou scenérii, přírodu, památné domy a významné osobnosti města. Všichni autoři betlému pocházejí z tišnovského regionu a každý z nich zde zanechal kus svého srdce a kumštu. Letos poprvé opouští Tišnov a vydal se na cestu do Brna. Druhým tahákem je keramický betlém od egyptologa Ladislava Zápařky z Herálce v Čechách. Obsahuje 135 pozlacených figurek, které jsou doplněny množstvím domečků a různých doplňků (včetně historické dáliny) umocňující tuto scenérii na ploše 400 x 200 cm. 

Celkem bude v letohrádku Mitrovských vystaveno 90 betlémů a obohatí jí i přátelé Zdeňka Jílka. Uvidíte jedinečné mechanické dřevěné betlémy od autorů Františka Ševčíka z Malé Lhoty, Pavla Maška z Velké Bíteše a Antonína Srby ze Železného. Další zajímavostí jsou díla od Luboše Plachého z Molenburku (betlémy malované na překližce) a dřevěné od Petra Poukara z Deblína, které jsou i částečně ručně pohyblivé a oblíbené dětskými návštěvníky. Jiří Netík je v současné době považován za nejvýznamnějšího řezbáře, který se u nás věnuje betlémům. Žije a tvoří střídavě v Brně nebo na  chalupě ve Slavonicích. 

Tvůrci betlémů i jejich sběratelé svoji neúnavnou snahou o zachování této velmi krásné tradice vždy přinášejí nejen radost, ale hlavně napomáhají k utváření kultury a našich dějin. Přijďte se podívat, jak se jim to na této výstavě podařilo.

Aktuality